Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak urządzić w ogrodzie oczko wodne?

Marek Domaracki
Karasie ozdobne to gatunek często polecany do oczek wodnych
Karasie ozdobne to gatunek często polecany do oczek wodnych Dariusz Śmigielski
Stać się może atrakcją każdego ogrodu. Ci, którzy już je mają, chwalą sobie możliwość obcowania z bardziej zróżnicowaną florą i fauną

Oczko wodne, odpowiednio wkomponowane w ogród, jest marzeniem wielu właścicieli domów.

Do budowy mini stawów możemy użyć gotowych form (z polietylenu), folii lub betonu. Te pierwsze możemy kupić w cenie od 80 do 300 zł. Według Michała Dylewskiego, właściciela wolborskiej Water&Garden, do budowy betonowego oczka potrzeba już wykwalifikowanego fachowca, ponieważ późniejsze zmiany aranżacji w ogrodzie mogą być bardzo kłopotliwe i kosztowne.

Przy budowie dużych oczek
należy
korzystać z folii
o odpowiedniej jakości, musi być elastyczna i wytrzymała na uszkodzenia.
- Nowoczesne oczko - mówi Michał Dylewski - to nie zwykły dół w ziemi i pływające w nim ryby. Zbiornik trzeba odpowiednio wyposażyć, a następnie o niego dbać. Konieczne jest zachowanie czystości wody i zooplanktonu oraz utrzymanie właściwego PH wody (pomiędzy 7.5 a 8,4).

Wymagającym pan Michał poleca fontannę, która staw ozdobi i dostarczy pod wodę powietrze, niezbędne zarówno rybom, jak i roślinom.
Jak tłumaczy, rośliny w wodzie spełniają dwojaką rolę - są ozdobą zbiornika (lilie wodne, rośliny strefy przybrzeżnej, rośliny pływające), a wprowadzenie roślin podwodnych powoduje większe wytwarzanie tlenu. Zapobiega to rozrostowi glonów.

Amatorzy ryb nie mogą też zapominać, że cień stwarzany przez rośliny daje rybom schronienie podczas dużych upałów i zmniejsza niebezpieczeństwo przegrzewania się wody, co korzystnie wpływa na jej dotlenienie.

Kupując ryby do naszego zbiornika należy starannie dobrać gatunki i ich ilość. 10-centymetrowy karaś ozdobny potrzebuje około 100-litrowego zbiornika, zaś w przypadku większych sztuk (karpie koi) powinno to być nawet tysiąc litrów. Pamiętać trzeba, że oczko zarybione daje pewność, że larwy komarów które rozwijają się w wodzie, będą przez ryby zjedzone.

Ryby w oczku nie są koniecznością.
Jest wiele stworzeń takich jak żaby, ślimaki, motyle, ważki, których
obserwacja może być równie ciekawa i pouczająca. Dlatego też tylko od inwencji, chęci i zaangażowania właścicieli ogrodów zależeć będzie, jak ostatecznie
ukształtuje się ich przydomowy zbiornik.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto