Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzesko. Z okazji Dnia Dziecka Sara i Weronika wezmą udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Sara Pietrusińska z Brzeska i Weronika Podleś z Jadownik to uczestniczki XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie
Sara Pietrusińska z Brzeska i Weronika Podleś z Jadownik to uczestniczki XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie archiwum prywatne
Sara Pietrusińska i Weronika Podleś, uczennice II klasy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, zasiądą w sobotę w ławach poselskich. Zdobyły mandaty i z okazji Dnia Dziecka wezmą udział w XXV. sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Dziewczęta wzięły udział w konkursie, organizowanym przez kancelarię Sejmu. Jego temat to: Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji.

Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć krótki film, słuchowisko, witrynę internetową, promujące losy wybranego bohatera. Do rywalizacji o mandaty poselskie Sejmu Dzieci i Młodzieży przystąpiły 453 dwuosobowe zespoły z całej Polski. Sara i Weronika zdobyły mandaty jako jedyne osoby z powiatów bocheńskiego i brzeskiego.

Na pomysł wzięcia udziału w projekcie wpadła Sara Pietrusińska, mieszkanka Brzeska. Polityką interesuje się od najmłodszych lat. Już będąc w gimnazjum śledziła debaty przedwyborcze pomiędzy kandydatami. Zasiadała też w gronie Młodzieżowej Rady Gminy Brzesko, dwa razy kandydowała do Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Wieloletni poseł z Brzeska

Sara namówiła do udziału w konkursie Weronikę. Wspólnie przygotowały i nakręciły film, którego bohaterem jest Antoni Jan Goetz Okocimski, były poseł na Sejm w czasach II Rzeczpospolitej (w latach 1918-1939). Wybrały go ze względu na jego głębokie związki z Brzeskiem.

- Jest to postać bardzo ciekawa i bliska naszej okolicy, która wiele mu zawdzięcza - przyznaje Weronika Podleś z Jadownik.

- Poseł ten był nacechowany filantropią i niezwykle przyjaznym podejściem do zwykłych mieszkańców. Coś, co w dzisiejszych czasach jest niespotykane - zauważa z kolei Sara.

Informacje o bohaterze swojego filmu uczennice zebrały w bibliotekach. Po wybraniu najistotniejszych faktów, ułożyły scenariusz.

Przy użyciu smartfona
Film samodzielnie nakręciły przed miejscami ściśle związanymi z omawianym bohaterem: Pałac Goetzów, Browar Okocim oraz Kościół Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu. Nie było łatwo. Nie mając profesjonalnego sprzętu, a jedynie zwykły smartfon, musiały wyczekiwać na moment, w którym hałas nie zagłuszał ich wypowiedzi.

Kolejnym krokiem był montaż filmu, w czym dziewczętom pomógł kolega ze szkoły, Oskar Michta.

5-minutowy filmik trafił do internetu: tiny.pl/twg3s. Ma ponad 550 wyświetleń.

Prezentacje dla mieszkańców

Sara i Weronika przybliżyły też postać Antoniego Jana Goetza Okocimskiego uczniom swojej szkoły oraz dzieciom z przedszkola nr 9 w pobliżu Pałacu Goetzów. Materiały edukacyjne uczennice wręczały też mieszkańcom Brzeska w rejonie browaru.

Dziewczęta przyznają, że cieszyły się one sporym zainteresowaniem, dzięki zawartych w nich ciekawostkom. „Dużą rolę odgrywało to, że Antoni jest kimś, kto niegdyś zamieszkiwał te tereny i w znaczącym stopniu przyczynił się do ich rozwoju. Z uśmiechem na twarzy czytali przygotowany przez nas tekst” - czytamy w sprawozdaniu z realizacji projektu.

Na wyniki konkursu czekały z niecierpliwością. - Gdy zobaczyłam ocenę pracy i gratulacje od kuratorium, nie mogłam uwierzyć - mówi Sara.

Wyczekiwanie na obrady

W ostatnich dniach Sara i Weronika odliczały czas do realizacji swojej nagrody.

- Uczestnictwo w obradach będzie na pewno niezapomnianym wydarzeniem, którego nie każdy może doświadczyć. Nie sądziłam że kiedykolwiek zasiądę w ławach Sejmu jako posłanka - przyznaje Weronika.

Z polityką nie wiąże swojej przyszłości, ale chciałaby zostać prawnikiem i w ten sposób służyć społeczeństwu. Od 2 lat zaś trenuje... boks w klubie BKB Magic Boxing Brzesko, biorąc udział w licznych zawodach oraz zgrupowaniach kadry wojewódzkiej.

Nie mniejsze emocje towarzyszą Sarze, która wiąże z polityką nadzieje na przyszłość.

- Uważam, że możliwość wzięcia udziału w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży będzie dla mnie świetnym doświadczeniem. Uczestnictwo w tym przedsięwzięciu traktuję jako przedsmak politycznej przygody - przyznaje Sara.

Również ona lubi sport. Od 2012 roku trenuje lekkoatletykę w tarnowskim MLUKS-ie.

XXV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży rozpocznie się w sobotę o godz. 10.

WIDEO: Barometr Bartusia. Polscy nauczyciele: elita społeczna czy grono przypadkowych ludzi o często wątpliwych kompetencjach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto