Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolina Karpia atrakcyjna turystycznie i "kulinarnie" przez cały rok. Warto odwiedzić to miejsce! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Monika Pawłowska
Dolina Karpia będzie turystycznym hitem?
Dolina Karpia będzie turystycznym hitem? Monika Pawłowska
Pomiędzy dwoma miastami, których zabytki zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Oświęcimiem i Kalwarią Zebrzydowską, niedaleko chętnie odwiedzanych przez turystów i pielgrzymów Wadowic, błyszczy inna atrakcja – Dolina Karpia. Nie jest to bynajmniej nazwa geograficzna, ale program zainicjowany przez trzy gminy Doliny Górnej Wisły: Zatora, Przeciszowa i Spytkowic. Chciały w ten sposób rozwijać i promować założone już w średniowieczu stawy hodowli karpia królewskiego. Niedługo potem gminy: Osiek, Polanka Wielka, Brzeźnica i Tomice dołączyły do projektu. Okolica jest piękna. To stawy, meandruje rzeki, ścieżki rowerowe, a wszystko otoczone zielenią. Zapraszamy do galerii, poznacie namiastkę tej pięknej krainy. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dolina Karpia atrakcyjna turystycznie i kulinarnie

Dolina Karpia, to atrakcyjny turystycznie i przyrodniczo obszar siedmiu gmin położonych w Małopolsce zachodniej, w powiatach oświęcimskim oraz wadowickim. Obejmuje teren historycznego zagłębia hodowli karpia i rozciąga się na setkach hektarów w dolinie Wisły i Skawy. Jest to obszar o wybitnych walorach przyrodniczych i kulturowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: jest to idealne miejsce zarówno dla miłośników przyrody, amatorów turystyki aktywnej, jak również dla osób szukających ciszy i odpoczynku. Dokładając do tego niesamowite krajobrazy, przepiękne wschody i zachody słońca, sympatycznych ludzi, znakomitą bazę hotelową, parki rozrywki i pyszne produkty lokalne – to miejsce uwagi godne polecenia na weekendowe wypady czy wręcz wakacje.

Wszystkie te dobrodziejstwa tej ziemi odkryli, a w każdym razie jej cząstkę, dziennikarze zaproszeni na wizytę studyjną przez Stowarzyszenie Dolina Karpia. W gościnnych progach Radocza Park Active&Spa, honory gospodarzy pełnili: prezes stowarzyszenia Franciszek Sałaciak, dyrektor biura Doliny Karpia Anna Świątek oraz wójt gminy Tomice Witold Grabowski.

Po kolacji, podczas której mogliśmy spróbować w kilku odsłonach karpia zatorskiego, zarejestrowana przez Komisję Europejską jako Chroniona Nazwa Pochodzenia dla gmin Spytkowice, Przeciszów i Zator, przyszedł czas na prezentację i degustację innych produktów ze znakiem Doliny Karpia. Miody, Krówki Zatorskie i pokaz piekarniczy z Diogra, wykorzystujący mąkę orkiszową . Był i pokaz kulinarny wędzenia karpia ze Skarbów Doliny Karpia.

- Po takiej kolacji jesteśmy „bardziej sympatyczni” o parę kilogramów

– wyznawali zgodnie dziennikarze.
To jednak było preludium do poznania i posmakowania Doliny Karpia.

Smaczny i pełen wrażeń dzień w Dolinie Karpia

Zaczęliśmy bardzo aktywnie, od spływu kajakowego na Skawie z firmą Kajaki na Skawie i wycieczki wycieczki ornitologicznej po kompleksie stawowym Przeręb. Naszymi przewodnikami byli ornitolodzy z Towarzystwa na Rzecz Ziemi z Oświęcimia.
Kolejna smaczna ryba „wylądowała” na naszych talerzach podczas obiadu w osieckim Molo. Zresztą podniebieniu spasowały również przystawka, rosół i deser. Myli się ten kto sądzi, że karp „rządzi” swoją doliną, choć oczywiście przysługuje mu zaszczytne miejsce. Pstrąg stąd, jest równie wyśmienity.

Odkrywajcie uroki Doliny Karpia – to prawdziwa kopalnia bogactwa natury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto