MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Łapanów. Rada przyjęła program naprawczy, teraz od RIO zależy czy do gminy wkroczy komisarz

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Tonący w długach Łapanów opracował plan zaciskania pasa na najbliższe trzy lata. Dokument trafił już do Regionalnej Izby Obrachunkowej i czeka na opinię. Jeśli będzie ona negatywna, do gminy może wkroczyć komisarz.

Program postępowania naprawczego przewiduje ponad 6,2 mln zł oszczędności w ciągu trzech lat. W tym roku samorząd planuje zaoszczędzić blisko 600 tys. zł, ale w kolejnym roku już 1,9 mln zł, podobnie też w latach 2021 i 2022.

Cięć gmina szuka w oświacie (m.in. poprzez zmiany obwodów szkół, redukcję etatów), promocji (w tym roku nie odbędą się tradycyjne Dni Łapanowa), a także w kosztach administracji (ograniczenie zatrudnienia, brak podwyżek).

Program postępowania naprawczego trafił już do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Teraz nad dokumentem musi się pochylić skład orzekający RIO. Ma na to 30 dni, ale prezes RIO Mirosław Legutko zapowiada, że opinia powinna być gotowa do końca maja. Wszystkie oszczędności zawarte w planie zostaną dokładnie zweryfikowane.

- To musi potrwać, bo skład orzekający pewnie będzie sięgał do danych historycznych, do protokołów kontroli, więc to jest dużo pracy - tłumaczy Mirosław Legutko.

Wielką niewiadomą pozostaje sprawa budowy mostu w Kamyku, na który gmina dostała 7 mln zł promesy, ale musi zapewnić 1,2 mln zł wkładu własnego. Podczas ostatniej sesji odczytano petycję mieszkańców wsi, zaniepokojonych sytuacją. Pod koniec ub.r. w miejscu rozebranego mostu wybudowano im tymczasową kładkę, ale ludzie obawiają się że w razie wysokiego stanu wody na Stradomce zostaną odcięci od świata. Jedyna droga do wsi biegnie bowiem przez czynne osuwisko i zdarzało się, że do osoby potrzebującej pomocy nie docierało pogotowie.

Urząd gminy podał informację z otwarcia ofert na budowę nowego mostu. Ceny wahają się od 5,8 do 8,3 mln zł. Na razie przetarg nie został rozstrzygnięty, bo gmina musi dostać zielone światło od RIO. Ta zaś wszczęła postępowanie dotyczące stwierdzenia nieważności uchwały wprowadzającej 1,5 mln zł kredytu do budżetu. Zdaniem Izby gmina nie spełnia wskaźników finansowych, by móc zaciągać dodatkowe kredyty.

W programie naprawczym zapisano jednak 1,2 mln zł kredytu na budowę mostu. Do 30 maja do wojewody powinna trafić umowa z wykonawcą i potwierdzenie wkładu własnego.

WIDEO: Barometr Bartusia. Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto