Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchów. Haftowany Jan Matejko w Muzeum Regionalnym - dziś (piątek, 2.10.) otwarcie wystawy!!!

Beata Gliwka
Monumentalny haft "Sobieski pod Wiedniem" po raz pierwszy zaprezentowany został w maju 2014r. Jeden z 50 jego fragmentów wyhaftowała człuchowianka Małgorzata Zachciał.
Monumentalny haft "Sobieski pod Wiedniem" po raz pierwszy zaprezentowany został w maju 2014r. Jeden z 50 jego fragmentów wyhaftowała człuchowianka Małgorzata Zachciał. arch. Małgorzaty Zachciał
Niezwykła gratka dla miłośników malarstwa, haftu i ... dzieł niezywkłych. Na na inaugurację prezentacji monumentalnego haftu krzyżykowego według obrazów Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i „Sobieski pod Wiedniem” zaprasza dziś muzeum.

Miliony krzyżyków, tysiące motków muliny, kilometry nici i praca równie monumentalna jak samo dzieło potrzebna była, aby skopiować największe działa Jana Matejki... haftem. A powstały już dwa: „Bitwa pod Grunwaldem” i „Sobieski pod Wiedniem”. Ten ostatni jest największym haftowanym obrazem na świecie. Ze względu na rozmiary rzadko można je oglądać razem. Taką okazję będą jednak mieli odwiedzający Muzeum Regionalne w Człuchowie. Wystawa monumentalnego haftu krzyżykowego według obrazów Jana Matejki otwarta zostanie dzisiaj o godz. 18, będzie można ją oglądać przez miesiąc.

- Obrazy są rozchwytywane. Rzadko prezentowane są jednocześnie. U nas będą umieszczone naprzeciwko siebie w sali głównej zamku, w którym znajduje się muzeum – mówi Krzysztofa Monikowska, dyrektor muzeum w Człuchowie. - Zabiegaliśmy, aby móc pokazać oba dzieła. „Sobieski” w części został wykonany przez mieszkankę Człuchowa Małgorzatę Zachciał, która będzie też obecna podczas otwarcia wystawy. Z kolei „Bitwa pod Grunwaldem” jest w sposób oczywisty związana z Człuchowem i pokrzyżackim zamkiem. Mieliśmy w niej swój udział, wprawdzie nie po „właściwej” stronie, ale było to ważne dla naszych stron wydarzenie. Przy okazji wystawy będziemy prowadzić lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Związane będą z historią tych obrazów, nieścisłościami, które Matejce się wkradły i innymi ciekawostkami. Często mówimy o Bitwie pod Grunwaldem, ale nikt nie wnika w detale, które Matejko w niej zawarł i jego przesłaniu.

Aby wziąć udział w lekcji muzealnej wystarczy umówić w kasie muzeum i zaznaczyć w jakim wieku będą uczestnicy i jak liczna grupa (najlepiej do 20 osób). Warto dodać, że lekcje muzealne prowadzone są też przy okazji innej wystawy w muzeum „Lalki polskie. Lalki świata”.

Przypomnijmy, że odwzorowanie obrazu Jana Matejki metodą haftu krzyżykowego było pomysłem Janiny i Adama Panków z Działoszyna. W maju ubiegłego roku odsłonięty został „Sobieski” . Wcześniej udało im się doprowadzić do stworzenia kopii innego słynnego obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Składa się on z 40 części, a nad wykonaniem obrazu pracowało 35 osób. Na cały haft trzeba było wykonać blisko 8 mln krzyżyków, jego rozmiary to 9,20 x 4,05 metra, zajmuje powierzchnię 40 metrów kw. Z kolie oryginalne płótno, na którym Jan Matejko przedstawił zwycięskiego polskiego króla pod Wiedniem, ma szerokość 458 i długość 894 cm. Haftowana reprodukcja wiernie oddaje oryginał i mierzy dokładnie tyle samo. Składa się z 9,5 mln krzyżyków. Do wykonania go wykorzystano nici w 220 kolorach. Haft „Jan III Sobieski pod Wiedniem" stworzyła 53-osobowa grupę twórców z całej Polski, związanych z Fundacją Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego w Częstochowie. W ten sposób upamiętniono 330 rocznicę bitwy stoczonej między wojskami koalicji chrześcijańskiej i armią turecką pod Wiedniem w 1683 roku. W sumie tworzenie haftu trwało blisko trzy lata. Na haft składa się 50 połączonych ze sobą fragmentów kanwy, umieszczonych na specjalnie wykonanej konstrukcji nośnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto