Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Szpital Specjalistyczny na Zaspie ma certyfikat 'Szpital Przyjazny Dziecku'

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
To w szpitalu na Zaspie przyszedł na świat 7-kilogramowy noworodek
To w szpitalu na Zaspie przyszedł na świat 7-kilogramowy noworodek fot. Grzegorz Mehring
Przez dwie godziny po porodzie, nawet po cięciu cesarskim, maluch leży przytulony do mamy "skóra do skóry". W trakcie pobytu na oddziale ani na chwilę się z nią nie rozstaje - w systemie "rooming in" - łóżeczko noworodka stoi tuż obok łóżka mamy. No i najważniejszy punkt - już pół godziny po narodzinach mama karmi swoje dziecko piersią. Jeśli ma z tym problemy, natychmiast do pomocy włącza się specjalnie przeszkolony personel. Tak jest w Szpitalu Specjalistycznym na gdańskiej Zaspie, który - jako szósty na Pomorzu - zdobył certyfikat "Szpital Przyjazny Dziecku".

- Staraliśmy się o niego od kilku dobrych lat - przyznaje Krystyna Grzenia, dyrektor szpitala na Zaspie. - Bardzo trudno było spełnić wymagania WHO i UNICEF, bo jesteśmy szpitalem tzw. trzeciego poziomu referencyjnego, w którym rodzą kobiety mające w ciąży różne komplikacje czy są np. chore na cukrzycę. Częściej niż w innych szpitalach przychodzą tu na świat wcześniaki i noworodki chore, które od razu trzeba leczyć. Certyfikat "Szpital Przyjazny Dziecku" to dla przyszłych mam jeszcze jeden dowód, że na sali porodowej i oddziale położniczym one same i ich dzieci mogą czuć się absolutnie bezpiecznie.

Czytaj także: Szpital na Zaspie spotkał się z NFZ w sądzie

- Propagujemy również zdrowe żywienie dziecka, czyli karmienie mlekiem matki - dodaje dr Alina Bielawska-Sowa, zastępca dyrektora szpitala ds. medycznych.
Każdy szpital, który ubiega się o certyfikat, musi bowiem spełniać "10 kroków do udanego karmienia". I choć Światowa Organizacja Zdrowia i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci opracowały ten dokument w 1989 roku, do dziś nie stracił on nic ze swej aktualności.

- Staramy się zrobić wszystko, by przekonać mamę do karmienia piersią - tłumaczy dr Bielawska-Sowa. O jego zaletach dowiaduje się ona już w przyszpitalnej szkole rodzenia, potem może liczyć na fachową pomoc naszej Poradni Laktacyjnej. - Jednocześnie przestrzegany jest u nas kodeks międzynarodowego marketingu, co oznacza, że w szpitalu nie reklamujemy mleka zastępczego.

Zobacz także: W szpitalu na Zaspie powstała pierwsza na Pomorzu bezpłatna poradnia laktacyjna

Szpital na Zaspie jest 88 placówką w kraju i szóstą na Pomorzu, która zdobyła certyfikat "Szpital Przyjazny Dziecku". Mogą się nim jeszcze pochwalić szpitale w Wejherowie, Gdyni Redłowie, Lęborku, Chojnicach oraz Pucku. Pucki szpital może go jednak stracić.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto