Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lipnica Murowana: chcą odsłonić mury obronne. To będzie atrakcja turystyczna?

Małgorzata Więcek-Cebula
Nowy Wiśnicz: syn burmistrza wyłudził z Urzędu Pracy 7 tys. zł?
Nowy Wiśnicz: syn burmistrza wyłudził z Urzędu Pracy 7 tys. zł? Małgorzata Więcek-Cebula
Fragmenty liczących ponad sześćset lat murów obronnych Lipnicy Murowanej mogą zostać wyeksponowane. W tej chwili pozostałości obwarowań wybudowanych za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego są ukryte w ziemi. Wiadomo jednak, gdzie dokładnie przebiegały.

Czytaj także: Nowy Wiśnicz: syn burmistrza wyłudził z Urzędu Pracy 7 tys. zł?

Tomasz Gromala, wójt Lipnicy Murowanej, dotarł do opracowania konserwatorskiego sprzed trzydziestu lat. Na jego podstawie chce przygotować nową dokumentację i odsłonić pozostałości fortyfikacji.

- Takie mamy plany. Szkoda byłoby nie wykorzystać tego, czym dysponujemy - przekonuje samorządowiec, który podkreśla, że Lipnica Murowana powinna przyciągać turystów przede wszystkim zabytkami i tradycją.

Mury, które samorządowcy chcą wyeksponować, uzupełniłyby ofertę turystyczną tej miejscowości słynącej z pięknego kościółka św. Leonarda znajdującego się na liście zbytków UNESCO, a także konkursu palm wielkanocnych czy zorganizowanego w miniony weekend przeglądu grup kolędniczych.

W tym roku samorząd chce przygotować opracowanie i ewentualny kosztorys koniecznych prac archeologicznych. Urzędnicy będą się też zastanawiać nad źródłem finansowania tego pomysłu. Być może pieniądze uda się pozyskać z Unii Europejskiej. - Na pewno zrobimy wszystko , by ocalić od zapomnienia to, co pozostało sprzed ponad sześciu wieków - zapewnia wójt Tomasz Gromala.

Lipnicę Murowaną założył w 1326 roku Władysław Łokietek. Po latach lipniczanie podziękowali mu w sposób szczególny. W 1998 roku na skwerku koło kościoła bł. Szymona odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik króla, który według legendy dał początek osadzie położonej w lasach.

Lipnica szybko przekształciła się w ważne miasto. Dopomógł jej Kazimierz Wielki, który w XIV wieku miasto otoczył murami obronnymi. Dziś wiadomo, że przebiegały one wzdłuż żywopłotu przy kościele św. Andrzeja. Widoczny - choć niewielki ich fragment, stanowi fundamenty Izby Rejonalnej.

Lipnica rozwijała się dzięki dobrej lokalizacji. Położona przy trakcie węgierskim była ulubionym przez kupców miejscem targów. O dawnej wielkości Lipnicy Murowanej świadczy fakt przynależności pobliskiej Bochni do dekanatu lipnickiego.

Rozwój miasta wstrzymały jednak tragiczne pożary na początku XVI wieku. Lipnica podniosła się po nich, ale nie na długo. Schyłek miasta rozpoczął się wraz z potopem szwedzkim. Wtedy też uległy zniszczeniu ocalałe wcześniej fragmenty murów. Z tego upadku miasto nie podźwignęło się już nigdy. Prawa miejskie Lipnica Murowana utraciła w 1934 roku. O ich przywróceniu myślał wójt Jerzy Piś. Obecny gospodarz - przynajmniej na razie - nie ma takich planów.

Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2011. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Uwaga konkurs! Napisz dialog matki z córką i wygraj nagrody

Sprawdź magazyn Gazety Krakowskiej! Bulwersujące zdarzenia, niezwykli ludzie, mądre opinie

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Tarnowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto