Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Małopolsce. Eksperci alarmują: Tylko natychmiastowe nakładanie kwarantanny ograniczy rozprzestrzenianie się pandemii

DOROTA STEC-FUS
Grzegorz Dembinski
Alarm podniesiony za naszym pośrednictwem przez Okręgową Izbę Lekarską w Krakowie sprawił, że Centrum e-zdrowia rozpoczęło prace nad zmianą zasad. Centrum chce, by system EWP, tj. baza elektroniczna Sanepidu automatycznie nakładał kwarantannę na każdą osobę już w momencie, w którym zostanie jej wystawione zlecenie testu na Covid-19.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

W myśl obecnych przepisów pacjent, podejrzany o zakażenie koronawirusem, po otrzymaniu od lekarza rodzinnego zlecenia na wykonanie wymazu nie podlega kontroli policji. W konsekwencji liczba osób podejrzanych jak też tych z wynikiem pozytywnym, poruszających się wiele dni bez żadnych ograniczeń powiększa się każdego dnia.

Dzieję się tak pomimo tego, że niezbędna do nałożenia kwarantanny wiedza znajduje w systemie EWP, w którym wydawane przez lekarzy zlecenia są rejestrowane.

Dr Jerzy Radziszowski, odpowiedzialny z ramienia Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie za pilotowanie tego zagadnienia, wraz z prawnikami dokładnie przeanalizował całą procedurę i rozmawiał o swych ustaleniach zarówno z Sanepidem, jak kierownictwem Centrum e-Zdrowia.

W konsekwencji kilka dni temu w centrum rozpoczęto prace nad zautomatyzowaniem całego procesu. Jego celem jest - podkreśla Agata Kurek-Stec, dyrektor Departamentu Komunikacji - takie ustawienie systemu EWP, by automatycznie nakładał on kwarantannę na każdego podejrzanego o zakażenie koronawirusem już w momencie wystawienia mu skierowania na wymaz!

Stanie się tak dzięki temu, że dane takiego pacjenta system EWP automatycznie prześle na policję, która jeszcze tego samego dnia lub nazajutrz skontroluje, czy przestrzega on zasad kwarantanny. To sprawa absolutnie kluczowa dla zahamowania tempa rozprzestrzeniania się epidemii.

Rozwiązany ma być również kolejny poruszany przez nas problem: w pierwszych dniach listopada, jak podkreśla Agata Stec-Kurek, pozytywne wyniki badań komercyjnych będą automatycznie przekazywane do EWP. Obecnie laboratoria, choć mają obowiązek przekazywać te informacje do systemu, niestety nie zawsze się z tego wywiązują.

Przygotowywane zmiany nie likwidują jednak wszystkich niedoskonałości systemu. Chodzi m.in. o to, że EWP - jak podkreśla Radziszowski - odczytuje tylko imię i nazwisko oraz pesel pacjenta, któremu zlecono wykonanie wymazu, nie „widzi” natomiast jego aktualnego adresu i telefonu, choć informacje te obligatoryjnie przekazują lekarze.

Efekt? Policja musi sama je ustalać tracąc bezcenny czas, w trakcie którego osoba zakażona, znajdująca się poza kontrolą przekazuje chorobę innym.

- Często uzupełniamy dane w systemie, najczęściej w zakresie numeru telefonu osoby w kwarantannie (uzyskujemy go podczas pierwszej kontroli pod wskazanym adresem). Weryfikujemy i poprawimy także dane dotyczące adresu osób - podkreśla Sebastian Gleń, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Na znacznie każdej niepotrzebnie straconej minuty wskazują liczby: w ostatnich dniach małopolscy funkcjonariusze kontrolują ponad 25000 osób dziennie, przy czym na dotarcie do 1-2 proc. objętych kwarantanną nie starcza im już czasu.

ZUS odciąży lekarzy

Kolejna, ważna sprawa, która wciąż nie jest załatwiona: choć ZUS poinformował kilka dni temu, że już wkrótce sam będzie pobierał z systemu dane o kwarantannie i izolacji niezbędne do wypłaty świadczeń chorobowych, to wciąż nie będzie to równoznaczne z odciążeniem lekarzy od wypisywania zwolnień lekarskich.

Okręgowa Izba Lekarska ma nadzieję, że Centrum e-Zdrowie wraz z ZUS-em możliwie najszybciej uzupełni i tę lukę. To bardzo ważne, bo blisko połowa personelu gabinetów POZ jest nieobecna w pracy: przebywa na zwolnieniu albo z powodu pełnienia dyżurów w szpitalu nie może już pracować w przychodni. W rezultacie ci, którzy trwają na posterunku, funkcjonują już na granicy wytrzymałości.

Od niedawna informacja o tym, że dana osoba znajduje się na kwarantannie lub w izolacji dostępna jest na jej Internetowym Koncie Pacjenta, którą może sama pobrać w postaci podpisanego dokumentu i przekazać pracodawcy; ma to być równoznaczne z drukiem zwolnienia lekarskiego. Problem jednak w tym, że aby korzystać z IKP, każdy obywatel musi je sam aktywować. Niestety, pomimo licznych apeli resortu zdrowia dotąd uczyniło to zaledwie(!) 3,105 mln Polaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Małopolsce. Eksperci alarmują: Tylko natychmiastowe nakładanie kwarantanny ograniczy rozprzestrzenianie się pandemii - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto