MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej strajku w Canpack FIP w Brzesku. Związkowcy bez porozumienia z zarządem w sprawie podwyżek. Na początek referendum strajkowe

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Po fiasku rozmów w sprawie podwyżek, w Canpack FIP rozpoczęły się przygotowania do strajku. Na początek zorganizowane będzie pogotowie strajkowe.
Po fiasku rozmów w sprawie podwyżek, w Canpack FIP rozpoczęły się przygotowania do strajku. Na początek zorganizowane będzie pogotowie strajkowe. Robert Gąsiorek
W czwartek (18 kwietnia) zakończyły się rozmowy związkowców z władzami firmy Canpack FIP w sprawie podwyżek. Przedstawiciele pracowników brzeskiej firmy nie dogadali się z kierownictwem i rozpoczynają przygotowania do strajku. W najbliższych dniach wśród załogi przeprowadzone będzie referendum strajkowe.

Już tylko krok od strajku w Canpack FIP w Brzesku

Zakończyły trwające kilka tygodni rozmowy w sprawie podwyżek w firmie Canpack Food and Industrial Packaging w Brzesku. Załogę liczącą ponad 450 osób w mediacjach z władzami firmy reprezentowali związkowcy zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Inicjatywa Pracownicza.

Początkowo domagali się wzrostu pensji na poziomie 20 proc. Z każdą kolejną rozmową z zarządem obniżali swoje oczekiwania. Podczas ostatniej tury rozmów, która odbyła się w czwartek (18 kwietnia), zaproponowali, aby podwyżki dla pracowników wyniosły średnio 11,75 proc.

- Pracodawca zaproponował 9,5 procent, co naszym zdaniem jest zdecydowanie za mało. Według nas zyski firmy są duże i jest z czego podnieść pensje pracownikom - podkreśla Jakub Chamioło z prezydium komisji OZZ Inicjatywa Pracownicza w Canpack FIP w Brzesku.

Brak porozumienia oznacza, że w brzeskiej firmie rozpoczną się przygotowania do strajku. W najbliższych dniach ma zostać przeprowadzone referendum strajkowe. Jeśli większość załogi opowie się "za", to w Canpack FIP dojdzie do strajku i pracownicy odejdą od swoich stanowisk pracy. Chcą walczyć o podwyżki, ponieważ podkreślają, że ich zarobki oscylują w okolicach najniższej krajowej.

Po nieudanych negocjacjach z zarządem związkowcy domagają się teraz podwyżek na poziomie 14,4 proc.

- My naprawdę nie żądamy kokosów, to są drobne podwyżki. Pracodawcy lubią mówić o tym, że jesteśmy jedną wielką rodziną kiedy mówimy o kosztach, ale kiedy mówimy o dzieleniu zyskami, to te zyski nie są rozdzielane sprawiedliwie - zaznacza Bartosz Kurzyca z komisji krajowej Inicjatywy Pracowniczej.

Co na to Canpack?

Władze Canpack FIP w oświadczeniu wysłanym naszej redakcji przekazały, że wysokość przyznawanych podwyżek odzwierciedla aktualną sytuację rynkową oraz możliwości finansowe firmy. Firma zaznacza też, że pracownicy poza stałą pensją mają również dodatki m.in. w postaci premii kwartalnej, dofinansowania do posiłków dla pracowników zmianowych oraz dodatek do pracy zmianowej w weekendy.

- Podczas mediacji Zarząd przedstawił, między innymi, propozycję zwiększenia dofinansowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w wysokości 500 zł na pracownika z wypracowanego zysku w roku 2023. Propozycja nie została zaakceptowana przez przedstawicieli związku - informuje Marta Kopcik z biura komunikacji grupy Canpack.

W Brzesku działają w sumie cztery firmy podległe spółce Canpack, która jest jednym z największych producentów opakowań w Europie. Jedną z nich jest Canpak Food and Industrial Packaging, która zajmuje się produkcją opakowań metalowych dla przemysłu spożywczego, aerozolowego i chemicznego.

Przedstawiciele załogi przekonują, że zatrudnieni w Canpack co roku wypracowują dla spółki wielomilionowe zyski. Wyliczają, że na przestrzeni lat 2020-2023 firma niemal podwoiła zysk netto z 35 do 67 milionów złotych, a w okresie rekordowej inflacji w roku 2022, właściciel Canpack FIP zanotował rekordowy zysk ponad 100 milionów złotych.

Pełna treść komunikatu Canpack FIP po zakończeniu rozmów ze związkowcami:

Informujemy, że 18 kwietnia 2024 roku odbyło się kolejne spotkanie mediacyjne Zarządu CANPACK Food and Industrial Packaging (CANPACK FIP) i ZZ Inicjatywa Pracownicza. Spotkanie zakończyło się podpisaniem przez obie strony protokołu rozbieżności ze wskazaniem stanowisk stron. Podczas mediacji Zarząd przedstawił, między innymi, propozycję zwiększenia dofinansowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w wysokości 500 zł na pracownika z wypracowanego zysku w roku 2023. Propozycja nie została zaakceptowana przez przedstawicieli związku.
Chcemy raz jeszcze zaznaczyć, że wynagrodzenia wszystkich pracowników podlegają corocznym przeglądom, a wysokość przyznawanych podwyżek odzwierciedla aktualną sytuację rynkową oraz możliwości finansowe firmy. W tym roku podwyżki dla pracowników CANPACK FIP zostały zaproponowane na średnim poziomie około 10%. Ponadto, poza pensją bazową, każdy pracownik otrzymuje dodatkowe benefity pozapłacowe, wśród których są m.in.: Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) w wysokości 7% wynagrodzenia brutto; premia kwartalna w wysokości 10%; ubezpieczenie na życie; opieka medyczna; dofinansowanie do posiłków dla pracowników zmianowych, czy też dodatek do pracy zmianowej w weekendy.
Możliwym negatywnym efektem przedłużającego się sporu jest opóźnienie wypłat podwyżek dla pracowników. Zapewniamy jednak, że po zakończeniu sporu, mimo opóźnienia wszystkie kwoty zostaną wypłacone z wyrównaniem od
1 kwietnia 2024 r.
W ramach CANPACK w Brzesku funkcjonują cztery spółki. W trzech z nich tj. CANPACK S.A., CANPACK Odział Wsparcia Biznesu oraz CANPACK Fabryka Puszek Napojowych zostały zawarte porozumienia w sprawie wynagrodzeń dla pracowników. W CANPACK FIP, gdzie działa ZZ Inicjatywa Pracownicza, trwa spór zbiorowy. W spółce działają łącznie cztery związki zawodowe pracowników. Z trzema związkami rozmowy zostały zakończone pozytywnie.

Centrum Tarnowa powoli umiera. Sporo lokali świeci pustkami

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Coraz bliżej strajku w Canpack FIP w Brzesku. Związkowcy bez porozumienia z zarządem w sprawie podwyżek. Na początek referendum strajkowe - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto