Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Bochnia. Kinga Niewiadomska została nową radną Cikowic, wybory uzupełniające odbyły się bez głosowania

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Mandat radnego Cikowic w gminie Bochnia został obsadzony bez głosownia
Mandat radnego Cikowic w gminie Bochnia został obsadzony bez głosownia Paweł Michalczyk
Mieszkańcy Cikowic w gminie Bochnia nie musieli fatygować się do lokalu wyborczego, aby oddać głos w wyborach uzupełniających. Wszystko dlatego, że zarejestrowano w nich tylko jeden komitet, a - zgodnie z ordynacją - w takim przypadku kandydat na radnego uzyskuje mandat bez głosowania.

FLESZ - Powstała interaktywna mapa kleszczy!

od 16 lat

Wybory uzupełniające na radnego wsi Cikowice to konsekwencja rezygnacji z mandatu radnego Izydora Wróbla. Miało to miejsce w lutym, o czym informowaliśmy tutaj.

9 marca wojewoda zarządził wybory uzupełniające, wyznaczając ich termin na 15 maja. 11 marca Komisarz Wyborczy w Tarnowie II opublikował komunikat o tworzeniu komitetów wyborczych. Zgłaszanie zawiadomień w tej sprawie było możliwe do poniedziałku 21 marca. W tym terminie zgłosił się tylko jeden komitet KWW Cikowice z pełnomocnikiem w osobie Marcina Niewiadomskiego. Dziś już wiadomo, że zgłoszona przezeń osoba uzyskała mandat radnego bez głosowania.

"W związku z tym, że liczba zarejestrowanych kandydatów była równa liczbie wybieranych radnych, na podstawie art. 380 Kodeksu wyborczego, w okręgu wyborczym nr 3 (Cikowice) głosowania nie przeprowadzono, a za wybranego na radnego uznano oficjalnie zarejestrowanego kandydata" – czytamy w obwieszczeniu Gminnej Komisji Wyborczej w Bochni. Mandat uzyskała Kinga Niewiadomska, która jest członkiem rady sołeckiej tej miejscowości.

W niedzielę 15 maja Gminna Komisja Wyborcza ma się zebrać, aby zatwierdzić wynik wyborów.

Kontrowersje wokół wyborów uzupełaniających na radnego Cikowic

Przy okazji wyborów uzupełniających na radnego Cikowic doszło do protestu, jaki grupa mieszkańców skierowała na ręce komisarza wyborczego. Według nich, wójt gminy Bochnia dopuścił się „rażącego naruszeniu prawa”, publikując w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Bochnia komunikat komisarza z tygodniowym opóźnieniem, czyli w piątek 18 marca 2022. „Dając wyborcom 3 dni (!) na podjęcie działań wyborczych specjalnie wykorzystano okres dwóch dni wolnych od pracy, aby praktycznie uniemożliwić niechcianym kandydatom możliwość przygotowania komitetów wyborczych” - napisali autorzy protestu (więcej - TUTAJ).

Komisarz Wyborczy w Tarnowie wezwał wójta Marka Bzdeka do złożenia wyjaśnień. Po ich otrzymaniu Przemysław Szpik uznał, że nie ma podstaw do ponownego uruchamiania procedury, której domagali się autorzy protestu.

- Nie stwierdzono uchybień, które by nakazały powtórzenie czynności w trybie nadzoru. Zostały przyjęte pisemne wyjaśnienia złożone przez wójta gminy, obejmowały sposób podania do publicznej wiadomości wszystkich obwieszczeń oraz publikacji, zarówno w sposób tradycyjnie przyjęty, czyli poprzez tablice ogłoszeń jak i Biuletyn Informacji Publicznej - powiedział w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Przemysław Szpik, Komisarz Wyborczy w Tarnowie II.

Więcej - TUTAJ.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto