Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze unijne 2014 - 2020. Co zyska Małopolska? [MAPA]

Piotr Rąpalski
Na czerwono i niebiesko inwestycje, na które władze wojewódzkie chcą dać pieniądze z przyznanej nam puli środków europejskich. Na zielono te, które musi sfinansować Warszawa. Na razie pewna jest tylko budowa S7. O resztę ważnych dróg trzeba będzie zabiegać
Na czerwono i niebiesko inwestycje, na które władze wojewódzkie chcą dać pieniądze z przyznanej nam puli środków europejskich. Na zielono te, które musi sfinansować Warszawa. Na razie pewna jest tylko budowa S7. O resztę ważnych dróg trzeba będzie zabiegać infografika sławomir skuta
Blisko 2,9 mld zł funduszy unijnych trafi do Małopolski w latach 2014-20. Decyzje o tym, jak zostaną rozdzielone, będą zapadać później, ale wiadomo, że liczyć się będą przede wszystkim duże przedsięwzięcia, które wpłyną na rozwój całego regionu.

Fundusze unijne 2014 - 2020. Co zyska Małopolska?

Oto lista "kół zamachowych" - projektów, które zdaniem marszałka Małopolski Marka Sowy powinny zostać zrealizowane w najbliższych latach:

- Zagospodarowanie otoczenia zbiornika w Dobczycach - ma tam powstać sporej wielkości ośrodek turystyczny, mający przyciągać głównie miłośników żeglarstwa.

- Szybka Kolej Aglomeracyjna - planowane są pierwsze trzy trasy: Balice - Kraków - Wieliczka, Trzebinia - Kraków - Tarnów i Sędziszów - Kraków - Podbory Skawińskie. Pasażerowie będą także korzystać ze zintegrowanego biletu pozwalającego poruszać się komunikacją miejską w miastach na trasie kolejki i z położonych tam parkingów.

- Nowa Huta Przyszłości - uzbrojenie okolic krakowskiego kombinatu w drogi i kanalizację. Na tym terenie ma powstać nowe centrum biznesowe i technologiczne.

- Rewitalizacja Krynicy-Zdroju - centrum miasta ma zyskać nowy blask. Projekt zakłada m.in. budowę sali koncertowej na 1200 miejsc, przebudowę Muzeum Nikifora i budowę Muzeum Jana Kiepury.

- Park Pojednania Narodów w Oświęcimiu - rewitalizacja terenów między miastem, dawnym obozem koncentracyjnym a Sołą. W ten sposób połączone mają zostać dwie rzeczywistości: miasta współczesnego, tętniącego życiem i pomnika Zagłady.

- Zakład Przyrodoleczniczy w Szczawnicy - modernizacja starego obiektu z lat 70. Projekt zakłada rozwój ośrodka rehabilitacji ruchowej i dróg oddechowych. Po modernizacji budynek ma odzyskać świetność i zwiększyć liczbę miejsc.

- Rewitalizacja Szpitala im. J. Babińskiego w Krakowie, budowa Szpitala - Centrum Psychiatrycznego w Tarnowie i rozbudowa ośrodka psychiatrii w Nowym Sączu. To początek budowy sieci placówek psychiatrycznych w województwie. Ma ich powstać łącznie 16.

- Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Krakowie - rozbudowa bazy medycznej Centrum Onkologii i Kliniki Onkologii Collegium Medicum UJ. Inwestycja ma skrócić na czas oczekiwania na łóżko. Nowe Centrum zajmie się także badaniami laboratoryjnymi nad nowymi lekami.

- Kampus weterynarii na Bielanach - krakowski wydział to pierwszy w południowej Polsce ośrodek kształcący weterynarzy. Przyszli lekarze zwierząt zyskają na Bielanach 11 nowoczesnych laboratoriów i cztery sale zabiegowe. Będą się tam uczyć, centrum ma się też zajmować badaniami naukowymi.

Zła wiadomość jest taka, że z puli unijnych pieniędzy, jakimi będą dysponować władze wojewódzkie, nie można dofinansować budowy najbardziej kluczowych dla regionu dróg (na naszej mapie w kolorze zielonym): trasy S7 na odcinku z Krakowa do północnej granicy województwa oraz Lubień-Rabka, drogi ekspresowej Brzesko-Nowy Sącz, Beskidzkiej Drogi Integracyjnej czy północnej obwodnicy Krakowa.

Wszystkie te trasy są zaliczane do dróg krajowych i pieniądze na nie muszą pochodzić z budżetu centralnego. W tej chwili pewna jest budowa S7. Pozostałe trzy drogi to melodia przyszłości - nie ma ich na razie w planie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. O przyznanie na nie pieniędzy władzom wojewódzkim pozostaje zabiegać w Warszawie.

Współpraca D. Serafin


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto