Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdy chcemy kupić nieruchomość na kredyt

Redakcja
Gdy mamy potwierdzenie możliwości skorzystania z kredytu, możemy zapoznawać się z wybranymi ofertami
Gdy mamy potwierdzenie możliwości skorzystania z kredytu, możemy zapoznawać się z wybranymi ofertami fot. archiwum
Nieruchomości pod lupą Kredyt często jest jedynym sposobem na nabycie wymarzonego mieszkania czy domu. O tej formie finansowania nieruchomości mówi Barbara Pawlikowska.

Nasz ekspert, Barbara Pawlikowska, właścicielka Biura Nieruchomości Barbara Pawlikowska opowiada o wadach i zaletach kupna nieruchomości na kredyt.

Jaką formę płatności za zakup nieruchomości preferują klienci?
Klienci zbywający swoje nieruchomości zdecydowanie wolą zapłatę ze środków własnych nabywców (tzw. transakcja gotówkowa; nie należy rozumieć tego zapisu, że płatność następuje bezpośrednio, a nie przy pomocy przelewu). Należy pamiętać, że przeniesienie własności następuje w momencie podpisania aktu notarialnego - umowy sprzedaży i nie można uzależnić tego przeniesienia od zapłaty za zbywaną nieruchomość. Gdy płatność pochodzi z kredytu, to sprzedający muszą cierpliwie czekać na uruchomienie kredytu, mimo że nie są już właścicielami. Taka jest niestety kolejność.

Jakie są wady a jakie zalety kupna nieruchomości na kredyt?
Kredyt jest dużą dogodnością, wręcz jedynym sposobem na nabycie wymarzonego mieszkania lub domu - więc to duży plus dla nabywców. Mimo, że koszty uzyskania kredytu na sfinansowanie tej transakcji są niestety wysokie. Dla kupujących jest element ceny, i tak rzeczywiście należy to traktować. Mimo, że aktualnie banki bardzo zaostrzyły swoje wymagania wobec kredytobiorców i powyższych kryteria przyznawania kredytu, to nadal jest spora ilość klientów, którzy spełniają te warunki i mogą finalizować nabywanie nieruchomości.

Czy korzystając z usług pośrednika, klient może liczyć na pomoc w znalezieniu kredytu bądź formalności związanych z kredytem?

Bardzo przydatna jest możliwość uzyskania w jednym miejscu kompleksowej obsługi transakcji nabywania nieruchomości. Zacząć należy od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej. Wstępne informacje można uzyskać w biurze nieruchomości, w których są osoby do tego przygotowane. Ja jednak preferuję, aby korzystać z kompetentnych doradców kredytowych, gdyż jest to wielka odpowiedzialność przed kupującym, aby podać jemu wiarygodne dane. Wprowadzenie w błąd może doprowadzić do dużych komplikacji. Dlatego jest tak ważne, aby korzystać z doświadczonych doradców, którzy są polecani przez pośredników (doradztwo i "przekierowanie" w tym zakresie jest bezpłatne). Oczywiście można korzystać bezpośrednio z ofert w poszczególnych bankach i samemu porównywać różne oferty. Ale jest to propozycja dla osób mających doświadczenie, wiedzę, pewne rozeznanie w tym temacie i potrafiących samodzielnie wybrać dla siebie najlepszą ofertę. Gdy mamy potwierdzenie możliwości skorzystania z kredytu i znamy wartość na jaką możemy liczyć, to dopiero wtedy należy zacząć zapoznawać się z wybranymi ofertami. Po wyborze najlepszej dla siebie oferty, po negocjacjach i ustaleniu ceny transakcyjnej oraz warunków na jakich ma być zawarta umowa, wówczas przystępujemy do realizacji poszczególnych etapów transakcji. I tu należy podkreślić rolę doświadczonego i kompetentnego pośrednika, który będzie koordynować poszczególne działania, w tym kontakt z wybranym bankiem lub doradcą kredytowym.

Jak przebiega transakcja, jeśli kupujący bierze kredyt? Czy jej czas się wydłuża?
Finansowanie zakupu nieruchomości przy pomocy kredytu wydłuża czas oczekiwania na finał. Pamiętajmy jednak, aby ten finał był szczęśliwy, to bądźmy cierpliwi i świadomi, że procedury wymagają tego czasu. Bądźmy dociekliwi, zadawajmy pytania pośrednikowi lub doradcy kredytowemu - takie prawo klienta. Nie ma pytań nieodpowiednich lub naiwnych. Usługodawca musi mieć dla klienta cierpliwość.

O czym musi pamiętać klient kupując nieruchomość na kredyt? Czy pośrednik pomoże skompletować dokumenty, wypełnić je?
Pośrednik powinien skupiać się na działaniach związanych bezpośrednio z transakcją sprzedaży - to jest jego główna powinność. Zaś pomocniczo koordynować czynności "około kredytowe", gdyż one są oczywiście bezpośrednio związane z transakcją - jako źródło finansowania przedmiotu tej transakcji. Pomoc w wypełnianiu dokumentów związanych z kredytem pozostawiłabym doradcom kredytowym lub pracownikom banku do tego uprawnionym. Pośrednik powinien służyć pomocą, być "kierunkowskazem" i przede wszystkim dawać poczucie bezpieczeństwa swojemu klientowi. Jest to możliwe, gdy pośrednik jest kompetentny. Może powtarzam się, ale tej prawdy nigdy dosyć.

Rozmawiała Danuta Strzelecka

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto