Kiermasz charytatywny w Proszówkach, zbierali na dach nad głową dla Kasi i Marcina, podopiecznych z Domu Dziecka w Jasieniu [ZDJĘCIA]

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Kiermasz charytatywny w Proszówkach, dochód przeznaczono na dach nad głową dla Kasi i Marcina, podopiecznych z Domu Dziecka w Jasieniu, 21.03.2021
Kiermasz charytatywny w Proszówkach, dochód przeznaczono na dach nad głową dla Kasi i Marcina, podopiecznych z Domu Dziecka w Jasieniu, 21.03.2021 Klaudia Gawrońska
Udostępnij:
Ponad 30 tysięcy złotych udało się zebrać podczas świątecznego kiermaszu charytatywnego w Proszówkach koło Bochni. Całkowity dochód z tego wydarzenia został przekazany na rzecz wychowanków Domu Dziecka w Jasieniu, który w sierpniu br. będą musieli opuścić placówkę, ale jak na razie nie mają dokąd pójść.

Kiermasz charytatywny w Proszówkach, dochód przeznaczono na dach nad głową dla Kasi i Marcina, podopiecznych z Domu Dziecka w Jasieniu, 21.03.2021

Pomysł organizacji kiermaszu pojawił się na przełomie lutego i marca, inicjatorką była Dorota Gałka z Proszówek. Wspólnie z proboszczem ustalono datę i rozpoczęto przygotowania.

- Jedna osoba musi pociągnąć innych, ale bez zaangażowania wielu ludzi, nie udałoby się tego zrobić. Odzew był ogromny, zarówno z terenu naszej parafii, jak i spoza niej. Ludzie bardzo się angażowali, dzwonili i pytali, co mogą zrobić - mówi Dorota Gałka.

Niezwykła jałmużna wielkopostna w Proszówkach koło Bochni na rzecz podopiecznych domu dziecka

Na Facebooku utworzono stronę wydarzenia. Zgodnie z założeniem, kiermasz był formą wielkopostnej jałmużny dla potrzebujących. "Wesprzyj jałmużną potrzebujących! Tych, których doświadcza życie" - apelowali organizatorzy.

Akcję wspierały nie tylko osoby prywatne, ale i instytucje, m.in. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Złotej, który przekazał ozdoby świąteczne i ciasteczka, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Proszówkach (ozdoby świąteczne, obrazy haftowane i malowane na szkle), Koło gospodyń Wiejskich z Gnojnika (ozdoby i stroiki świąteczne), Zakłady Przetwórstwa Mięsnego Henryk Kołdras w Proszówkach (szynki i wędliny, a także gorący żurek dla wolontariuszy), firma Planeta Kawy z Bochni (gorąca kawa), w końcu dzieci ze Szkolnego Koła Wolontariatu Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Skwiruta w Proszówkach, które mimo niezbyt sprzyjającej aury kwestowały przez wiele godzin.

- Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice bardzo zaangażowali się w organizację. Piekli ciasta, robili stroiki, a wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu aktywnie współpracowali zarówno w sobotę przy odbieraniu i krojeniu ciast do paczek, jak i w niedzielę podczas trwania kiermaszu - dodaje Dorota Gałka.

Wydarzenie wspierali również organizacyjnie strażacy z OSP Proszówki, a także sam proboszcz miejscowej parafii. - Ksiądz Stanisław Kania sam zaproponował zbiórkę przed kościołem, która przerodziła się w kiermasz. Cały czas nas wspierał w tym działaniu, nie mówiąc o finansowym wsparciu całego kiermaszu - mówi organizatorka.

W Proszówkach zebrano ponad 30 tys. zł dla Kasi i Marcina

Po przeliczeniu wszystkich pieniędzy okazało się, że udało się zebrać 30 170 złotych. - Wynik przerósł oczekiwania nas wszystkich - cieszy się Dorota Gałka.

Kasia i Marcin są wychowankami Domu Dziecka w Jasieniu. Trafili tam w 2011 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w sierpniu będą musieli opuścić ośrodek. Problem w tym, że rodzeństwo nie ma żadnej rodziny ani pieniędzy na znalezienie dachu nad głową. Dlatego pracownicy ośrodka zorganizowali zbiórkę na dach nad głową dla rodzeństwa. W serwisie zrzutka.pl udało się już zebrać ponad 50 tys. zł.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie