Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Brzesko. Można oddawać zużyty olej jadalny, w gminie stanie 60 pojemników na zużyte oleje

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Na terenie gminy Brzesko zostanie ustawionych 60 pojemników służących do gromadzenia zużytych olejów jadalnych
Na terenie gminy Brzesko zostanie ustawionych 60 pojemników służących do gromadzenia zużytych olejów jadalnych UM Brzesko
Zamiast wylewać go do środowiska, można w plastikowej butelce oddać do ponownego przetworzenia. W gminie Brzesko zostanie umieszczonych 60 pojemników na zużyty olej.

FLESZ - Rzecznik Rządu o projekcie o pomocy kredytobiorcom

od 16 lat

Władze gminy Brzesko zawarły umowę ze spółką Trafin Oil PL z Ustronia, zajmującą się ponownym wykorzystaniem zużytego oleju jadalnego. Jej zadaniem będzie dostarczenie pojemników na zużyty olej jadalny, a następnie obsługa pojemników służących do gromadzenia zużytych substancji. Pracownicy firmy przeprowadzą też w gminie Brzesko kampanię edukacyjno-marketingową.

Na terenie gminy Brzesko zostanie ustawionych 60 pojemników służących do gromadzenia zużytych olejów jadalnych. Będą one zlokalizowane w altankach śmietnikowych, a także w przedszkolach, szkołach i innych miejscach wskazanych przez zarządców danego terenu.

Inicjatorzy akcji przypominają, że praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie. Zarówno oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe, palmowe, czy w końcu oliwy z oliwek można ponownie przetworzyć. Wystarczy wlać je do dowolnej butelki PET i zanieść do jednego z pojemników przeznaczonych do segregacji oleju. Należy pamiętać, aby butelka była odpowiednio zabezpieczona. Recyklingowi są poddawane również masła i margaryny.

Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu - może to spowodować zatkanie się rury kanalizacyjnej, a także jest to szkodliwe dla naszej planety. Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie tak powstałych usterek może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej, oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.

„Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie” - czytamy na stronie internetowej gminy Brzesko. Ponowne wykorzystanie olejów jadalnych redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto