FLESZ - Jakie kompetencje ma prezydent?

Pożar domu w Dąbrówce wybuchł 27 maja ok. godz. 17. Ogień błyskawicznie rozprzestrzenił sę w drewnianej konstrukcji. Na miejsce jako pierwsi przybyli strażacy z pobliskich Bratucic, ale szybko dotarły kolejne zastępy. W sumie w akcji gaśniczej brało udział 9 zastępów straży pożarnej, w sumie 37 strażaków.
Akcja gaśnicza trwała cztery godziny. Zniszczeniu uległ cały dach, drewniana powała, strych i poddasze oraz częściowo kuchnia. Strażacy rutynowo przeszukali wnętrze w poszukiwaniu ewentualnych osób poszkodowanych, na szczęście domownicy zdołali w porę opuścić zgliszcza. Ze środka wyniesiono dwie butle gazowe.
Dom nadawał się do rozbiórki
Po ugaszeniu ognia, pozostało wynieść ocalałe wyposażenie i rozpocząć rozbiórkę tego, co pozostało. W pomoc poszkodowanym kobietom zaangażowali się sąsiedzi. Akcję koordynuje sołtys i radny Dąbrówki, który z zawodu jest budowlańcem. Dzięki niemu oraz wysiłkom wielu osób, rozpoczęła się odbudowa zniszczonego domu.
Pomoc zaoferowały również władze gminy Rzezawa. Pierwszego dnia po pożarze, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z Radą Sołecką z Dąbrówki dokonali oględzin pogorzeliska. W wizji lokalnej wzięli również udział wójt Mariusz Palej wraz z sekretarzem gminy. Zdecydowano o przekazaniu pogorzelcom zasiłku celowego, który częściowo pokryje koszt całkowitej odbudowy spalonego domu. Oprócz tego samorząd zobowiązał do pokrycia kosztów lokalu zastępczego na czas remontu. Rodzina została również objęta wsparciem finansowym oraz wsparciem socjalnym ze strony GOPS-u.
Władze samorządu wystąpiły do mieszkańców o pomoc dla poszkodowanych mieszkanek Dąbrówki. „Odbudowa całkowicie zniszczonego domu wymaga ogromnych nakładów finansowych i pracy, dlatego w tym miejscu apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, a zwłaszcza właścicieli przedsiębiorstw, składów budowlanych o przekazanie w formie darowizny niezbędnych materiałów na rzecz rodziny, po wcześniejszej konsultacji z osobami poszkodowanymi” - czytamy na stronie internetowej gminy.
Potrzebne materiały budowlane
Już w pierwszych dniach po pożarze okazało się, że ofiarność ludzi jest ogromna. - Zapewniona jest już stal zbrojeniowa, pustaki i materiał na więźbę dachową. Mieszkańcy deklarują przekazanie mebli, mamy zapewnienie od kilku osób, że wykonają elewację wraz z ocieleniem budynku. Mamy również hydraulika, elektryka - wylicza Marcin Bielak, sołtys i radny Dąbrówki.
Potrzebne są materiały do montażu instalacji elektrycznej, a także drzwi. Gdy zakończone zostaną zasadnicze prace budowlane, potrzebne będą również materiały wykończeniowe: panele, wykładziny, płytki, grzejniki do centralnego ogrzewania. - Gdyby ktoś chciał to przekazać dzisiaj lub jutro pojutrze, będzie problem z przechowywaniem - mówi Marcin Bielak.
W prace budowlane angażują się strażacy z OSP Okulice i mieszkańcy Dąbrówki. - Naszym celem jest sprawienie, aby panie mogły do swojego domu wrócić przed zimą - mówi sołtys.
Osoby chętne do wsparcia odbudowy mogą kontaktować się z nim telefonicznie: 600 229 388.
Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ
Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!
Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?