Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzesko. Rewolucja w komunikacji, autobusy dalekobieżne już tylko na nowym dworcu

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Przez lata głównym przystankiem w Brzesku była ulica Uczestników Ruchu Oporu. Teraz cały ruch przeniesiono do nowo wybudowanego dworca
Przez lata głównym przystankiem w Brzesku była ulica Uczestników Ruchu Oporu. Teraz cały ruch przeniesiono do nowo wybudowanego dworca Paweł Michalczyk
Przez lata głównym punktem przesiadkowym w Brzesku była ulica Uczestników Ruchu Oporu. Ale przestała nim być, bo z dniem 1 września cały ruch przeniesiono do nowo wybudowanego dworca. W założeniu ma to spowodować uspokojenie ruchu w centrum.

Wybudowanie Galerii Odyseja stało się początkiem zmian w systemie komunikacji przewoźników na terenie Brzeska. Od 1 września wszystkie autobusy dalekobieżne, które wcześniej zatrzymywały się przy położnej w centrum ulicy Uczestników Ruchu Oporu, nie mogą już na nią wjeżdżać. Zgodnie z nową organizacją ruchu, węzeł przesiadkowy znajduje się na terenie Dworca Autobusowego w obrębie Galerii Odyseja.

W centrum Brzeska ma być spokojniej

- Miasto wiele lat temu sprzedało prywatnemu przedsiębiorcy teren pod budowę między innymi dworca autobusowego. Właściciel wywiązał się z umowy i teraz miasto było zobowiązane tą samą umową do tego, aby dokonać zmiany organizacji ruchu w taki sposób, aby autobusy miały jako przystanek początkowy i końcowy właśnie ten dworzec autobusowy - wyjaśnia wprowadzone zmiany burmistrz Brzeska Tomasz Latocha. Nową organizację ruchu wykonała prywatna firma, a zaakceptowali ją zarządcy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych, a także policja.

Do tej pory autobusy dalekobieżne wjeżdżały do centrum Brzeska od południowej strony: ulicą Mickiewicza od strony ronda św. Jakuba, by na skrzyżowaniu obok kościoła św. Jakuba skręcić w prawo w ulicę Głowackiego i na wysokości Domu Towarowego w lewo w ulicę Spółdzielczą (manewrowanie ogromnych pojazdów w tym miejscu powodowało spore utrudnienia), a z niej znów w lewo w Uczestników Ruchu Oporu. Po zabraniu pasażerów przewoźnicy zmierzali w kierunku zachodnim Placem Kazimierza Wielkiego i ulicą Ogrodową w lewo na ul. Królowej Jadwigi, gdzie zatrzymywali się na przystanku, a następnie skręcali w prawo w ul. Kościuszki i na drogę krajową nr 94.

Teraz z ronda św. Jakuba autobusy docierają obwodnicą na ulicę Solskiego i skręcają na Dworzec Autobusowy. Po zabraniu pasażerów wracają na ulicę Solskiego, jadąc w kierunku północnym do ronda Armii Krajowej, a następnie skręcając w lewo w ulicę Królowej Jadwigi, na której nadal pozostaje przystanek. Dalsza trasa w kierunku DK94 pozostaje bez zmian.

Niektórzy zadowoleni, niektórzy nie

Piotr Góra z Przyborowa, z którym rozmawialiśmy w poniedziałek, wyjeżdżał z brzeskiego dworca do Niemiec. Nowe rozwiązanie podoba mu się, choć przyznaje, że galeria leży nieco na uboczu. - Dużo jeżdżę i gdzie nie byłem, wszędzie dworzec autobusowy jest połączony z galerią handlową: czy to we Wrocławiu, czy w Opolu, czy wreszcie w Krakowie. Według mnie to dobre połączenie.

Nie brakuje głosów niezadowolenia z nowego rozwiązania, właśnie dlatego, że nowy dworzec jest nieco oddalony od centrum. Dotarcie na piechotę w rejon przystanku przy ul. Uczestników Ruchu Oporu wymaga 10-minutowego spaceru odcinkiem 800 metrów ulicami Powstańców Warszawy i Legionów Piłsudskiego. Burmistrz przekonuje jednak, że wszystkie busy nadal zatrzymują się na przystanku przy Uczestników Ruchu Oporu. Zmiana dotyczy tylko autobusów dalekobieżnych.

- Dochodziło do wielu bardzo niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza na ulicy Spółdzielczej, która jest gęsto zaparkowana, kiedy wielkie autobusy, często dwuosiowe, próbowały tam zawijać. Dzisiaj idziemy w stronę cywilizacji, na nowym dworcu jest dach nad głową, ciepła poczekalnia, a także toalety. Poza tym dworzec jest miejscem, które reguluje punktualność odjazdów. Już nie będzie partyzantki, jaką dotąd uprawiano, że stały 3 4 busy, a gdy podjeżdżał autobus miejski, nagle wszyscy odjeżdżali i mieliśmy chaos organizacyjny - zwraca uwagę Latocha.

Burmistrz przypomina też, że pasażerowie mogą w Galerii Odyseja zostawić za darmo samochód na parkingu. Centrum Brzeska jest zaś objęte jest płatną strefą, stąd osoby, chcące zostawić samochody przed podróżą, często korzystały z bezpłatnego parkingu przed urzędem miasta i starostwem. - Zwyczajowo parking był już zajęty przed rozpoczęciem pracy urzędu.

Nowa organizacja ruchu powoduje również, że busy nie będą już zajmowały parkingów w centrum, bo miejscem, w którym będą oczekiwały na odjazd, jest właśnie Dworzec Autobusowy. - Mamy dziś problem z brakiem miejsc parkingowych. W wielu miejscach busy przestawały: na starym Placu Targowym, obok RCKB, obok Domu Nauczyciela, wreszcie przy Uczestników Ruchu Oporu. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Ponad 20 przewoźników podpisało umowy z operatorem dworca. Jeden z nich złożył jednak do urzędu miasta protest. Zapowiedział wręcz wystąpienie do urzędu antymonopolowego, dostrzegając nierówne traktowanie w umożliwianiu busom wjazdu na ul. Uczestników Ruchu Oporu. - Każdy z przewoźników ma prawo zgłaszać swoje uwagi, ale wiem że firma podpisała umowę z operatorem dworca - ucina burmistrz.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Maleje liczba kredytów mieszkaniowych

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Brzesko. Rewolucja w komunikacji, autobusy dalekobieżne już tylko na nowym dworcu - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto