Łąkta Górna. W tym roku rozpocznie się budowa nowej szkoły w Łąkcie Górnej. Jak będzie wyglądała? [WIZUALIZACJE]

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wizualizacje nowej szkoły w Łąkcie Górnej, przetarg na jej budowę powinien być ogłoszony przed wakacjami 2021 UG Żegocina
Jeszcze tego lata powinna się rozpocząć budowa nowej szkoły w Łąkcie Górnej. Projekt jest już gotowy i gmina czeka teraz na pozwolenia na budowę. Po jego wydaniu zostanie ogłoszony przetarg na rozpoczęcie inwestycji. Pierwszy etap powinien zakończyć się w tym roku.

FLESZ - Problemy kadrowe gastronomii

Gmina Żegocina dostała 1,65 mln zł na budowę szkoły podstawowej w Łąkcie Górnej z Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ramach inwestycji zaplanowano budowę łącznika między istniejącym budynkiem dydaktycznym nr 4 a budynkiem sali gimnastycznej ze stołówką (szkoła rozmieszczona jest w sześciu wolnostojących pawilonach, a siódmy budynek to sala gimnastyczna ze stołówką).

Ponieważ budynek sali posiada pomieszczenia zlokalizowane w części parterowej na trzech różnych poziomach, projekt uwzględnia zapewnienie dostępu na każdy z tych poziomów dla osób niepełnosprawnych, w szczególności osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Na kondygnacji użytkowego podpiwniczenia zaprojektowano siłownię wraz z zapleczem szatniowo – sanitarnym i magazynowym dla osób z niej korzystających. Dodatkowo w tej części budynku zaprojektowano węzeł sanitarny przeznaczony dla uczniów, dodatkowe WC dla osób niepełnosprawnych i (w części od strony wschodniej, znajdującej się ponad poziomem istniejącego terenu) 3 sale lekcyjne przeznaczone dla 30 uczniów. Lokalizacja sal lekcyjnych na tej kondygnacji (oraz na kondygnacji poddasza) uwarunkowana jest umiejscowieniem projektowego budynku.

Obrys przedmiotowych sal lekcyjnych znajduje się całkowicie powyżej terenu zlokalizowanego przy budynku. Klatka schodowa, wyposażona w platformę przyschodową dla osób niepełnosprawnych zlokalizowana jest w części północnej projektowanego obiektu. Na tym poziomie budynku znajduje się wyjście z klatki na zewnątrz, prowadzące na najniższy poziom istniejącej sali gimnastycznej.

Na parterze projektuje się łącznik z istniejącą stołówką, stanowiący docelowo główne wejście do powstałego kompleksu złożonego z 2 budynków. Przy przedmiotowej przewiązce zlokalizowano część wejściową dla uczniów wraz z szatnią, zespół sanitariatów (wraz z wc przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych) oraz pokój nauczycielski wraz z odrębnym wc). Od strony północnej zaprojektowano pokój dyrektora wraz z sekretariatem. Na parterze zlokalizowano 4 sale lekcyjne, przeznaczone dla 30 uczniów. Lokalizacja sal od strony wschodniej oraz południowej zapewnia odpowiednie nasłonecznienie tych pomieszczeń, natomiast układ wyposażenia pozwala na doświetlenie ich z najkorzystniejszej – lewej strony. Projektowaną część połączono dodatkowym łącznikiem z częścią szatniowo – magazynową budynku sali gimnastycznej (dostęp poprzez klatkę schodową wyposażoną w platformę dla osób niepełnosprawnych). Ponadto istnieje możliwość dodatkowego, opcjonalnego przejścia poprzez istniejącą salę lekcyjną, znajdującą się w budynku nr 4. Od strony południowej, pomiędzy pomieszczeniami projektowanej sali lekcyjnej (B1.12) a projektowaną przewiązką wydzielony zostaje otwarty dziedziniec wewnętrzny, przeznaczony dla uczniów.

Na kondygnacji poddasza zlokalizowano bibliotekę szkolną, salę komputerową oraz salę lekcyjną dla 30 uczniów. Dodatkowo w centralnej części projektowanego budynku znajduje się zespół sanitarny oraz pomieszczenie techniczne i kotłownię.

Obecnie jest już gotowy projekt, który oceniany jest w Starostwie Powiatowym w Bochni. Jest to element procedury uzyskania pozwolenia na budowę. Gdy dokument zostanie uzyskany, samorząd ogłosi przetarg na pierwszy etap budowy. Obejmuje on stan surowy zamknięty, który powinien być gotowy do końca 2021 roku.

Pozostała cześć inwestycji wymaga odrębnego przetargu. Najpierw jednak gmina chce znaleźć kolejne dofinansowanie. Całość prac szacowana jest na ok. 4 mln zł.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie