MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Zięba powrócił na stanowisko prezesa Kopalni Soli Bochnia. "Nie traciłem kontaktu z kopalnią przez te osiem lat". Zobacz wideo

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Konkurs na stanowisko prezesa Kopalni Soli Bochnia został rozstrzygnięty. Najlepszym spośród siedmiu kandydatów okazał się w ocenie rady nadzorczej Krzysztof Zięba. Szefował on już bocheńskiej kopalni w latach 2008-2016. Poprzedni prezes Zygmunt Dobrowolski został odwołany pod koniec marca.

Krzysztof Zięba rozpoczął pracę w bocheńskiej kopalni soli w 1986 roku, zaraz po ukończeniu studiów. Po rocznej przerwie wojskowe w 1987 roku przez ponad rok nadzorował ruch w Kopalni Siedlec-Moszczenica, później zlikwidowanej. W latach 1990-95 pracował też w kopalni w Bochni jako inżynier wentylacji.

- Już wtedy jako przedstawiciel młodej kadry, która jest zainteresowana dalszym funkcjonowaniem kopalni, chociaż już wiadomo było, że to nie będzie eksploatacja, byłem uczestnikiem zespołu pracowników, którzy pracowali nad procesem przekształcenia kopalni w ośrodek turystyczno-sanatoryjny. To, czym teraz mam przyjemność zarządzać, było wtedy, blisko 30 lat temu, w sferze marzeń. Wiele się dokonało, że wspomnę o wpisie na listę UNESCO, miałem przyjemność brać udział w tych intensywnych i zakończonych sukcesem działaniach. Oczywiście nie sam, zawsze to był zespół ludzi, jeśli chodzi o pozytywne dla tej kopalni dokonania - mówi Krzysztof Zięba, prezes Kopalni Soli Bochnia.

Na czele bocheńskiej kopalni soli stał od 2008 do 2016 roku, najpierw jako likwidator, później zarządca komisaryczny, a po przekształceniu w spółkę skarbu państwa jako prezes. Za czasów Krzysztofa Zięby Kopalnia Soli Bochnia kilka nowych tras turystycznych, m.in. „Wyprawa w stare góry” i „Końska droga”, a także przejęła ruch turystyczny od Uzdrowiska Kopalnia Soli Bochnia (luty 2014 r.). To Krzysztof Zięba w 2013 roku doprowadził kopalnię do historycznego wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Krzysztof Zięba ponownie prezesem Kopalni Soli Bochnia, jakie są jego zamierzenia?

Po odwołaniu z funkcji prezesa w 2016 roku Krzysztof Zięba nie rozstał się jednak z kopalnią. Był doradcą zarządu, a ostatnio dyrektorem ds. turystyki. - Powrót na stanowisko prezesa nie jest dla mnie jakąś wielką zmianą. Daje mi to szansę na większy wpływ na działania kopalni związane z jej rozwojem i dalszym funkcjonowaniem - przyznaje.

- Na początek chcę się skupić na działaniach, których wymaga dół kopalni. Nie tylko ja mam wrażenie, że dotychczasowe inwestycje były dość mocno skupione na działaniach powierzchniowych. Jest kilka spraw, które należy kontynuować, ewentualnie wzmocnić działania w kierunku modernizacji niektórych elementów infrastruktury podziemnej, czy to na komorze Ważyn, czy też związanych z budową stacji klimatyzacji i przygotowania innych spraw związanych z remontem zbrojenia w szybie Campi - wylicza stary-nowy prezes kopalni.

Kim są nowi członkowie rady nadzorczej Kopalni Soli Bochnia?

Zmiany kadrowe w radzie nadzorczej Kopalni Soli Bochnia miały miejsce 13 marca 2024. Z funkcji odwołano Borysa Borówkę, dotychczasowego przewodniczącego rady nadzorczej, a także wiceprzewodnicząca Annę Rajzer oraz Józefa Gawrona. W ich miejsce zostali powołani Małgorzata Marcińska (przewodnicząca), Krystian Cieślak (wiceprzewodniczący) oraz Mariusz Skórski. Swoje miejsce w radzie nadzorczej spółki utrzymali przedstawiciele pracowników kopalni: Mateusz Smoleń i Piotr Maślak.

Wszyscy nowi członkowie rady nadzorczej pochodzą z Małopolski. Małgorzata Marcińska, nowa przewodnicząca rady nadzorczej Kopalni Soli Bochnia znana jest jako prezes zarządu Areny Kraków S.A. W latach 2013–2015 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, odpowiadając m.in. za wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego oraz za wieloletnie programy zatrudnienia i rozwoju zasobów ludzkich przy wykorzystaniu funduszy europejskich. Była również dyrektorem Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa. Zajmowała też m.in. stanowisko wiceprezesa zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A.

Krystian Cieślak przez 4 lata pracował w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, gdzie odpowiadał za przygotowanie i realizację inwestycji własnych województwa, a przez blisko 14 lat był dyrektorem departamentu wsparcia przedsiębiorczości w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. W ostatnim czasie Krystian Cieślak pracował w sektorze prywatnym w firmie z branży medycznej. Przez blisko 12 lat zasiadał również w radach nadzorczych czterech spółek, w tym dwóch spółek skarbu państwa.

Mariusz Skórski związany jest zawodowo ze Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie (koordynator działalności ambulatoryjnej).

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto