Energetyki nie dla dzieci, tylko dla dorosłych. W Sejmie złożono projekt nowelizacji ustawy. Jak picie energetyków szkodzi zdrowiu?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Napoje energetyczne szkodzą naszemu zdrowiu. Aby dowiedzieć się, co dzieje się z organizmem, kiedy pijesz ich za dużo, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Napoje energetyczne szkodzą naszemu zdrowiu. Aby dowiedzieć się, co dzieje się z organizmem, kiedy pijesz ich za dużo, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. monkeybusinessimages/Getty Images
Zły wpływ energetyków na zdrowie oraz ich szkodliwość przestają być tematami tabu. Najbardziej niebezpieczne skutki ich spożywania mogą odczuć dzieci i młodzież. Na szczęście jest szansa, że wkrótce napoje energetyczne będą – podobnie jak alkohol i wyroby tytoniowe – niedostępne dla osób poniżej 18 r.ż. Zobacz, jakie skutki może dać częste picie energetyków i dlaczego najmłodsi nie powinni w ogóle po nie sięgać.

Spis treści

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia? Jest duża szansa na zmianę w przepisach

W Polsce od lat rozważane jest wprowadzenie obostrzeń, które miałyby na celu uniemożliwienie dzieciom i młodzieży kupna napojów energetycznych. W ostatnich dniach temat znów pojawił się w ogólnopolskiej dyskusji, kiedy prezes partii republikańskiej Adam Bielan oraz minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk zapowiedzieli projekt nowelizacji ustawy zakazującej sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży oraz wprowadzającej restrykcje związane z reklamowaniem tych produktów.

– Projekt dotyczący zakazu promocji i sprzedaży napojów energetycznych młodzieży do 18. roku życia znajduje poparcie wszystkich sił politycznych w polskim parlamencie – powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podczas konferencji i dodał, że spodziewa się, że zostanie on uchwalony jeszcze w tej kadencji.

W komentarzu dla PAP skomentował zawartość kofeiny w energetykach i ich niskie ceny w dyskontach:

– Litrowa butelka kosztująca w dyskoncie parę złotych, dostarcza tyle kofeiny co 6-8 filiżanek czarnej kawy. O ile nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, żeby dziecko wypiło litr kawy w trakcie przerwy, o tyle energetyk to jest troszkę taki narkotyk zapakowany w cukierek – powiedział Bortniczuk.

Czym są energetyki i na czym polega ich działanie?

Energetyki to bezalkoholowe napoje – zazwyczaj gazowane i słodkie – zawierające duże dawki kofeiny, a także witaminy (głównie z grupy B) oraz pochodne aminokwasów i ekstrakty ziołowe. Ich zadaniem jest pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, a tym samym redukcja zmęczenia, skrócenie czasu reakcji oraz zwiększenie koncentracji i wytrzymałości.

W napojach energetycznych zazwyczaj znajdziemy także duże ilości cukru, który ma poprawiać ich smak, dodawać energii i potęgować działanie kofeiny. Wpływa on jednocześnie na kaloryczność napoju, który może mieć nawet 57 kcal na 100 ml.

Pierwszy napój energetyczny pojawił się w USA w 1949 roku i był sprzedawany jako Dr. Enuf. W Europie zostały one wprowadzone po raz pierwszy w 1987 r.; następnie rynek rozszerzył się na cały świat, stając się bardzo popularny po uruchomieniu Red Bulla w 1997 roku.

Od tamtej pory rynek energetyków rozrasta się w bardzo szybkim tempie, co zwróciło uwagę naukowców i lekarzy na skutki uboczne, jakie może nieść dla zdrowia nadmierne spożywanie tych napojów. W niektórych krajach m.in. w USA sprzedaż energetyków jest zakazana osobom poniżej 21 r.ż.

Co się dzieje z organizmem, kiedy sięgamy po energetyki? Są niebezpieczne dla naszego zdrowia

Głównym zadaniem energetyków jest zapewnienie nam szybkiego „zastrzyku energii” poprzez połączenie stymulantów i wzmacniaczy energii. Badania potwierdzają, że zawarta w nich kofeina wpływa na poprawę pamięci i nastroju, a także zwiększa czujność.

Choć producenci zapewniają, że spożywanie napojów jest bezpieczne, naukowcy od dziesięcioleci badają ich wpływ na ludzki organizm. O ile sporadyczne skorzystanie z właściwości energetyków nie powinno zaszkodzić zdrowej, dorosłej osobie, o tyle dzieci i młodzież, która niestety stanowi znaczne grono nabywców, a także kobiety w ciąży, nie powinny pić energetyków w ogóle.

Nadmierne spożycie napojów energetycznych może prowadzić do wystąpienia drgawek, arytmii serca, śpiączki i uszkodzenia wątroby. Opisywane są także przypadki zgonów związanych z przyjęciem dużej ilości energetyków.

Na przestrzeni lat badacze zaobserwowali szereg skutków ubocznych⁣, jakie niesie zbyt częste picie napojów bogatych w kofeinę. Aby je poznać, zajrzyj do naszej galerii.

Tak nadmierne spożywanie energetyków wpływa na nasz organizm

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Energetyki nie dla dzieci, tylko dla dorosłych. W Sejmie złożono projekt nowelizacji ustawy. Jak picie energetyków szkodzi zdrowiu? - Strona Zdrowia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie