Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Flasza, były dyrektor Muzeum, Honorowym Obywatelem Królewsko-Górniczego Miasta Bochni [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wręczenie Janowi Flaszy tytułu Honorowego Obywatela Królewsko-Górniczego Miasta Bochni, 29.09.2022
Wręczenie Janowi Flaszy tytułu Honorowego Obywatela Królewsko-Górniczego Miasta Bochni, 29.09.2022 Tomasz Ryncarz / UM Bochnia
Jan Flasza, były dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, odebrał tytuł Honorowy Obywatel Królewsko- Górniczego Miasta Bochni. Pod wnioskiem o nadanie mu zaszczytnego tytułu podpisało się ponad 600 osób.

Wniosek ws. przyznania dotychczasowemu ambasadorowi Solnego Grodu tytułu honorowego obywatela Bochni złożyła grupa mieszkańców, a jego głównym pomysłodawcą był Wojciech Cholewa, były burmistrz Bochni, obecnie prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bochni. Po uzyskaniu ponad 600 podpisów mieszkańców Bochni, wniosek uzyskał pozytywną opinię Komisji Honorowej. Uchwałę ws. nadania tytułu honorowego obywatela Bochni Janowi Flaszy Rada Miasta Bochnia podjęła w sierpniu 2022 r.

Jan Flasza podczas wrześniowej sesji odebrał z rąk Przewodniczącego Rady Miasta – Bogdana Kosturkiewicza Akt Nadania Tytułu, natomiast burmistrz miasta Stefan Kolawiński wręczył mu rzeźbę przedstawiającą Króla Kazimierza III Wielkiego wykonaną z jednej bryły solnej wydobytej w Kopalni Soli Bochnia.

Jan Flasza: tytuł Honorowego Obywatela Bochni wiele dla mnie znaczy

Jan Flasza przyznał, że przyznane mu wyróżnienie wiele dla niego znaczy. - Te paradygmaty królewski i górniczy, które są związane z tym tytułem, bardzo wiele mówią: o historii, tradycji, o pamięci i kulturze tego miasta. Myślę, że historia, tradycja, pamięć i kultura są filarami tego, co moglibyśmy nazwać tożsamością bocheńską, albo imponderabiliami bocheńskimi - mówił w przemówieniu.

- Całe życie właściwie poświęciłem jednemu celowi: żeby przekonać mieszkańców, siebie także na początku, że historia, tradycja, pamięć i kultura są wielkim atutem tego miasta, że dzięki nim Bochnia jest silna, że może być bardzo silnym ośrodkiem - dodał Jan Flasza po wręczeniu mu tytułu Honorowego Obywatela Królewsko- Górniczego Miasta Bochni.

Jan Flasza - biogram

Jan Flasza urodził się 23 czerwca 1952 r. w Gierczycach. Edukację rozpoczął w czteroklasowej szkole w rodzinnej miejscowości, którą następnie kontynuował w szkole podstawowej w Siedlcu oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, gdzie w 1971 r. zdał maturę. W 1976 r. ukończył studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 1976-1982 pracował w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni, wpierw na stanowisku starszego bibliotekarza; od 1978 r. był kierownikiem Działu Gromadzenia i Udostępniania Zbiorów.

W 1982 r. podjął pracę jako asystent w dziale historycznym Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni; w 1983 r. został starszym asystentem, a od 1985 r. pełnił rolę adiunkta, w 1989 r. awansował na stanowisko kustosza, następnie w 1992 r. na starszego kustosza. Z dniem 16 sierpnia 1993 r. został powołany na stanowisko dyrektora. Funkcję tę piastował do 27.08.2021. Jan Flasza został wybrany do Rady Miejskiej pełniąc funkcję radnego w latach 1994-98. W 2003 r. w uznaniu wybitnych osiągnięć na rzecz pielęgnowania wielowiekowej historii Bochni oraz jej promocji na arenie krajowej i międzynarodowej Kapituła pod przewodnictwem Burmistrza przyznała Janowi Flaszy zaszczytny tytuł „Honorowy Ambasador Królewsko-Górniczego Miasta Bochni”. Jan Flasza jest żonaty, ma jedną córkę.

Muzeum pod jego kierunkiem było instytucją znaną nie tylko ze swoich bogatych i różnorodnych zbiorów, lecz także z działalności wystawienniczej w kraju i za granicą. Charakteryzowało się również oryginalnym, szeroko rozwiniętym nurtem pracy edukacyjno-oświatowej. Poprzez systematyczne, wieloaspektowe podkreślanie i wykazywanie znaczenia tej instytucji dla historii i tradycji lokalnej, muzeum zyskało szczególną aurę społecznej przychylności i życzliwości nie tylko środowiska bocheńskiego. W rezultacie pozyskało do swoich zbiorów między innymi cenne kolekcje ofiarowane przez m.in.: Norberta i Annę Schlang z Wiednia (pamiątki związane z burmistrzem Bochni Ferdynandem Maissem), ks. arcybiskupa Henryka J. Nowackiego (medale, okazy filatelistyczne, książki związane z pontyfikatem papieża Jana Pawła II), oraz zbiory sztuki chińskiej (dary Stanisława Tworzydły z Warszawy).

Dzięki niemu Muzeum w Bochni nawiązało kontakty z muzeami za granicą, owocujące od wielu lat wzajemną wymianą wystaw, uczestnictwem w sesjach naukowych, realizacją wspólnych projektów (m. in. Dni Kultury Żydowskiej w Kieżmarku). Poza muzeum kieżmarskim muzeum bocheńskie posiada bardzo dobre, systematyczne kontakty z innymi muzeami na Słowacji – w Lewoczy, Starej Lubowni i Bardiowie oraz z Muzeum Górniczym w Bad Salzdetfurth (Niemcy, Dolna Saksonia).

Jan Flasza był autorem licznych, ważnych wystaw muzealnych, których wiele prezentowano winnych ośrodkach w Polsce i poza granicami kraju. Jest pomysłodawcą projektów od lat realizowanych przez muzeum bocheńskie:

  • Z Bochni w świat. Ze świata do Bochni (od 1995),
  • Wirydarz pełen muzyki. Koncerty muzyki folkowej i poetyckiej na dziedzińcu muzealnym (od 1996),
  • Utworzenie stałej ekspozycji dawnego malarstwa religijnego po uprzednim przeprowadzeniu konserwacji kilkudziesięciu obrazów (2001),
  • Bocheński Dzień Świętego Mikołaja (od 2001),
  • „Muzealia”. Dni Otwarte Muzeum, organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów (od 2002),
  • „Musica Antiqua in Yigilia Sanctae Cunegundis” (od 2003),
  • WEB -Wirtualna Encyklopedia Bocheńska (od 2004 na stronie internetowej muzeum bocheńskiego: www.muzeum.bochnia.pl)
  • Pozyskanie środków z Komitetu Badań Naukowych na realizację programu badawczego z zakresu archeologii pt. Produkcyjny ośrodek garncarski u schyłku starożytności nad dolną Rabą – charakterystyka, geneza, interpretacja, odrębności. Organizacja Pikniku Archeologicznego w Szczurowej, prezentującego wyniki badań.
  • Był współorganizatorem i kreatorem Czwartkowych Spotkań Muzealnych, organizowanych nieprzerwanie od 1983 r., podczas których wygłosił 25 wykładów o tematyce regionalnej,
  • Był pomysłodawcą i redaktorem naukowym serii „Biblioteka Czwartkowych Spotkań Muzealnych”,
  • Był założycielem i redaktorem naukowym „Rocznika Bocheńskiego” wydawanego od 1993 r.
    przez Muzeum im. prof. Stanisława Fischera; także autorem kilku zamieszczonych w nim artykułów.
  • Jest autorem licznych publikacji poświęconych przeszłości Bochni i regionu. Od 1990 r. zamieszcza regularnie w miesięczniku „Kronika Bocheńska” teksty z zakresu dziejów miasta i regionu.

Opracowania z tego zakresu opublikował także między innymi w czasopismach:
„Bibliotekarz”, „Brama Trzeciego Tysiąclecia. Katolickie pismo społeczno-kulturalne”, „Dziennik Polski”, „Niedziela”, „Pieśń Skrzydlata”, „Poradnik bibliotekarza”, „Powiększenie”, „Spotkania z Zabytkami”, „Suplement”, „Temi. Tarnowski Magazyn Informacyjny”, „Wiadomości Bocheńskie”. Kwartalnik społeczno-kulturalny”, „Text & Cover”.

Jest członkiem rady redakcyjnej rocznika „Małopolska, regiony -regionalizmy -małe ojczyzny” wydawanego przez Małopolski Ośrodek Dokumentacji Regionalnej. W „Małopolsce” opublikował także obszerne teksty biograficzne o wybitnych regionalistach bocheńskich -Stanisławie Fischerze i Piotrze Galasie oraz o zbiorach i działalności Muzeum w Bochni.

Był popularyzatorem historii i zabytków Bochni oraz regionu w mediach.

Był konsultantem i brał udział w realizacji filmów dokumentalnych oraz audycji telewizyjnych prezentujących historię Bochni i regionu oraz zabytki na tym terenie, m.in. z cyklu „Wielkie historie małych miast”. Wielokrotnie prezentował te zagadnienia na antenie Programu I-ego Polskiego Radia, Polskiego Radia BIS, Radia Kraków, RDN Małopolska, Radia MAKS.

Był wieloletnim prezesem Bocheńskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Książki (od 1978 r.), obecnie przewodniczy komitetowi założycielskiemu Bocheńskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki.

W 1990 r. za działalność społeczną w TPK został wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 1995 r. był organizatorem XI Ogólnopolskiego Zjazdu Delegatów Towarzystwa Przyjaciół Książki w Bochni.

W latach 1994-1998 był radnym Rady Miejskiej w Bochni i przewodniczącym Komisji Kultury. Należy do animatorów kontaktów partnerskich pomiędzy Bochnią i Kieżmarkiem (od 1993 r.) oraz z Bad Salzdetfurth (od 1996 r.).

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana – Kapituła Nagrody, 2010 r. za wybitne osiągnięcia w zakresie popularyzacji dziejów Bochni i regionu Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2009 r., w dziedzinie „Ochrona dziedzictwa”, odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2009 r. (nr. leg. 3570), za zasługi w upowszechnianiu i ochronie kultury, „Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego” – Kapituła Tytułu, 2006 r. – w uznaniu zasług wniesionych w rozwój Ziemi Bocheńskiej i promocję Powiatu Bocheńskiego; Srebrny Krzyż Zasługi – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, 2005 r. za zasługi w pracy zawodowej i osiągnięcia w działalności społecznej, „Honorowy Ambasador Królewsko-Górniczego Miasta Bochni” – Kapituła Tytułu pod przewodnictwem Burmistrza, 2003 r. w uznaniu wybitnych osiągnięć na rzecz pielęgnowania wielowiekowej historii Bochni oraz jej promocji na arenie krajowej i międzynarodowej, „Zasłużony Działacz Kultury” – Minister Kultury i Sztuki, 1990 r. za działalność społeczną w Towarzystwie Przyjaciół Książki, Indywidualna Nagroda Okolicznościowa z Funduszu Promocji Kultury – na wniosek Burmistrza – Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, 2021 r. za całokształt prac.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Studiowanie w Polsce jest coraz droższe. Ekspert wyjaśnia powody

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto