Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Zbrodnia katyńska"

  Kopalnia Soli - Biuro Obsługi Turystycznej
  Bochnia, ul. Campi/15, +48 14 615 24 60

  Od 7.02.2017 do 15.03.2017

  • Wstęp wolny

  Wystawa „Zbrodnia katyńska” jest drugą wystawą z rozpoczętego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Kopalnię Soli „Wieliczka” cyklu poświęconego wybranym zagadnieniom z historii Polski.

  Wystawa składa się z 18 plansz podzielonych na bloki tematyczne. Pierwsze wprowadzają w kontekst Zbrodni Katyńskiej od paktu Ribbentrop –Mołotow, poprzez atak na Polskę przez Niemcy i ZSRR po represje w stosunku do ludności polskiej na terenach zajętych przez Sowietow. Na kolejnych oglądający poznają losy polskich jeńcow wojennych, miejsca ich przetrzymywania oraz obozową codzienność. Zobaczą decyzję o wymordowaniu polskich jeńcow i poznają sylwetki wybranych ofiar zbrodni: wojskowych, osoby duchowne ukazane poprzez osobę rabina i kapelana prawosławnego oraz lekarzy. Kulminacyjnym punktem narracji tej wystawy jest Zbrodnia – metodyka zabijania, liczba ofiar i miejsca zbrodni. Kolejny wątek dotyczy poszukiwań oficerow po zawarciu układu Sikorski–Majski, odkrycia ich grobow, prowadzonych prac przez komisje niemiecką i radziecką oraz ich ustaleń. Oglądający poznają kulisy powstania „Kłamstwa katyńskiego”, ustalenia konferencji w Jałcie oraz polityki informacyjnej prowadzonej przez aliantow i Sowietow. Przełomowym momentem w sprawie był rok 1990 rok, w ktorym Sowieci przyznali się do zbrodni. Odkryto kolejne miejsca mordow i je zbadano. Ostatnie plansze zwracają uwagę na to, że Katyń zawsze istniał w świadomości Polakow, podkreślają walkę o prawdę i związane z tym represje oraz prawdę o Katyniu będącą elementem polskiej tożsamości.

  Teksty przygotowali wspołpracujący z Muzeum historycy dr Aleksander Arkusz i dr Andrzej Synowiec z Instytutu Historii UJ.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Czy potrafiłbyś żyć w małym miasteczku? [QUIZ]