Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Znaki i symbol w ikonie"

  Muzeum Ziemi Wiśnickiej
  Nowy Wiśnicz, ul. Zamkowa/13, +48 14 685 09 46

  Od 17.06.2017 do 10.09.2017

  • 4zł

  By moc zrozumieć ikonę, musimy się uczyć ją czytać. Malarze ikon zobowiązani byli do przestrzegania ustalonego kanonu ikonograficznego, ukształtowanego na podstawie myśli teologicznej. Ikonopista aby pozostać wiernym Tradycji i nauczaniu Soborow, posługiwał się specjalnym podręcznikiem tzw. podlinnikiem zawierającym gotowe wzorce kompozycyjne, a także treści natury duchowej, oraz wskazania postu i modlitwy. Ikona nie jest wyobrażeniem realistycznym, lecz symbolicznym, ukazującym nadprzyrodzoną ideę. Każdy gest, kreska, każdy kolor użyty w ikonie nabiera szczegolnego znaczenia i umożliwia pełniejsze odczytanie prawdy objawionej, o ktorej obraz ma opowiedzieć. Chcąc zrozumieć niesioną przez nią treść, trzeba poznać znaki, ktorymi się posługuje.
  Prezentowany na wystawie zespoł 52 ikon użyczyło ze swoich zbiorow Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Są to ikony tzw. karpackie oraz rosyjskiego i ukraińskiego pochodzenia, zrożnicowane pod względem artystycznym, warsztatowym, ikonograficznym oraz czasu powstania (XVII-XX w.).
  Dla podkreślenia ich symbolicznego wymiaru zostały zawieszone na kolorowych tłach. W dekoracji pomieszczenia użyto cztery barwy: złotą, czerwoną, niebieska i zieloną. Na ścianie, gdzie prezentowane są ikony chrystologiczne, zastosowano kolor złoty, ktory symbolizuje światłość, Bog „jest światłością i nie ma w Nim żadnej ciemności” (1 J 1,5). Złote tło oznacza jasność Bożej chwały, godność i potęgę oraz przestrzeń boską. Podłoże dla ikon maryjnych stanowi kolor błękitny. Barwa niebieska jest kolorem firmamentu, znakiem nieskazitelności i czystości oraz szczegolnego poświęcenia
  się Niepokalanej Dziewicy. Kolor czerwony symbolizuje życie, męczeństwo i krwawą ofiarę Zbawiciela. Ojcowie kościoła, a po nich św. Tomasz z Akwinu uważali go za kolor wyobrażający miłość Boga i bliźniego. W czerwonych szatach byli na ikonach przedstawiani męczennicy. Właśnie dlatego barwa czerwona − jako znak triumfu życia wiecznego, stała się scenerią dla przedstawień krzyży. Podkład zielony wprowadzono dla ikon z przedstawieniami świąt i świętych. Jest on kolorem odrodzenia, symbolem życia i nadziei na miłosierdzie nadchodzącego Sędziego. Wyraża duchowe męstwo, jakim obdarzeni zostali święci męczennicy. Zieleń to kolor przymierza i działania Ducha Świętego.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Pamiętasz, jak się mieszkało w PRL-u? [QUIZ]