Wybierz region

Wybierz miasto

  Spektakl baletowy "Iwan Groźny"

  Regis
  Bochnia, ul. Regis/1, +48 14 611 69 35

  19:00 Czwartek, 14 maja

  • 20zł

  "Iwan Groźny" to kolejny spektakl baletowy w wykonaniu Teatru Bolszoj.
  Muzyka Prokofiewa, a przede wszystkim owiany złą sławą car Iwan Groźny, jako głowny bohater baletu...to trzeba zobaczyć, tego trzeba posłuchać.
  Afirmacja tańca męskiego we wspołczesnym balecie. Wielki fresk historyczny z dziejow dawnej Rosji. Podobnie jak w swoim sławnym „Spartakusie”, Jurij Grigorowicz sięga po temat zaczerpnięty z historii, tym razem rosyjskiej, z całym jej okrucieństwem, mrokiem i drapieżnością.
  Car Iwan IV Groźny to postać niemal nierealna w swym okrucieństwie, zupełnie nienadająca się na bohatera baletu. Grigorowicz udowadnia, że o wyrazistych osobowościach doskonale można opowiadać za pomocą tańca, można też sięgnąć w głąb ich psychiki, pokazać przemianę młodego władcy w bezwzględnego cara. U Grigorowicza Iwan nie jest potworem – jest człowiekiem młodym, kochającym, cierpiącym. Musi radzić sobie z otaczającymi go spiskowcami, ktorzy trują jego ukochaną żonę Anastazję. Prapremiera baletu odbyła się w 1975 roku, ale w naszych czasach spektakl wrocił na scenę dopiero w roku 2012, gdy udało się rozwiązać problem praw autorskich. Balet powstał do muzyki Prokofiewa pierwotnie do filmu Eisensteina o Iwanie Groźnym (1944) i kompilacji innych jego utworow, do ktorych prawa posiadają dziś spadkobiercy kompozytora.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Czy potrafiłbyś żyć w małym miasteczku? [QUIZ]