MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Bochnia. Sąd uznał, że trzech radnych opozycji nie pomówiło gminnego ZOZ-u - rozmowa

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Radny Izydor Wróbel, przewodniczący klubu radnych gminy Bochnia Chcemy Dobrego Gospodarza
Radny Izydor Wróbel, przewodniczący klubu radnych gminy Bochnia Chcemy Dobrego Gospodarza archiwum prywatne
Rozmawiamy z Izydorem Wróblem, przewodniczącym klubu radnych gminy Bochnia Chcemy Dobrego Gospodarza, na temat wyroku Sadu Okręgowego w Tarnowie.

FLESZ - Abonament RTV nie będzie ściągany od dłużników?

od 16 lat

Sąd Okręgowy w Tarnowie podtrzymał wyrok sądu bocheńskiego, który uznał że jako radni nie pomówili Panowie Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Była ulga?

Czy była ulga? Nie określiłbym tego w ten sposób. Było zadowolenie i nie ukrywam tego , nasza ogromna satysfakcja , że sąd przyznał nam rację. Jeśli chodzi o nas , to wewnętrznie byliśmy o tym przekonani. Jako radni znamy swoje prawa i obowiązki. Wiemy doskonale, że nasi wyborcy wybrali nas po to, aby ich zdania i stanowiska, reprezentować na forum gminy, jakim jest Rada Gminy. Wybrali nas mieszkańcy miejscowości skąd się wywodzimy, niemniej jednak uważamy, że musimy patrzeć szerzej na problemy całej gminy, a nie tylko przez pryzmat naszych miejscowości.

W nadesłanych do mediów oświadczeniu wspomina Pan o nieprawidłowościach, jakie Narodowy Fundusz Zdrowia wykrył w działalności gminnego ZOZ-u. Na czym one polegały?

Zasadniczo wszystkie nasze uwagi, jakie zamieściliśmy w naszym oświadczeniu ,odczytanym przez naszego ówczesnego przewodniczącego Klubu Radnych Chcemy Dobrego Gospodarza, na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Gminy stanowisku . To nasze oświadczenie , jak się potem okazało, było przyczynkiem do postawienia nas w stan oskarżenia, jako byśmy w nim pomówili i zniesławili SP GZOZ w Bochni. Jakie to były nieprawidłowości, skrótowo je nakreślę: były to braki zamieszczonych informacji dla świadczeniobiorców widocznych na zewnątrz budynku, dotyczących braku harmonogramu czasu pracy poradni, nieprawidłowości udzielania świadczeń niezgodnie z harmonogramem czasu pracy lekarzy, czy też realizacji świadczeń zdrowotnych niezgodnie z zawartą umową, z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy. Protokół pokontrolny jest dość obszerny i dość szczegółowy dlatego tylko ogólnie wymieniam te nieprawidłowości. Dość powiedzieć, że na Świadczeniodawcę NFZ po kontroli , nałożył karę umowną w łącznej kwocie 9355,35 zł. Protokół pokontrolny jest nam znany, jako że strona skarżąca, przedstawiła go na rozprawie odwoławczej, jako dowód mający świadczyć przeciwko nam. Według nas i naszego obrońcy, tenże dowód w całości popierał nasze działania. Kontrola de facto jeszcze się nie zakończyła, ponieważ SP GZOZ w Bochni cały czas pisze odwołania i toczy spór z NFZ, w kwestii nieprawidłowości jakie ten stwierdził.

Niedawno klub Chcemy Dobrego Gospodarza zaliczył niemałą wpadkę przy zmianie w statucie gminnego ZOZ-u. Rozesłali Panowie oświadczenie informujące o likwidacji poradni pediatrycznych, co nie było zgodne z prawdą. Dlaczego zabrakło Panów na sesji, gdy sprawa była omawiana?

To nie była „wpadka”. Tak bym tego nie nazwał. Owszem rozesłaliśmy oświadczenie informujące o likwidacji poradni pediatrycznych, ale wysłaliśmy je najpierw do Pana Przewodniczącego Rady z prośbą o odczytanie na wspólnych (jak zwykle) posiedzeniach komisji Rady( tylko tak odbywają się posiedzenia komisji, zawsze razem nigdy osobno)oraz na Sesji Rady Gminy. Wysłaliśmy je również radnym na ich skrzynki mailowe. Niestety nasze stanowisko nie zostało przez Przewodniczącego Rady odczytane na Sesji, natomiast było mocno krytykowane przez Przewodniczącego Rady, dyrektorkę SP GZOZ wójta i zastępcę . Niestety wszystkie projekty uchwał w naszej Gminie, przedstawiane są radnym bez żadnego uzasadnienia ( wyjątek stanowią uchwały o odrzuceniu skargi na wójta, jako że te zazwyczaj posiadają wielostronicowe uzasadnienie pisane prze radcę prawnego UG) także i ta nie posiadała żadnego uzasadnienia. Z jej zapisu : „Wykreśla się każdorazowo zapis o brzmieniu Gabinet Lekarza Pediatry”, wynikało jasno że likwiduje się gabinety lekarza pediatry. Tenże projekt uchwały, przedstawiliśmy wraz z naszym stanowiskiem w mediach lokalnych. Ponieważ pandemia trwała i wciąż trwa, obawiając się o zdrowie własne i naszych rodzin , nie braliśmy udziału w Sesji. Dlatego też wysłaliśmy nasze stanowisko do tego projektu uchwały, ponieważ tylko ten projekt uchwały budził nasze kontrowersje.

W Radzie Gminy Bochnia mają Panowie opinię "radnych niepokornych", "trzech muszkieterów". Czego można się spodziewać po klubie Chcemy Dobrego Gospodarza w najbliższych miesiącach?

My mamy cały czas jeden cel, reprezentować naszych wyborców, bronić ich przed bezdusznością urzędu, patrzeć na ręce urzędnikom, tak aby nie dochodziło do łamania prawa i norm społecznych. W zasadzie tego się zawsze można po nas spodziewać. A z tym się wiążą nasze reakcje i nasze działania.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto