Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus również w Afryce, jak wygląda sytuacja na misji w Kongo? - rozmowa z ks. Maciejem Fleszarem

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
arch. ks. Macieja Fleszara
Z ks. Maciejem Fleszarem, misjonarzem w Brazaville w Kongo, pochodzącym z diecezji tarnowskiej, rozmawiamy na temat sytuacji epidemicznej w tej części świata.

FLESZ - Nowy lek na koronawirusa ma 94 proc. skuteczności

Rozmowa z ks. Maciejem Fleszarem, misjonarzem w Brazaville w Kongo

To była inna Wielkanoc nie tylko w Polsce, ale również w krajach misyjnych. Jak wyglądała w Księdza parafii?

Rzeczywiście Wielkanoc w Kongo była inna niż zwykle. Tym razem przeżywaliśmy ją przy zamkniętej bramie kościoła. To trochę tak, jak w Ewangelii. Uczniowie Jezusa przeżywali swoją pierwszą Wielkanoc przy zamkniętych drzwiach Wieczernika. Od 19 marca, w związku z wydanym przez rząd zakazem zgromadzeń, wszystkie miejsca kultu w Republice Konga są zamknięte.

W jakim stopniu epidemia koronawirusa dotarła w Księdza okolice?
Myślę, że w przypadku Konga trudno jest mówić o jakimkolwiek zakresie. Wydaje mi się, że tutaj koronawirus wymyka się spod kontroli władzy i medycyny. Miejscowe media poinformowały nas we wtorek o 74 chorych, 5 zmarłych i 10 uzdrowionych. Wydaje mi się, że liczby te są dosyć umowne.

Jak do epidemii podchodzą Afrykańczycy?

Początkowo mówiono, że koronawirus dotyczy jedynie Chin, a potem Europy. Kiedy jednak okazało się, że dotyczy on również Afryki, pojawiło się niedowierzanie. Mam wrażenie, że Afrykańczycy nie zdali sobie jeszcze sprawy z tego, że żyją w zglobalizowanym świecie i że to, co dotyka dzisiaj Azję czy Europę, jutro może dotknąć Afrykę. Przy tej okazji pojawiają się liczne proroctwa, wróżby i teorie spiskowe, za którymi stoją często przywódcy lokalnych sekt. Według jednego z takich proroctw COVID-19 powinien ustąpić po trzecim deszczu od chwili wprowadzenia w Kongo stanu wyjątkowego. Tymczasem spadło ich już pięć.

Buduje Ksiądz kościół pw. św. Jana Pawła II w Brazaville. Na jakim etapie są prace?

W obecnej chwili wszelkie prace budowlane zostały wstrzymane w związku z epidemią. Niemniej jednak jesteśmy na etapie wznoszenia szkoły, która będzie pierwszym budynkiem na terenie naszego parafialnego kompleksu. Rozpoczęliśmy od szkoły, ponieważ brakuje nam miejsca na prowadzenie katechezy przedchrzcielnej, w której uczestniczy obecnie około 260 osób w dwunastu grupach wiekowych i trzech grupach językowych. Wszystkie nasze duszpasterskie zajęcia odbywają się, póki co, pod dachem prowizorycznej wiaty. Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć budowę naszej misji w Kongo, mogą to uczynić za pośrednictwem naszego konta nr: 47 1160 2202 0000 0003 0968 9142, tytuł: budowa misji.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto