Czy należy się bać endoskopowej chirurgii kręgosłupa?

Materiał informacyjny NEO HOSPITAL
Dr n. med. Andrzej Smętkowski – chirurg ortopeda, specjalizujący się w małoinwazyjnych zabiegach w obrębie kręgosłupa. Doświadczenie w diagnostyce i leczeniu chorób kręgosłupa zdobył podczas pracy w Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem w latach 2006-2019. W kręgu jego  zainteresowań znajdują się zespoły bólowe kręgosłupa (dyskopatia, przepuklina dysku, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, kręgozmyk) oraz deformacje kręgosłupa (skoliozy i kifozy, zaburzenia balansu kręgosłupa). Dodatkowo specjalizuje się w zastosowaniu technik małoinwazyjnych w chirurgii kręgosłupa (wertebroplastyka, kyfoplastyka, przezskórna stabilizacja kręgosłupa, dyscektomia endoskopowa).
Dr n. med. Andrzej Smętkowski – chirurg ortopeda, specjalizujący się w małoinwazyjnych zabiegach w obrębie kręgosłupa. Doświadczenie w diagnostyce i leczeniu chorób kręgosłupa zdobył podczas pracy w Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem w latach 2006-2019. W kręgu jego zainteresowań znajdują się zespoły bólowe kręgosłupa (dyskopatia, przepuklina dysku, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, kręgozmyk) oraz deformacje kręgosłupa (skoliozy i kifozy, zaburzenia balansu kręgosłupa). Dodatkowo specjalizuje się w zastosowaniu technik małoinwazyjnych w chirurgii kręgosłupa (wertebroplastyka, kyfoplastyka, przezskórna stabilizacja kręgosłupa, dyscektomia endoskopowa).
Według ZUS, w I półroczu 2020 r. najczęstszą przyczyną chorobową absencji Polaków zaraz po porodzie i ciąży były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej, które stanowiły 16,7 proc. wszystkich wystawionych zwolnień, co łącznie dało aż 21,9 mln dni absencji chorobowej. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jak wskazuje periodyk medyczny „The Lancet”, na bóle kręgosłupa uskarża się na całym świecie już ponad pół miliarda ludzi, a zespół dysfunkcyjno-bólowy kręgosłupa powoli staje się chorobą cywilizacyjną.

Pandemia Covid -19 dodatkowo nasiliła i tak powszechne już problemy z kręgosłupem, ponieważ wiele osób zostało zamkniętych w domach, uniemożliwiono korzystanie z basenów, siłowni, zajęć sportowo rekreacyjnych. To przełożyło się na mniejszą aktywność fizyczną, a bez wątpienia praca w pozycji siedzącej i mała ilość ruchu to jedne z najważniejszych czynników ryzyka dyskopatii.

W obliczu skali tych dolegliwości automatycznie wzrasta zapotrzebowanie pacjentów na leczenie chirurgiczne w obrębie kręgosłupa. Konieczność operacji kręgosłupa jeszcze do niedawna budziła spore obawy, jednak współczesna medycyna oferuje dziś małoinwazyjne techniki operacyjne takie jak endoskopia wszystkim cierpiącym na uporczywy i odporny na leczenie zachowawcze ból pleców oraz objawy rwy kulszowej, które są wynikiem choroby degeneracyjnej, dyskopatii, czy zmian zwyrodnieniowych. O tym na czym dokładnie polegają zabiegi endoskopowe na kręgosłupie i kto może z nich skorzystać rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Smętkowskim – chirurgiem ortopedą, specjalizującym się w tego typu zabiegach.

Co to jest endoskopowa operacja kręgosłupa?

Endoskopowa chirurgia kręgosłupa jest minimalnie inwazyjną alternatywą dla operacji kręgosłupa wykonywanych techniką klasyczną lub pod mikroskopem.
Podstawowa różnica jest taka, że do osiągnięcia tego samego celu operacja endoskopowa wymaga tylko niewielkiego nacięcia, które nie przekracza średnicy 1 cm, czyli operacja jest wykonywana przez przysłowiową dziurkę od klucza.

Operację przeprowadza się z użyciem endoskopu, czyli zaawansowanego instrumentu, który wyglądem przypomina nieco pistolet. W „lufie” endoskopu znajduje się kanał roboczy przez, który wprowadza się narzędzia chirurgiczne, a na jej końcu znajduje się źródło światła. Całość połączona jest z kamerą, która zapewnia doskonałą wizualizację operowanego miejsca, właśnie dzięki bezpośredniemu oświetleniu oraz dużemu powiększeniu. Endoskop wraz z osłonką, przez którą jest wprowadzany ma średnicę 8 mm, a więc tyle co przeciętny długopis. Dzięki tym niewielkim rozmiarom robiąc dostęp do chorego dysku znajdujące się po drodze mięśnie są jedynie rozwarstwiane, a nie ma ich potrzeby odcinania od kręgosłupa jak to ma miejsce w technikach klasycznych, przez co ich uszkodzenie jest minimalne.

Endoskopia pozwala także zminimalizować ryzyko uszkodzenia struktur nerwowych oraz ryzyko wystąpienia dwóch najczęstszych następstw operacji tradycyjnych takich, jak rozległe zrosty w kanale kręgowym oraz niestabilność kręgosłupa.

Jakie schorzenia kręgosłupa można operować z wykorzystaniem endoskopii?
Chirurgiczne techniki endoskopowe w chirurgii kręgosłupa rozwinęły się w ostatnich kilkunastu latach i obecnie stały się standardem, szczególnie w leczeniu:

● dyskopatii odcinka lędźwiowego kręgosłupa
● przepukliny kręgosłupa
● zwężeniu kanału kręgowego tzw. stenozy

Endoskopowe operacje kręgosłupa - kto się kwalifikuje?

Schorzenia kręgosłupa manifestują się w różny sposób, nie mniej w większości przypadków są one związane z bólem, który w znaczący sposób wpływa na obniżenie jakości naszego życia. Typowym kandydatem do operacji endoskopowej jest pacjent z przepukliną dysku, która powoduje ucisk na nerw i objawia się rwą kulszową. Kiedy zawodzą metody zachowawczego leczenia silnego bólu takie jak ćwiczenia fizyczne, rozciąganie, leki przeciwbólowe, kortykosteroidy oraz fizjoterapia to właśnie endoskopowe zabiegi chirurgiczne służą pozbyciu się bólu i przywróceniu jakości życia pacjenta.

Do leczenia zabiegowego kwalifikowani są również pacjenci, u których występują postępujące zaburzenia czucia i osłabienie siły mięśniowej w obrębie kończyn dolnych lub mają poważne problemy z poruszaniem się.

Operacja endoskopowa na kręgosłupie – przykład krok po kroku

Znakomitą większość zabiegów stanowią przepukliny dyskowe, dlatego też posłużę się przykładem operacji mikrodiscektomii endoskopowej.

Przed zabiegiem pacjent poddawany jest znieczuleniu ogólnemu. Następnie w linii pośrodkowej na plecach pacjenta, precyzyjnie ponad chorym dyskiem wykonuje się małe nacięcie o średnicy ok. 8 mm, przez które wprowadza się specjalną rurkę, a przez nią endoskop. Następnie za pomocą mikronarzędzi, które mają średnicę 2-3 mm wykonuje się dostęp do kanału kręgowego. W trakcie całego zabiegu monitor wyświetla na żywo powiększony obraz pola operacyjnego, który przesyłany jest z kamery umieszczonej na endoskopie. W momencie, kiedy instrumenty chirurgiczne znajdą się już w kanale kręgowym, chirurg usuwa uszkodzoną część krążka, który uciska nerwy i powoduje objawy bólowe. Po zakończeniu zabiegu, który średnio trwa ok. 1 godziny endoskop usuwa się, a nacięcie zaopatruje się pojedynczym szwem chirurgicznym.

Jakie korzyści dają endoskopowe operacje kręgosłupa?

Endoskopowe operacje kręgosłupa z pewnością mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjną chirurgią. Najważniejsze z nich to większe bezpieczeństwo i precyzja operacji, bowiem na ekranie widzimy wszystko w dużym powiększeniu, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia struktur nerwowych oraz innych ewentualnych powikłań. Pozostałe korzyści z tej małoinwazyjnej procedury obejmują przede wszystkim minimalny uraz operacyjny, a co za tym idzie minimalne dolegliwości bólowe wynikające z samej operacji. Pacjenci po operacji wymagają jedynie niewielkich dawek leków przeciwbólowych i są wypisywani do domu następnego dnia, a w sprzyjających okolicznościach nawet kilka godzin po operacji.

Ponadto endoskopia powoduje mniejszą bliznę i to nie tylko na skórze, ale również w mięśniach i co ważniejsze w kanale kręgowym. Ma to ogromne znaczenie w zapobieganiu późniejszym dolegliwościom bólowym.
Operacja endoskopowa charakteryzuje się również minimalnym krwawieniem, a infekcje z uwagi na ciągłe przepłukiwanie pola operacyjnego płynem fizjologicznym się nie zdarzają.

Powrót do zdrowia po endoskopowej operacji kręgosłupa

Pacjenci po operacjach endoskopowych na kręgosłupie mogą z pewnością liczyć na szybką rekonwalescencję i powrót do codziennych aktywności życiowych i zawodowych. Oczywiście w okresie 4-6 tygodni po zabiegu pacjentom zaleca się unikanie schylania się, podnoszenia ciężarów lub gwałtownego skręcania tułowia. Warto też pamiętać, że osoby wykonujące pracę fizyczną mogą czekać trochę dłużej na swój powrót do pracy. To, co pozytywnie zaskakuje pacjentów po zabiegach endoskopowych to fakt, znacznej redukcji bólu już zaraz po zabiegu, który przeważnie towarzyszył im przez wiele miesięcy, a czasem nawet lat. Oczywiście jeśli nerw był uciśnięty przez długi czas uległ on zbliznowaceniu, zatem powrót do sprawności będzie wymagał czasu potrzebnego na jego regenerację.

Szpital na Klinach
Ul. Kostrzewskiego 47, 30 – 437 Kraków
Tel: 12 267 40 64 12 262 02 75
Mail: rejestracja@neohospital.pl
www.szpitalnaklinach.pl

Materiał oryginalny: Czy należy się bać endoskopowej chirurgii kręgosłupa? - Małopolskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie