Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malownicze wzgórze pół godziny drogi od Tarnowa. Kościół na szczycie Bocheńca i przepiękne widoki na zdjęciach z drona Marka Sułka [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Wzgórze Bocheniec widziane z lotu ptaka, prezentuje się niezwykle
Wzgórze Bocheniec widziane z lotu ptaka, prezentuje się niezwykle Marek Sułek
Bocheniec to wyjątkowe miejsce położone we wsi Jadowniki koło Brzeska. Ze wzgórza położonego 394 m n.p.m. przy dobrej pogodzie można podziwiać okoliczne miejscowości, a w sprzyjających okolicznościach nawet Tatry. Przed laty był pomysł, aby wybudować w tym miejscu wieże widokową, ale jednak do dziś nie udało się zrealizować takiej koncepcji. Wzgórze przyciąga mieszkańców całego regionu. Zobaczcie jak pięknie prezentują się na zdjęciach wykonanych przez Marka Sułka. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Zaćmienie Księżyca, meteory i planety: jesienna obserwacja nieba

od 16 lat

Bocheniec to najlepszy punkt widokowy w okolicach Brzeska. Często jest celem pieszych wędrówek mieszkańców z okolicznych miejscowości. Piękne widoki i klimat jaki panuje na wzgórzu sprawia również, że wielu mężczyzn właśnie w tym miejscu oświadczyło się swoim wybrankom, z którymi chcą spędzić resztę życia.

Nieodłącznym elementem Bocheńca jest kościółek świętej Anny. Podczas odpustu wierni zjeżdżają się tu z całej okolicy. Starsi mieszkańcy pamiętają liczne piesze pielgrzymki osób, które wędrowały na Bocheniec z nawet bardzo dalekich rejonów.

Kościół św. Anny i legendy związane z tym miejscem

Sama historia kościoła sięga 1596 roku. Fundatorem świątyni był był sędzia krakowski G. Lubowiecki. Wnętrze kościoła wyposażone jest m.in w rokokowy ołtarz z XVIII w. z obrazem Adoracji Krzyża Świętego przez św. Annę Samotrzeć, dwa barokowo-klasycystyczne ołtarze boczne z pierwszej połowy XIX w., rokokowo-klasycystyczną ambonę i rokokowe organy z XVIII/XIX w., barokowy krucyfiks z XVIII w. i Stacje Męki Pańskiej z XIX w.

Z budową kościółka wiąże się ciekawa legenda. Wcześniej w okolicy miał istnieć drewniany kościół. Ludzie chcieli postawić nową, murowaną świątynię w połowie wysokości Bocheńca. Jednak ku zdziwieniu mieszkańców zgromadzony materiał na budowę co noc przenosił się jednak na szczyt. W końcu pewnej nocy ludzie zobaczyli świetlistą postać przenoszącą kamienie na szczyt wzgórza. Uznali to za znak i wybudowali kościół właśnie w tym miejscu.

W trakcie budowy w pobliżu, nieco niżej kościółka po jego południowej stronie, trysnęło źródełko, przy którym miała pojawić się świetlista postać samej świętej Anny. Według legendy poprosiła, by kościół nazwać jej imieniem. Tak też uczyniono. Źródełko wody natomiast bije do dzisiaj i każdy spragniony wędrowiec może zaczerpnąć z niego łyk wody.

Były plany, aby uatrakcyjnić wzgórze Bocheniec

Mieszkańcy Jadownik i okolic od kilku lat marzą, aby Bocheniec stał się jeszcze większą atrakcją turystyczną. Na wzgórzu zachowały się też relikty wczesnośredniowiecznego grodu obronnego, więc pomyślano, aby powstał tam niewielki skansen. Później były plany budowy 20 metrowej wieży widokowej, ale i te plany się nie ziściły.

Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w całym regionie tarnowskim. Warto je odwiedzić, zobaczyć piękny kościółek św. Anny oraz podziwiać piękne widoki ze szczytu wzgórza.

Jak dojechać do Bocheńca?

Jadąc od Tarnowa w stronę Brzeska drogą krajową nr 94 skręcić w lewo, tuż przed sygnalizacją świetlną w Jadownikach. Następnie jadąc około 3 kilometrów w górę, dojeżdża się do Bocheńca.

Do Bocheńca można także dojechać od strony Porąbki Uszewskiej. Należy koło znajdującego się tam kościoła skręcić w drogę prowadzącą na północny zachód. Jadąc kilka kilometrów w górę dotrzemy na Bocheniec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Malownicze wzgórze pół godziny drogi od Tarnowa. Kościół na szczycie Bocheńca i przepiękne widoki na zdjęciach z drona Marka Sułka [ZDJĘCIA] - Tarnów Nasze Miasto

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto