Nasza Loteria

Gmina Bochnia. Sąd uznał, że trzech radnych nie pomówiło gminnego ośrodka zdrowia

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Sąd Rejonowy w Bochni
Sąd Rejonowy w Bochni arch. Małgorzata Więcek-Cebula
Przed Sądem Rejonowym w Bochni zakończyła się sprawa trójki radnych gminy Bochnia, oskarżonych o pomówienie gminnego ośrodka zdrowia. Prywatny akt oskarżenia złożyła dyrekcja SPGZOZ-u. Zdaniem sądu, radni są niewinni i działali w granicach dopuszczalnych przez prawo.

WIDEO: Krótki wywiad

Według aktu oskarżenia, radni Stanisław Cefal, Witold Kowalski, Izydor Wróbel i Maciej Laskowicz pomówili Samodzielny Publiczny Gminny Ośrodek Zdrowia z siedzibą w Bochni podczas posiedzenia jednej z komisji rady gminy (25 lutego 2019 roku) oraz składając pismo do Narodowego Funduszu Zdrowia, które następnie upublicznili na łamach lokalnej prasy. Według dyrekcji SPGZOZ-u, do pomówienia przyczyniły się stwierdzenia radnych podczas komisji o tym, że instytucja działa „tylko teoretycznie”, realizuje „skandaliczną politykę”, która doprowadziła do zwolnienia dwójki szanowanych lekarzy (Kazimierza Koziei i Barbary Salamon), wreszcie że nie zapewnia należytej opieki zdrowotnej. Z kolei złożenie pisma do NFZ, a następnie jego publikacja w prasie miały pomówić gminny ZOZ o wyłudzenie pieniędzy z NFZ „na podstawie dokumentów, które nie obrazują faktycznego działania” SPGZOZ-u. W ten sposób instytucja miała w opinii publicznej zostać poniżona i narażona na utratę zaufania.

Już po sporządzeniu aktu oskarżenia, na zawarcie ugody z dyrekcją SPGZOZ-u zdecydował się radny Maciej Laskowicz, który uznał, że tezy wystąpienia z lutego okazały się „zupełnie nietrafne w świetle wyjaśnień dyrektora SPGZOZ w Bochni oraz przedłożonych dokumentów”. Radny wystąpił również z 4-osobowego klubu „Chcemy Dobrego Gospodarza”.

W maju 2019 roku akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Bochni. W lipcu miało miejsce pierwsze posiedzenie pojednawcze, które nie przyniosło pozytywnego rezultatu. Odroczono je do września, ale i wtedy strony nie wypracowały warunków ugody. Dlatego w listopadzie rozpoczął się proces (miał charakter niejawny). We wtorek sąd wydał wyrok uniewinniający trzech radnych opozycyjnych. Według sądu, mieli oni prawo dopytywać o funkcjonowanie gminnej instytucji, ponieważ są radnymi i przedstawicielami mieszkańców gminy.

Po ogłoszeniu wyroku, Stanisław Cefal, Witold Kowalski i Izydor Wróbel wystosowali oświadczenie. „Naprawdę [...] w tym procesie wygrali mieszkańcy gminy - pacjenci SP GZOZ Gminy Bochnia. Bo to właśnie oni inspirowali nas do takiego działania. Mamy nadzieję, że kontrola z NFZ na stałe zmieni sytuację w podbocheńskich ośrodkach zdrowia. Władze gminy i zatrudnieni przez nie urzędnicy przekonali się, że nie mogą agresywnie reagować na wszelką krytykę i zwalczać takimi metodami ludzi posiadających odrębne zdanie” - napisali.

Katarzyna Kupisz, dyrektor SPGZOZ zapowiada złożenie apelacji od wyroku. Orzeczenia sądu pierwszej instancji nie chce komentować.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto