Koronawirus: Czy pracodawca może zmniejszyć pensje? Tarcza antykryzysowa pozwala na cięcia wynagrodzeń pod pewnymi warunkami

D
Kiedy pracodawca może zmniejszyć pensję? Pixabay
Koronawirus w Polsce. W obliczu epidemii SARS-CoV-2 pracodawcy szukają sposobów na przetrwanie. Jednym z nich jest obniżanie pracownikom wynagrodzeń. Czy szefostwo może zmniejszać pensje z powodu koronawirusa? Tarcza Antykryzysowa rządu Mateusza Morawieckiego mówi bardzo dokładnie o warunkach, które muszą zostać spełnione, by obniżyć pracownikom wynagrodzenia. To sposób na utrzymanie się na rynku dla wielu podmiotów, choć w niektórych przypadkach pracownicy nie muszą się na to godzić.

Czy pracodawca może zmniejszyć pensje?

Pracodawcy, których przychody wyraźnie się zmniejszyły podczas pandemii koronawirusa, szukają sposób na ograniczenie wydatków. Chcą przetrwać na rynku i dlatego jednym z rozwiązań, po które sięgają, jest obniżenie wynagrodzeń pracownikom. To alternatywa dla zwolnień i likwidacji stanowisk pracy. Czy prawo na to pozwala? Cytowana przez "Business Insider" radca prawna Maja Jabłońska nie ma wątpliwości.

W świetle rozwiązań wprowadzonych przy tzw. Tarczy Antykryzysowej jest to jak najbardziej możliwe.

O ile mogą obciąć wynagrodzenia?

Pracodawca może obniżyć wynagrodzenia pracownikom, którzy objęci są przestojem ekonomicznym, ale pozostają w gotowości do sprawowania obowiązków służbowych. Chodzi o zatrudnionych, którzy z powodu rządowych obostrzeń nie wykonują swojej pracy. Pracodawcy mogą obniżyć im wynagrodzenia nawet o 50 procent, ale po redukcji pensji nie może ona wynieść mniej niż krajowe minimalne wynagrodzenie, czyli 2600 złotych brutto.

Innym rozwiązaniem, na które może się zdecydować pracodawca, jest obniżenie wynagrodzenia o 20 procent w przypadku obniżenia czasu pracy o taką samą wartość. Czas pracy pracownika po jego redukcji nie może jednak być niższy niż pół etatu.

Tarcza antykryzysowa a wynagrodzenia

Tarcza Antykryzysowa zezwala pracodawcom na takie rozwiązania po uprzedniej konsultacji:

  • ze związkami zawodowymi lub
  • przedstawicielami pracowników

Kodeks pracy a wynagrodzenia

Jak podaje businessinsider.com.pl, opierając się na prawie pracy, pracodawca może regulować kwestie płacy na mocy aneksu do umowy o pracę. W tym przypadku konieczna jest indywidualna zgoda pracownika na obniżenie wynagrodzenia. Jeśli owej akceptacji ze strony pracownika nie będzie, umowa może zostać rozwiązana.

Według prawniczki dr Katarzyny Antolak-Szymanski z Uniwersytetu SWPS za porozumieniem pracodawcy i pracownika może dojść do obniżenia wynagrodzenia pracownika. Innym sposobem obniżenia wynagrodzenia pracownikowi jest pisemne wypowiedzenie warunków umowy o pracę i płacę, z zachowaniem przewidzianego dla określonej umowy okresu wypowiedzenia. Pracodawca powinien wskazać również przesłankę do podjęcia takich kroków i jednocześnie przedstawić pracownikowi nowe warunki pracy i płacy. Kodeks Pracy nie nakłada na pracodawcę obowiązku obniżenia czasu pracy proporcjonalnie do obniżenia wynagrodzenia. Natomiast zgodnie z regulacją specustawy ustalenie warunków i trybu wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy nie wymaga dla swej skuteczności wypowiedzenia zmieniającego (nie stosuje się w tym zakresie art. 42 § 1-3 k.p.).

Kiedy pracodawca może zmniejszyć wynagrodzenie?

  • Tarcza Antykryzysowa zezwala na obniżenie pensji bez konsekwencji dla pracodawcy
  • Pensja po redukcji nie może wynieść mniej niż minimalna płaca krajowa brutto
  • Pracodawca decyzję o obniżeniu wynagrodzenia musi podjąć po konsultacji z przedstawicielami pracowników lub związkami zawodowymi

Dopłaty do pensji

Jeśli pracodawca zdecyduje się na obniżenie pensji swoim pracownikom, może sięgnąć po trzymiesięczne dopłaty do wynagrodzeń od państwa. Korzystając z tej pomocy, podmiot zobowiązuje się, że przez najbliższe pół roku nie zwolni swoich pracowników.

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus: Czy pracodawca może zmniejszyć pensje? Tarcza antykryzysowa pozwala na cięcia wynagrodzeń pod pewnymi warunkami - Głos Wielkopolski

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Edyta

Trzeba uważnie przeanalizować wszystkie przepisy z tarczy, są one ważne tak dla pracowników jak i przedsiębiorców. Akurat moja firma musiała radzić sobie sama. Tyle dobrze, że trafiłam na p. Sylwię Fiedoruk, dzięki niej otrzymałam tzw. wsparcie biznesu łapiąc się na biznes kredyt ( z poręczeniem de minimis i cosme) i to na sam weksel. Może ktoś też skorzysta, nr tel. to 48 730 850 128. Za nic nie chciałam zamykać firmy, ludzi zwalniać. Udało się utrzymać wszystko.

Dodaj ogłoszenie