Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym ogrzewają domy Małopolanie? Ile jest jeszcze "kopciuchów"? Trwa zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Dane zgromadzone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mają być narzędziem w walce ze smogiem
Dane zgromadzone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mają być narzędziem w walce ze smogiem Archiwum Gazeta Krakowska / Anna Kaczmarz
Do końca czerwca tego roku każdy właściciel budynku ma obowiązek złożenia deklaracji z podaniem źródła ogrzewania. Dane zgromadzone w ten sposób w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mają być narzędziem w walce ze smogiem. Tymczasem na razie w skali Małopolski kampania składania deklaracji przebiega słabo. Na tym tle wyróżnia się Rytro (pow. nowosądecki), gdzie zebrano już prawie dwie trzecie deklaracji.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Narzędzie do walki ze smogiem

Za Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Obowiązek składania deklaracji wszedł 1 lipca 2021 r. Właściciele budynków, którzy źródła ich ogrzewania uruchomili przed tą datą, mają czas do końca czerwca 2022 na złożenie deklaracji. Dla tych, którzy zrobili to po 1 lipca, termin jest dużo krótszy i wynosi tylko 14 dni. Obowiązek dotyczy właścicieli budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Jego niespełnienie wiąże się z karami. Może to być mandat w wysokości 500 zł lub grzywna nawet do 5 tys. zł

- CEEB będzie jednym z elementów, który powinien skłonić władze różnych szczebli do większego zaangażowania w walkę z niską emisją. Do tej pory bowiem bardzo często różne gminy zasłaniały się niewiedzą, ile mają na swoim terenie na przykład „kopciuchów”

- mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

W CEEB znajdą się wszystkie dane dotyczące rodzajów źródeł ciepła łącznie z adresami budynków. - Ułatwią one zaplanowanie także przez gminy różnych działań antysmogowych – dodaje przedstawiciel PAS.

Rytro otwiera listę w Małopolsce

Na razie ich zbieranie idzie słabo. Dotyczy to także Małopolski, chociaż sytuacja jest zróżnicowana w zależności od gmin. Najlepiej radzi sobie Rytro w pow. nowosądeckim, gdzie na 8 lutego złożonych było 65 proc. deklaracji (stosunek liczby punktów adresowych do złożonych już deklaracji). Daje to tej gminie drugie miejsce w Polsce. Niewiele gorzej jest w Słopnicach (pow. limanowski) – 63 proc. czy Chełmcu (pow. nowosądecki) – 62 proc.

- Nasze społeczeństwo jest świadome, jakie znaczenie ma złożenie tych deklaracji i jakie konsekwencje mogą być, gdy tego się nie zrobi. Niezależnie od tego, staraliśmy się dotrzeć z tym do jak największej liczby mieszkańców przez internet i osobiście. Jeden z pracowników odwiedził prawie każdy dom

– mówi Jan Kotarba, wójt Rytra.

Przyznaje, że w mniejszych miejscowościach jest łatwiej zorganizować takie kampanie, choć małych gmin na drugim końcu tej listy nie brakuje. Zamyka ją na 182 miejscu Kalwaria Zebrzydowska z wynikiem 2 proc., a przed nią są Uście Gorlickie i Tuchów po 4 proc.

Jak sytuacja wygląda w największych miastach regionu? Nowy Sącz jest w tym rankingu 129 (z wynikiem 14 proc.), Kraków - 140 (12 proc.), a Tarnów 152 (10 proc.). Dodajmy jeszcze, że na przykład Andrychów jest 104 (18 proc.), Gorlice - 120 (16 proc.), Nowy Targ - 123 (15 proc.), Wadowice - 124 (15 proc.), Chrzanów – 145 (11 proc.), Oświęcim – 150 (11 proc.), Olkusz – 172 (7 proc.), Zakopane - 160 (9 proc.).

- Nie mamy złudzeń, że ten proces uda się zakończyć do połowy roku, ale im ewidencja będzie pełniejsza tym lepiej

– dodaje Piotr Siergiej z PAS.

Spodziewa się, że w najbliższych tygodniach więcej danych zacznie spływać do urzędów w dużych miastach, gdzie dominuje budownictwo wielorodzinne. W przypadku bloków to ich zarządcy zgłaszają wspólne źródło ciepła.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto