Brzesko. Podpisano umowę na projekt i budowę II odcinka "łącznika brzeskiego" (I etap sądeczanki)

OPRAC.:
Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
I etap "łącznika brzeskiego", za rondem rozpocznie się I etap sądeczanki GDDKiA
W Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad została podpisana umowa z firmą Eurovia Polska na zaprojektowanie i budowę I odcinka DK75 Brzesko-Nowy Sącz, czyli II etapu „łącznika brzeskiego”. Prace pochłoną 98,3 mln zł brutto.

FLESZ - Rządowe wsparcie potrzebne od zaraz

Rusza budowa I etapu sądeczanki (II etapu "łącznika brzeskiego")

Inwestycja dotyczy budowy drogi głównej ruch przyspieszonego, łącznic, dodatkowych jezdni, zlokalizowanych w pasie drogi głównej ruchu przyspieszonego, a także budowy lub przebudowy infrastruktury dla pieszych i rowerzystów.

Powstaną obiekty inżynierskie i system odwodnienia terenu, w tym urządzenia odwadniające korpus drogowy: rowy drogowe, kanalizacja deszczowa, urządzenia podczyszczające, zbiorniki retencyjne i retencyjno-infiltracyjne. Przebudowane zostaną: istniejące drogi i skrzyżowania, urządzenia teletechniczne i energetyczne, sieci wodociągowe, sieci gazowe, urządzenia melioracyjne i hydrologiczne oraz urządzenia kolejowe. W niezbędnym zakresie przełożone będzie koryto rzeki Uszwicy.

Przewidziano także: zabezpieczenia akustyczne, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym, zieleń i ogrodzenie drogi głównej. Wybudowane zostaną: dwa mosty nad rzeką Uszwicą, wiadukt nad ul. Pomianowską w Brzesku oraz dwa przejścia dla zwierząt.

Zgodnie z umową wykonawca ma 36 miesięcy na wykonanie robót, z czego zgodnie z warunkami kontraktu w terminie 10 miesięcy ma zostać wykonany projekt, a dokumenty powinny zostać złożone do Wojewody Małopolskiego o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Do czasu realizacji nie będą wliczane okresy zimowe, czyli od 16 grudnia do 15 marca, w trakcie prowadzenia robót budowlanych.

- II część tzw. łącznika brzeskiego z A4, a jednocześnie zachodnia obwodnica miasta, przebiegająca w ciągu DK75, będzie drogą dwujezdniową o długości 2,4 km. Początkowo odcinek ten planowany był jako droga jednojezdniowa, jednak analiza i prognoza ruchu przeprowadzone w ramach studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wykazały, że przekrój ten może się okazać niewystarczający - zwraca uwagę Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził aneks do programu inwestycji dla budowy drogi krajowej nr 75 na odcinku Brzesko – Nowy Sącz, który zakłada, że także pierwszy jej odcinek czyli II część łącznika brzeskiego powstanie jako droga dwujezdniowa ruchu przyspieszonego (klasy GP).

Trasa rozpocznie się od zrealizowanego już i oddanego do ruchu w 2016 r. I etapu łącznika, który przebiega od węzła Brzesko na A4 do DK94. Będzie miała długość ok. 3 km. Włączenie jej do istniejącej drogi krajowej nr 75 nastąpi w rejonie ul. A. Mickiewicza.

Po wybudowaniu II etapu łącznika brzeskiego, od Brzeska zostanie odsunięty pomiędzy autostradą A4 a wyjazdem w kierunku Nowego Sącza. Korzystnie wpłynie to na rozładowanie spiętrzeń ruchu w godzinach szczytu w Brzesku. Poprawi się bezpieczeństwo ruchu i skróci czas przejazdu.

Kalendarium przygotowań do budowy II etapu "łącznika brzeskiego" i I etapu sądeczanki:

4 maja 2017 r. - zawarta została umowa na przygotowanie STEŚ z uzyskaniem decyzji środowiskowej

4 marca 2020 r. - decyzja środowiskowa stała się ostateczna

2 lipca 2020 r. - ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i budowę drogi

28 sierpnia 2020 r. - otwarto oferty przetargowe

30 października 2020 r. – wybrano najkorzystniejszą ofertę

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie