Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciężkowice. Park Zdrojowy już budują. Na ścieżkę w koronach drzew jeszcze poczekamy

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Pod potrzeby Parku Zdrojowego zagospodarowywane jest ponad 8 hektarów terenu w sąsiedztwie Skamieniałego Miasta
Pod potrzeby Parku Zdrojowego zagospodarowywane jest ponad 8 hektarów terenu w sąsiedztwie Skamieniałego Miasta archiwum gminy
Na ponad ośmiu hektarach powstaje nowa atrakcja turystyczna Ciężkowic i Pogórza, czyli Park Zdrojowy z ogrodami: sensorycznym i skalnym, wrzosowiskiem i arboretum, pomiędzy którymi znajdować się będą baseny wykorzystujące źródła siarczkowe.

FLESZ - Suche krany w Polsce? Deficyt wody narasta

Inwestycja powstaje w sąsiedztwie Skamieniałego Miasta. Wyceniana jest na 22 miliony złotych, z czego 15 milionów stanowi dotacja, którą Ciężkowice pozyskały z funduszy unijnych.

- Zakres prac jest bardzo szeroki i obejmuje nie tylko budowę basenów, sadzawek i brodzików, wykorzystujących nasze pokłady leczniczych wód siarczkowych, ale również wykonanie ogrodu sensorycznego, alpinarium i arboretum, połączonych alejkami i ścieżkami spacerowymi z siłownią plenerową i placem zabaw - wylicza Zbigniew Jurkiewicz, burmistrz Ciężkowic.

Inwestycję uzupełnią wiaty, sanitariaty, przebieralnie, punkt informacji turystycznej, ławki, kosze, tablice oraz droga dojazdowa i parkingi.

- Dla wielu będzie to dopełnienie wycieczki po Skamieniałym Mieście, dla innych atrakcja sama w sobie - dodaje Jurkiewicz.

Wykonawca, korzystając z łagodnej zimy, wykonuje już w tej chwili prace ziemne. Na działkę doprowadzono kanalizację i energię elektryczną. Prowadzone są również roboty związane z niwelacją i utwardzaniem terenu.

Otwarcie Parku Zdrojowego planowane jest na połowę 2021 roku. Poza budową alejek, sadzawek i brodzików ważnym punktem inwestycji będą nasadzenia kwiatów, krzewów i drzew, dzięki którym miejsce to ma prezentować się wyjątkowo okazale i cieszyć oko kuracjuszy.

Wielką atrakcją Ciężkowic miała być również ścieżka w koronach drzew wraz z domem wody, które powstać miały w sąsiedztwie Parku Zdrojowego i Skamieniałego Miasta. Niestety, ogłoszony kilka miesięcy temu przetarg nie pozwolił na wyłonienie wykonawcy. Zgłosiło się do niego wprawdzie sześć firm, ale przedstawione przez nich oferty mocno przekraczały zaplanowany budżet inwestycji (ok. 12 mln zł). Najtańsza z nich była o ponad 8 mln droższa.

- Nie poddajemy się i nie wycofujemy się z tego pomysłu. Jesteśmy zdeterminowani, aby to zadanie również zrealizować - zapewnia burmistrz Jurkiewicz.

Po konsultacji z marszałkiem okaże się, czy jest szansa na podwyższenie kwoty inwestycji, czy też projekt zostanie nieco "odchudzony" i ogłoszony zostanie kolejny przetarg. Ścieżka liczyć ma około kilometra długości, a jej zwieńczeniem ma być Skalna Baszta, dostosowana dla osób niepełnosprawnych.

Obie inwestycje pomóc mają Ciężkowicom w staraniach o uzyskanie statusu uzdrowiska. Wbrew pozorom, pomysł ten ma już długą historię. Sanatoria niedaleko Skamieniałego Miasta miał zamiar budować przed stu laty Ignacy Jan Paderewski. Koncepcja stworzenia w Ciężkowicach dużego uzdrowiska spaliła wtedy na panewce, bowiem miejscowi radni nie zgodzili się na wykup działek pod budowę kompleksu leczniczego.

Pół wieku później wrócono do tematu, kiedy to przy okazji poszukiwań ropy naftowej, w przysiółku Rakutowa, dokopano się do pokładów leczniczych wód solankowych. Państwowy Zakład Gminnej Spółdzielni w Tarnowie powołał nawet do życia własne przedsiębiorstwo "Uzdrowisko Ciężkowice", ale i z tych planównic nie wyszło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ciężkowice. Park Zdrojowy już budują. Na ścieżkę w koronach drzew jeszcze poczekamy - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto