Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Delegacja z Kalisza i powiatu kaliskiego gościła w Niemczech. Rozmawiano o recyklingu i odpadach. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
źródło: Kancelaria Prezydenta Kalisza
Przedstawiciele miast i gmin tworzących Związek Komunalny „Czyste Miasto, Czysta Gmina” wzięli udział w roboczej wizycie w Niemczech. Delegacja odwiedziła firmy zajmujące się m.in. obsługą składowisk odpadów i ich przetwarzaniem.

Polskie samorządy i przedsiębiorstwa stoją przed dużym wyzwaniem, jakim są ustalane coraz wyższe poziomy recyklingu. Stąd wizyta przedstawicieli Związku Komunalnego „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w Niemczech.

Z wizytą w firmie, która zajmuje się budową instalacji fermentacji na terenie ZUOK „Orli Staw”

W czwartek, 9 lutego, 7-osobowa delegacja odwiedziła siedzibę firmy Strabag Umwelttechnik GmbH w Dreźnie. Firma kojarzona przede wszystkim z budową dróg jest również wykonawcą nowoczesnej instalacji fermentacji na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. Instalacja będzie przetwarzać odpady biodegradowalne na biogaz służący do produkcji zielonej energii elektrycznej i cieplnej. Z przedstawicielami firmy prowadzono rozmowy na temat postępujących prac i planowanego zakończenia inwestycji. Niedaleko Drezna, w Radebergu, instalacja fermentacji wytwarzająca biogaz, powstała już 25 lat temu.

Czytaj także:

Podglądali dobre praktyki w Niemieckich firmach, zajmujących się składowanie odpadów...

Z kolei w piątek, 10 lutego, w programie wizyty znalazło się spotkanie z przedstawicielami Związku Gospodarki Odpadami Chemnitz (AWVC), obsługującego składowiska odpadów oraz zakład przetwarzania odpadów. Goście zwiedzili zakład i zapoznali się z instalacjami działającymi w tym miejscu. AWVC obsługuje obszar, który zamieszkuje 560 tysięcy osób.

...i zaopatrywaniem mieszkańców m.in. w energię, gaz ziemny i internet

Kolejne spotkanie odbyło się również w Chemnitz, w siedzibie przedsiębiorstwa komunalnego e1ns energie in Sachsen, które skupia 117 samorządów w południowej Saksonii. Firma zaopatruje mieszkańców regionu w energię elektryczną, gaz ziemny, wodę, ciepło systemowe, szybki internet i zajmuje się odbiorem ścieków. W najbliższych latach planuje budowę spalarni odpadów komunalnych, która nie tylko zmniejszy ilość odpadów trafiających na składowiska, ale także umożliwi produkcję energii elektrycznej i cieplnej oraz całkowitą rezygnację z dotychczas stosowanego węgla brunatnego. Polska delegacja była zainteresowana nie tylko bieżącymi rozwiązaniami, stosowanymi przez niemieckie przedsiębiorstwo, ale również związanymi z tym kosztami, sposobami naliczania opłat czy zmianami w sposobach segregacji odpadów.

Zobacz także:

Walentynkowy koncert Filharmonii Kaliskiej. Owacje dla muzyków i solistki

Walentynkowy koncert Filharmonii Kaliskiej. Owacje dla muzyk...

Nasze propozycje znajdziecie w galerii zdjęć. Wystarczy przesuwać kolejne zdjęcia

Pomysł na Walentynki. Jak spędzić ten dzień wyjątkowo w Kaliszu?

Dobrzyca

Idealne miejsce na walentynkowy spacer? Podpowiadamy, gdzie ...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto