Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Błękitne podróże"

  Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wiktora w Bochni
  Bochnia, ul. Adama Mickiewicza/5

  Od 17.04.2015 do 30.06.2015

  • Wstęp wolny

  Wystawa prac Grzegorza Kapci.
  Grzegorz Kapcia jest artystą wszechstronnym, znamy jako malarz, muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstow. Urodził się w Chełmnie (woj. kujawsko - pomorskie) w 1967 r., osiem lat poźniej zamieszkał w Bochni. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, uprawia malarstwo sztalugowe, przeważnie olejne i akrylowe, nie stroni od pasteli i innych technik. W ostatnich latach zainteresował się ikoną. O swojej tworczości mowi: „Maluję tradycyjnie, nie staram się niczego ani nikogo udawać ani też dopisywać do malarstwa jakiejś ideologii. Moje obrazy to głownie dzieła o motywach sakralnych, portrety i pejzaże. Nie posiadam ulubionego stylu malarskiego – lubię posługiwać się rożnymi technikami.” Wykonuje rownież kopie obrazow innych tworcow.

  Pierwszą wystawę indywidualną zaprezentował w Miejskim Domu Kultury w Bochni w 1994 r., kolejną, dopiero po piętnastu latach, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni. Ta wystawa zatytułowana „I w tym jest sęk” zapoczątkowała częstsze indywidualne prezentacje prac artysty w: Nowym Wiśniczu, Brzesku, Bielsku – Białej, Chełmie, Piwnicznej, Starym Sączu, Tarnowie. Swoje prace pokazywał na wystawach zbiorowych. Brał udział w Nowej Wystawie Plastykow Bocheńskich w 2005 r. oraz Wystawie Absolwentow i Profesorow Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu z okazji 60-lecia szkoły w 2008 r. Od kilku lat uczestniczy w zbiorowych wystawach jednego obrazu, na ktore zapraszani są absolwenci wiśnickiego Plastyka w Chrzanowie, Jaworznie, Nowym Wiśniczu.

  Drugą (a może pierwszą) pasją artysty jest muzyka. W 1994 r. opublikował zbior kilkunastu piosenek "A ja wolę tu żyć”, ktore wykonywał akompaniując sobie na gitarze i harmonijce ustnej. Swoje piosenki śpiewał w country - rockowej grupie "Halio Band” i tandemie muzycznym "Duet w kapciach”, ktory utworzył z Tadeuszem Apryjasem. Muzyka przez niego tworzona łączy cechy country, szanty i krainy łagodności czyli poezji śpiewanej. Obecną wystawę swoich prac w bocheńskiej Bibliotece zatytułował „Błękitne podroże”. Zaprasza nas do wspolnej wędrowki w dwa światy: ten realny prezentowany na pejzażach i ten duchowy, w odkrywaniu ktorego pomogą nam ikony. Utrwalone na płotnach krajobrazy to widoki bliskie mieszkańcom Bocheńszczyzny: rynek, kościołek szkolny, zamek w Nowym Wiśniczu, dzwonnica w Łapczycy lub krajobrazy znane miłośnikom gorskich wędrowek. Są rownież te, ktore artysta widzi ze swojego okna utrwalające ten sam motyw w rożnych porach roku i ujęciach.

  Przed kilkoma laty Grzegorz Kapcia zachwycił się ikonami i sam zaczął je tworzyć. Z jego prac spoglądają na nas wizerunki Madonny, Boga Ojca, Chrystusa, aniołow i świętych, ktorych rozpoznajemy po atrybutach a złocone tło podkreśla znaczenie wizerunkow. Nie tworzy ikon w sposob wierny, zgodny z tradycją. Nadaje im cechy indywidualne np. dodając teksty w języku polskim. Tworzy blisko natury i wykorzystuje w swojej tworczości jej bogactwo nie starając się upiększać lub poprawiać. Starym, wysłużonym deskom daje drugie życie, „wpisując” obrazy w ich naturalną strukturę; ukształtowany przez przyrodę ciąg słojow i sękow. Wydobywa z nich przeszłość lub przywołuje ją zdobiąc prace fragmentami starych ram czy metalowych elementow.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Czy potrafiłbyś żyć w małym miasteczku? [QUIZ]