Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Diecezja tarnowska. Kiedy Pierwsze Komunie? Jest aktualizacja wytycznych biskupa Andrzeja Jeża

PM
Niewykluczone, że w czerwcu oraz miesiącach wakacyjnych możliwe będą Pierwsze Komunie święte w diecezji tarnowskiej. Kuria uaktualniła swoje wytyczne w tej sprawie sprzed kilku tygodni.

FLESZ - W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci

od 16 lat

Majowy sezon komunijny storpedowała epidemia i obostrzenia związane z koronawirusem. W tym miesiącu uroczystości zostały odwołane. Czy w obliczu luzowania przez rząd rygorów także w zakresie komunii coś się zmieni?

Lepiej po wakacjach

Tarnowska kuria przypomina, że ponieważ w najbliższym czasie nie należy spodziewać się jednoznacznych informacji co do trwania stanu epidemii, należy uroczystości pierwszokomunijne planować w miesiącach powakacyjnych (począwszy od września 2020).

Poluzowanie obostrzeń w Tarnowie. Ludzie wrócili do galerii ...

Powinno się to odbyć z zagwarantowaniem odpowiedniego czasu, poprzedzającego uroczystość i przeznaczonego na duchową oraz liturgiczną formację przy parafii dla dzieci i ich rodzin.

Możliwe też w czerwcu i latem

- Istnieje także możliwość organizacji uroczystości pierwszokomunijnych w czerwcu oraz miesiącach wakacyjnych, przy czym decyzja o organizacji tych uroczystości będzie uzależniona od woli rodziców w porozumieniu z proboszczem parafii - zaznacza jednak ks. Ryszard St. Nowak, rzecznik prasowy tarnowskiej kurii.

Uroczystości pierwszokomunijne mogą odbywać się nie tylko w niedziele, ale w zależności od potrzeby (podział na kilka grup) również w dni powszednie.

- Dzieci, których rodzice nie zdecydują się wziąć udziału w uroczystościach w wyżej wymienionym okresie, mają prawo przystąpić do Pierwszej Komunii świętej w ustalonym z proboszczem parafii późniejszym terminie - dodaje ks. Nowak.

Plany zależą od rodziców

W tarnowskiej katedrze zaplanowano Pierwszą Komunię Świętą na 13 września. - Daliśmy rodzicom do wyboru dwie daty – drugą niedzielę czerwca albo września. Większość opowiedziała się za drugą i na tą wspólnie się zdecydowaliśmy – mówi ks. Adam Nita, proboszcz Parafii Katedralnej pw. Narodzenia NMP w Tarnowie. Nie wyklucza jednak, że jeśli pojawiłyby się prośby rodziców o zorganizowanie Pierwszej Komunii św. dla jakiejś grupy dzieci właśnie w czerwcu będzie to możliwe. - Na pewno rozważmy wtedy taką opcję – zaznacza.

W wielu parafiach Pierwsze Komunie święte planowane są na wrzesień. Tak jest m.in.w parafii św. Pawła Apostoła w Bochni (uroczystość pierwotnie planowano tam na najbliższą niedzielę 10 maja, teraz brany jest pod uwagę termin 27 września). Niewykluczone jednak, że część dzieci przyjmie sakrament Eucharystii wcześniej: w czerwcu lub w czasie wakacji. W przyszłym tygodniu planowane jest spotkanie księży z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych. Możliwe, że wówczas zapadną jakieś decyzje.

Parafia Miłosierdzia Bożego w Brzesku planuje uroczystość Pierwszej Komunii na 20 września. Możliwe jednak, że trzecioklasiści w mniejszych grupach do sakramentu Eucharystii przystąpią już w czerwcu. Brane są pod uwagę terminy niedzielne, przy czym uroczystość miałaby miejsce podczas dodatkowej mszy świętej. Wszystko najpierw zostanie skonsultowane z rodzicami.

Pełna treść komunikatu tarnowskiej kurii

1. W obecnej sytuacji epidemii w Polsce uroczystości pierwszokomunijne w maju nie będą organizowane.

2. Uwzględniając fakt, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się jednoznacznych informacji co do trwania stanu epidemii, należy uroczystości pierwszokomunijne planować w miesiącach powakacyjnych (począwszy od września 2020) z zagwarantowaniem odpowiedniego czasu, poprzedzającego uroczystość i przeznaczonego na duchową oraz liturgiczną formację przy parafii dla dzieci i ich rodzin.

3. Istnieje możliwość organizacji uroczystości pierwszokomunijnych w czerwcu (oraz miesiącach wakacyjnych), przy czym decyzja o organizacji tych uroczystości będzie uzależniona od woli rodziców w porozumieniu z proboszczem parafii. W takim przypadku należy zachować przepisy państwowe co do ilości osób mogących przebywać na nabożeństwie w kościele oraz wszelkie inne środki ostrożności. Uroczystości pierwszokomunijne mogą odbywać się nie tylko w niedziele, ale w zależności od potrzeby (podział na kilka grup) również w dni powszednie. Dzieci, których rodzice nie zdecydują się wziąć udziału w uroczystościach w wyżej wymienionym okresie, mają prawo przystąpić do Pierwszej Komunii świętej w ustalonym z proboszczem parafii późniejszym terminie.

4. Katecheci, korzystając z możliwości katechezy zdalnej i kontaktu przy pomocy dostępnych środków komunikacji internetowej z dziećmi, które przygotowują się w tym roku do Pierwszej Komunii świętej, powinni podjąć z nimi temat przesunięcia terminu tej uroczystości, aby przyjęły to ze zrozumieniem. Czas przeznaczony na katechezę zdalną można wykorzystać m.in. na opracowanie scenariusza liturgii uroczystości pierwszokomunijnych, aby nie mnożyć tzw. prób tuż przed uroczystością a w ich miejscu odbyły się przede wszystkim spotkania formacyjne i przygotowanie bezpośrednie.

5. W związku z tymczasowym zawieszeniem w parafiach wszelkich spotkań formacyjnych oraz ograniczonym kontaktem z katechetami, prosimy rodziców, aby podjęli z dziećmi indywidualną katechezę domową w oparciu o materiał wskazany przez katechetę lub proboszcza.

6. Decyzje rodziców o przystąpieniu ich dzieci do Pierwszej Komunii Świętej poprzedzonej przystąpieniem do sakramentalnej spowiedzi świętej powinny być w każdym przypadku dyktowane dobrem dzieci oraz powagą sakramentów świętych.

7. Treść komunikatu może ulec zmianie w miarę rozwoju sytuacji w Polsce.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto