18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łapczyca: przystanki podzieliły mieszkańców

Małgorzata Więcek-Cebula
Krajowa "czwórka" w Łapczycy bardzo często jest zakorkowana, busy jadą wówczas "górą"
Krajowa "czwórka" w Łapczycy bardzo często jest zakorkowana, busy jadą wówczas "górą" Małgorzata Więcek-Cebula
Dlaczego nie można zlokalizować przystanków busów przy Górnym Gościńcu w Łapczycy? - pytają mieszkańcy tej wioski. Zwłaszcza ci, których domy są zlokalizowane przy słynnym królewskim szlaku Via Regia Antiqua przebiegającym równolegle do "czwórki".

- Codziennie dojeżdżam do Krakowa. Aby dojść do busa, który zatrzymuje się przy "czwórce", muszę pokonać prawie kilometr. Nie jest łatwo, zwłaszcza zimą, gdy pada śnieg - mówi Katarzyna Bielak, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wprowadzenie przystanku na Górnym Gościńcu byłoby znacznym ułatwieniem dla mieszkańców wioski. Szczególnie dla tych, którzy codziennie dojeżdżają do pracy lub szkoły. Z problemu zdaje sobie sprawę sołtys Łapczycy. I zapewnia, że dobrze rozumie interweniujących.
- Poruszyłem zresztą ten temat podczas sesji. Wiem, że to rozwiązanie ma wielu zwolenników, ale także przeciwników. Osoby, które mieszkają z kolei przy "czwórce", nie chcą żadnych zmian - wyjaśnia Jerzy Raczyński.

Dla nich oznaczałyby one problemy. Albowiem - podobnie jak teraz mieszkańcy górnej części wioski - musieliby dochodzić do przystanków, które są zlokalizowane kilkaset metrów dalej.

- Dla mnie idealnym rozwiązaniem jest dogadanie się firm przewozowych. Część z nich mogłaby kursować po starej trasie, pozostali po nowej - uważa sołtys.
Temat zgłoszony podczas sesji został przeanalizowany przez samorząd gminy Bochnia, na terenie której znajduje się Łapczyca. Jego przedstawiciele nie są przeciwni propozycji mieszkańców, zapewniają jednak, że do jakichkolwiek zmian może dojść, dopiero gdy zakończy się remont drogi biegnącej po szlaku Via Regia Antiqua. Aby było bezpiecznie, muszą przy niej powstać chodniki.

Modernizacja drogi już ruszyła. W tym roku wykonano spory kawałek chodnika. Pozostały odcinek ma być wybudowany w przyszłym roku.
To tłumaczenie nie do końca zadowala mieszkańców, którzy nie chcą dłużej czekać.
- Teraz jest najgorszy okres. Zanim dojdę do busa, jestem cała mokra - żali się dwudziestokilkuletnia studentka. Tak jak ona niezadowoleni są wszyscy dojeżdżający do Krakowa.

Chodnik, który powstaje przy królewskim szlaku, jest niezbędny. Często gdy "czwórka" jest zakorkowana, kierowcy samochodów jadą łapczyckim wzniesieniem. Gdyby planowo kursowały tam też busy oraz większe pojazdy, mieszkańcy mieliby problemy z przejściem tą drogą.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto