Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni. Kiedy są otwarte? Przydatne informacje na temat zwiedzania podziemnych komór i korytarzy

Magdalena Dańda-Pyzik
Magdalena Dańda-Pyzik
Komora Michałowice w wielickiej kopalni i jej majestatyczne schody. Turyści podczas zwiedzania całej Trasy Turystycznej pokonują ok. 800 schodów.
Komora Michałowice w wielickiej kopalni i jej majestatyczne schody. Turyści podczas zwiedzania całej Trasy Turystycznej pokonują ok. 800 schodów. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Podziemnie trasy turystyczne Kopalni Soli Wieliczka i położonej kilkadziesiąt kilometrów dalej kopalni w Bochni to piękne i rzadkie zabytki, które co roku przyciągają tysiące turystów z całego świata. Oba zabytki znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Choć bardziej znana jest wielicka kopalnia, to ta z Bochni wcale nie jest mniej atrakcyjna. Zachęcamy do poznania podziemi obu zabytków i podpowiadamy jak się do tego przygotować.

Spis treści

Kopalnie Soli Wieliczka i Bochnia - mapa dojazdu, godziny otwarcia, cenniki, rezerwacje

Zwiedzanie podziemi obu zabytkowych kopalń soli można sobie zaplanować przez cały rok, bo oba zabytki w całości działają pod ziemią i ich zwiedzanie nie jest zależne od pogody.

Kopalnia Soli Wieliczka jest położona bliżej Krakowa i dojazd do niej jest dużo łatwiejszy. Można się tam dostać na kilka sposobów:

 • własnym samochodem - obok kopalni, przy Tężni Solankowej oraz przy ul. Daniłowicza działają parkingi obsługiwane przez kopalnię; oprócz tego wzdłuż ul. Dembowskiego jest kilka prywatnych parkingów samochodowych.
 • podmiejskim pociągiem Kolei Małopolskich; trzeba wysiąść na stacji Wieliczka Rynek Kopalnia.
 • autobusem linii aglomeracyjnej 304 - jadąc z Krakowa trzeba wysiąść na przystanku Wieliczka Rynek.

Do Kopalni Soli Bochnia najszybciej dostać się własnym samochodem, który można zostawić na jednym z kilku parkingów usytuowanych w okolicach kopalni.

Mapa dojazdu do Kopalni Soli Wieliczka i Kopalni Soli Bochnia

Obie kopalnie czynne są dla ruchu turystycznego przez 12 miesięcy w roku. Podziemna trasa w wielickiej kopalni działa codziennie od 8.30 do 17.30. Bilety można kupić bezpośrednio przed zwiedzaniem w punktach kasowych umieszczonych przy Szybie Daniłowicza lub wcześniej on-line. Zwiedzanie podziemnych komór i korytarzy odbywa się tylko i wyłącznie z przewodnikiem, a grupy oprowadzane w języku polskim organizowane są i zbierane w miarę możliwości na bieżąco. Inaczej wygląda sprawa z turystami zagranicznymi - tu potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc i oprowadzającego.

Kopalnia Soli w Bochni w okresie zmniejszonego ruchu turystów wprowadziła obowiązek rezerwacji miejsc na wszystkie oferowane trasy. Są też określone pory zwiedzania, oczywiście tylko z przewodnikiem. Inaczej wygląda sytuacja w szczycie sezonu turystycznego, wtedy częstotliwość zwiedzania podziemi jest dużo większa.

Ceny biletów w obu kopalniach nie należą do najtańszych, ale wiele osób po zwiedzeniu podziemnej trasy przyznaje, że taka atrakcja jest warta swojej ceny. Dużo więcej trzeba zapłacić za rodzinne zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce - bilet 2+2 kosztuje 213 zł. Stawki za bilety indywidualne różnią się w zależności od wieku zwiedzającego i posiadanych uprawnień do zniżek.

Latem turyści stoją w długich kolejkach, by zwiedzić wielickie podziemia.
Latem turyści stoją w długich kolejkach, by zwiedzić wielickie podziemia. Anna Kaczmarz/Polska Press

Bardziej atrakcyjną dla portfeli turystów jest bocheńska kopalnia, która uzależniła cenę biletu od okresu zwiedzania. Bilet normalny w sezonie niskim kosztuje 68 zł, a ulgowy 54 zł. Wiosną, latem i na początku jesieni, czyli w szczycie turystycznym, wejściówki drożeją o kilka złotych. W Bochni ceny uzależnione są od tras, które zwiedzamy.

Warto dodać, że obie kopalnie, zarówno w Wieliczce jak i Bochni, realizują płatność bonem turystycznym.

Jak przygotować się do zwiedzania zabytkowych kopalń soli?

Zejście do kopalni wymaga odpowiedniego przygotowania, bo to wyprawa, która rządzi się swoimi prawami. Ubiór musi być dostosowany do warunków panujących pod ziemią. W kopalni w Wieliczce przez cały rok panuje stała temperatura 17-18ºC, a w Bochni 15-17°C - to oznacza, że nawet latem warto mieć przy sobie cieplejszą bluzę lub sweter. Warto dodać, że w podziemiach panuje specyficzny mikroklimat - nie ma bakterii, powietrze jest bardzo wilgotne (70%) i jest duża zawartość chlorku sodu. Zwiedzanie wielickich komór i korytarzy trwa 2-3 godziny - w tym czasie turyści pokonują blisko 3,5 km, na całej trasie czeka ich ok. 800 schodów, z czego 320 na samym początku podczas zejścia do kopalni. W bocheńskiej kopalni zjazd i wyjazd odbywają się windą górniczą, a podczas zwiedzania turyści muszą pokonać ok. 700 schodów. Co trzeba zabrać i o czym trzeba pamiętać planując zwiedzanie obu kopalń:

 1. Trzeba założyć bardzo wygodne buty i ubrać cieplejszą bluzę lub sweter.
 2. Podczas zwiedzania całej trasy turystycznej w obu kopalniach obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów.
 3. Turyści mogą mieć ze sobą mały bagaż, którzy nie przeszkadza w pokonywaniu kolejnych poziomów kopalni.
 4. Podczas zwiedzania dozwolone jest robienie zdjęć i filmów.
 5. Pod ziemią działają punkty gastronomiczne oraz sklepy z licznymi solnymi pamiątkami.
Komora Michałowice w Kopalni Soli Wieliczka
Komora Michałowice w Kopalni Soli Wieliczka Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Czy kopalnie soli można zwiedzać z psem lub z dzieckiem w wózku?

W regulaminie obu zabytkowych kopalń jest wyraźnie napisane, że pod ziemię nie można wprowadzać zwierząt. Jest jednak pewien wyjątek, który dotyczy psów przewodników osób niewidomych i słabowidzących. Te zwierzęta, które pomagają swoim właścicielom mogą wejść do kopalni, ale trzeba to zgłosić przy rezerwacji biletów.

Zarówno w bocheńskiej jak i wielickiej kopalni większość trasy turystycznej prowadzi szerokimi korytarzami, ale co jakiś czas pojawiają się schody i wtedy dziecięcy wózek trzeba złożyć. Dlatego władze obu kopalń proszą, żeby pod ziemią malutkie dzieci nosić w chustach lub na rękach, albo mieć przy sobie wózek-parasolkę, który łatwo i szybko można złożyć.

Najbardziej znane atrakcje Kopalni Soli Wieliczka

Wielicka kopalnia to marka sama w sobie, której nie trzeba reklamować. To zabytek znany na całym świecie, który już w 1978 r. został wpisany, jako jeden z pierwszych 12 obiektów z całego globu, na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Było to możliwe dzięki dobrze zachowanym oryginalnym i unikatowym wyrobiskom jak: chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, i szybiki. To one pokazują jak przez wieki wydobywano skarb, czyli sól. Kopalnia Soli Wieliczka kryje wiele pięknych miejsc, które zwiedza się przechodząc trasę turystyczną, oto kilka z nich:

 • Kaplica św. Kingi - miejsce w całość wykonane z soli, w którym do tej pory odprawiane są msze św. i nabożeństwa;
 • solny żyrandol w Kaplicy św. Kingi;
 • Kaplica św. Antoniego - jedna z wielu podziemnych kaplic;
 • Komora Warszawa - ma powierzchnię 680 m², organizuje się w niej bale, bankiety, przyjęcia, konferencje, koncerty;
 • Komora Erazma Barącza - w niej znajduje się przepiękne jezioro;
 • Komora Weimar - słynie ze schodów, które sięgają aż pod sklepienie i słonego jeziora;
 • Komora Michałowice - to jedna z największych komór w wielickiej kopalni, znana jest z majestatycznych schodów;
 • Komora Janowice - tam dzięki rzeźbom solnym pokazana jest legenda o tym jak sól trafiła do Wieliczki;
 • Komora Stanisława Staszica - liczy 36 m wysokości i w niej skakano m.in. na bungee;
 • Komora Boczaniec - tam widać ślady wielkiego pożaru, jaki wybuchł w podziemiach wieki temu;
 • Komora Mikołaja Kopernika - polski astronom był jednym z pierwszych gości, którzy odwiedzili kopalnię;
 • Komora Spalone - tam można zobaczyć jak dawniej górnicy wypalali groźny metan.
Kaplica św. Kingi jest w całości wykonana w soli, nadal odprawiane są tam msze św. Turyści szczególną uwagę zwracają na piękne solne żyrandole.
Kaplica św. Kingi jest w całości wykonana w soli, nadal odprawiane są tam msze św. Turyści szczególną uwagę zwracają na piękne solne żyrandole. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Czytaj też: Narty: Polska na zimę 2022/2023. Najważniejsze informacje: rozpoczęcie sezonu, ceny, ośrodki. Przydatne aplikacje dla narciarzy

Atrakcje Kopalni Soli w Bochni

Bocheńska kopalnia, choć mniej znana na świecie, nie ustępuje atrakcyjności Kopalni Soli Wieliczka. Można powiedzieć, że jest jej starszą siostrą, bo to najstarsza na terenie Polski kopalnia, w której rozpoczęto wydobycie soli kamiennej już w 1248 r. Wpis na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO uzyskała niedawno, bo w 2013 r. Kopalnia soli w Bochni jest jednym z najstarszych zakładów przemysłowych nie tylko w Polsce, ale też w Europie i właśnie tam można oglądać jak przez wieki eksploatowano solne złoża. Bocheńską kopalnia oferuje kilka tras:

 • Trasa Turystyczna z podziemną ekspozycją multimedialną - to swoista podróż w czasie przy użyciu najnowszych technologii audio-wizualnych;
 • Podziemna przeprawa z łodzią - to największa atrakcja bocheńskiej kopalni, która polega na przepłynięciu łodzią przez zalaną solankę komorę;
 • Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika - to propozycja dla najmłodszych, którym przybliżana jest postać Skarbnika - ducha kopalni;
 • Trasa Historyczna Wyprawa w Stare Góry - to trasa, która kończy się aż 176 m pod ziemią;
 • Trasa Przyrodnicza - daje możliwość podziwiania piękna złóż soli, poznania historii geologicznej złoża;
 • Trasa śladami kaplic bocheńskich górników - to najnowsza opcja zwiedzania, która pokazuje liczne podziemnie kaplice;
 • Pobyt w Komorze Ważyn - to możliwość spędzenia czasu w leczniczych warunkach kopalni, w specyficznym mikroklimacie, który pomaga leczyć alergie i przewlekłe zapalenie górnych dróg oddechowych.

Kopalnie soli dla dzieci - podziemny świat dla najmłodszych

Oba zabytki, zarówno bocheńska jak i wielicka kopalnia, mają w swojej ofercie atrakcje dla dzieci - chodzi o najmłodszych turystów odwiedzających podziemne trasy z rodzicami, ale też o zorganizowane grupy szkolne i przedszkolne. Kopalnia Soli Bochnia proponuje 5 programów edukacyjnych opartych na spotkaniach z bohaterami legend i podań związanych z bocheńskimi złożami soli. Dla starszych dzieci przygotowana jest gra integracyjna "Przygoda w solnych górach".

Kopalnia Soli Wieliczka z myślą o dzieciach stworzyła osobną krainę Solilandię. Oprócz specjalnie przygotowanej podziemnej trasy, podczas której dzieci spotykają Skarbnika i jego poddanych, soliludki, zostały stworzone dwie serie książek, gra i gadżety związane z Solilandią. Co ciekawe, książki w bardzo ciekawy sposób łączą wielickie legendy ze znanymi historiami z Krakowa oraz całej Małopolski. Opisują też wiele ciekawych miejsc w Polsce, jak: Wrocław, Nowy Sącz, Złotą Górę lub Karpacz.

Nocne pobyty w Kopalni Soli Wieliczka i Bochnia

Wśród turystycznych atrakcji dla zwiedzających bocheńskie i wielickie podziemia są też noclegi ponad 120 m pod powierzchnią ziemi. To świetna okazja, by w kompletnej ciszy i w zdrowotnym mikroklimacie odpocząć i naładować baterie. Kopalnia Soli Wieliczka oferuje takie noclegi w ramach swojej oferty uzdrowiskowej. W Bochni nocne zjazdy pod ziemię odbywają się co miesiąc i oprócz nocowania w wykutej w soli Komorze Ważyn obejmują też zwiedzanie oraz przejazd podziemną kolejką.

Przekonaj się, jakie atrakcje skrywają obie kopalnie:

Zabierz energię ze sobą

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni. Kiedy są otwarte? Przydatne informacje na temat zwiedzania podziemnych komór i korytarzy - Strona Podróży

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto