Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kompostownia w Zakładzie Utylizacyjnym na Szadółkach gotowa! Ma ograniczyć do minimum uciążliwy fetor ze składowiska odpadów

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Nowa kompostownia w Zakładzie Utylizacyjnym na Szadółkach gotowa
Nowa kompostownia w Zakładzie Utylizacyjnym na Szadółkach gotowa ZU Gdańsk
Zakończono budowę hermetycznej kompostowni Zakładu Utylizacyjnego na Szadółkach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zacznie działać przed końcem 2019 roku.

Mimo trudności, które dotknęły obiekt na ostatnim etapie budowy, hermetyczna kompostownia przy Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku Szadółkach jest już gotowa. Odegra kluczową rolę w ograniczeniu wpływy Zakładu Utylizacyjnego na środowisko.

- W ostatnich dniach przeprowadziliśmy próbę szczelności kompostowni i uzyskaliśmy pozytywne rezultaty - powiedział Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego. - To oznacza, że instalacja spełnia jedną ze swoich kluczowych funkcji, jaką jest odseparowanie procesu kompostowania od środowiska zewnętrznego. Wczoraj do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego został złożony wniosek o wydanie zgody na użytkowanie obiektu, co pozwoli na jej eksploatację.

Zgodnie z prawem ten ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Władze kompostowni żywią nadzieję, że nastąpi to znacznie wcześniej i hermetyczna kompostownia będzie eksploatowana jeszcze przed upływem tego roku.

Nowy obiekt ma łączną kubaturę 80 000 m3 i zajmuje powierzchnię 1,3 hektara. Przetworzy 40 tys. ton odpadów biodegradowalnych rocznie.

Hermetyczna kompostownia składa się z czterech części: hali przyjęcia odpadów, hali kompostowania z 16 komorami intensywnego napowietrzania, łącznika operacyjnego oraz hali dojrzewania kompostu. Kluczową część instalacji stanowi biofiltr, dzięki któremu możliwy będzie proces neutralizacji zapachowej powietrza cyrkulującego wewnątrz budynku.

- Komfort życia mieszkańców to nie tylko poprawa infrastruktury komunikacyjnej, rozwój oferty kulturalno-sportowej czy stworzenie warunków do rozwoju ekonomicznego, ale także czyste, lepsze otoczenie i przyjazne nam oraz kolejnym pokoleniom środowisko – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Miasta Gdańska.

Projekt zrealizowano ze szczególnym naciskiem na rozwiązania służące zmniejszeniu uciążliwości odorowych odczuwanych przez lokalnych mieszkańców.

Obiekt powstał w miejscu dawnego placu dojrzewania kompostu, gdzie na otwartej przestrzeni ułożone były pryzmy z kilku tysięcy ton odpadów biodegradowalnych. Ich przetwarzanie było uzależnione od warunków pogodowych, takich jak upały czy ulewne deszcze.

Proces kompostowania najbardziej uciążliwych zapachowo odpadów będzie odbywał się w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach, a nie tak jak dotychczas pod gołym niebem, ma właściwie zlikwidować problem smrodu.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto