Wybierz region

Wybierz miasto

  Spotkanie "Pod polskim niebem, czyli jak poznać miejsce, w którym żyję? Fenomen Koła Krajoznawczego im. Wincentego Pola w dawnym gimnazjum bocheńskim"

  Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni
  Bochnia, ul. Rynek/20, +48 14 612 24 26

  17:30 Piątek, 7 lipca

  • Wstęp wolny

  Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na spotkanie w ramach cykl " Muzealna Akademia Historyczna 2017".
  Prowadzenie: Jan Flasza.

  Prof. Władysław Szafer twierdził, że ziemia urabia człowieka i fizycznie, i duchowo. Człowiek po prostu tworzy jedność z otoczeniem. Tym się tłumaczy poźniejsza tęsknota i powrot do miejsca przynależności. Bo człowiek się staje zrozumiałym dopiero na tle ziemi. W miesięczniku „Orli Lot” z 1920 roku - organie Koł Krajoznawczych Młodzieży Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego napisano: „Całe połacie kraju naszego nie są opisane, zwyczaje panujące nie zanotowane, sposob życia ludu nieznany. Nie znamy np. granic rozsiedlenia pojedynczych grup etnograficznych na ziemiach Polski, rozmieszczenia pewnych typow chaty polskiej, rozszerzenia się pewnego zwyczaju ludowego. Nie znamy osobliwości i zabytkow przyrody polskiej, jej „pomnikow” w postaci pamiątkowych drzew, osobliwych skał, źrodeł, jaskiń itp. (..) Dumą i ambicją każdego młodzieńca powinno być zaznajomienie się przede wszystkim z okolicą miejscowości, w ktorej mieszka i jak najdokładniejsze jej opisanie. Gdyby cała młodzież polska wzięła się do dzieła, nie mielibyśmy nieznanych zakątkow kraju naszego, a uczeni polscy mogliby przystąpić do pisania prac syntetycznych, ktore wyjaśniłyby wiele zjawisk bytu narodowego”.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Pamiętasz, jak się mieszkało w PRL-u? [QUIZ]