Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mała architektura w ogrodzie – jak uniknąć kiczu. Poradnik

Krzysztof Pietras
Dekoracja ogrodowa z wikliny.
Dekoracja ogrodowa z wikliny. Magdalena Kmita-Kulesza
Granica kiczu jest trudna do nazwania, lecz niezmiernie łatwa do przekroczenia. Tym, co najtrafniej to zjawisko definiuje jest chyba nadmiar. Bezpiecznie uniknąć kiczu pozwoli konsekwentne trzymanie się obranego stylu i... umiar.

Uwielbiane przez naszych zachodnich sąsiadów plastikowe krasnale ogrodowe, których pełne są stragany przy drogach dojazdowych do granicy, stały się w pewnym momencie synonimem kiczu w dekoracji ogrodów. Nie wystarczy jednak wkomponować jednego kolorowego skrzata w rabatę nieopodal placu zabaw. Tutaj byłby nawet całkiem na miejscu. Jednak już kilka takich stworów na frontowym trawniku, koniecznie na tle miniaturki wiatraka i z betonową fontanną wywiera wrażenie. Niekoniecznie pozytywne. Co prawda można rzec, że to ładne, co się komu podoba, ale... No właśnie... Jak ustrzec się błędów przy projektowaniu małej architektury w ogrodzie?

Niech dodatki ogrodowe nie przytłoczą roślin

Ogrody budzące zachwyt to rzadko takie, w których znajdziemy więcej donic niż kwiatów. Trzymając się więc odpowiednich proporcji ozdóbek do roślin, unikniemy przesady. Jeden gipsowy piesek na niewielki ogródek spokojnie wystarczy, podobnie jak nie z każdej kępy krzewów musi się od razu wychylać skrzat.

Konsekwentnie pilnuj stylu ogrodu

Nawet planując nasadzenia w ogrodzie, staramy się dobierać rośliny gatunków pasujących do siebie: rododendrony i azalie z dyskretnymi iglakami, malwy i jeżówkę na tle płotu, po którym pnie się groszek pachnący, a wrzos i dzikie róże na tle brzóz. Podobnie dobór elementów małej architektury ogrodowej powinien nawiązywać do charakteru domu, altany, ogrodzeń i wreszcie nasadzeń.

Jeśli posesja zahacza o skraj lasu i to on wyznacza styl, lepiej będzie postawić na materiały jak najbardziej naturalne. Najlepiej drewno, ewentualnie z niewielkim dodatkiem kamienia. Donica w wydrążonym pniu drzewa, drewniana ławka z celowo niedoszlifowanych desek, pojemniki na rośliny w otoczce z kory brzozowej to elementy doskonale pasujące do leśnego ogródka. Ciosane drewno, duże płaskie kamienie zachęcające do tego, by na nich przysiąść, a wszystko wkomponowane w zieleń, jakby wyrosło razem z krzewami i drzewami.

Nawierzchnie ścieżek w takim ogrodzie można wykonać z kamieni polnych albo pociętych na 15–20 cm odcinki polan drewna. Doskonałym ogrodzeniem będzie takie z niedoszlifowanych nierównych desek albo cienkich świerkowych pni – na wzór zagród leśnych. Takie elementy architektury będą się starzeć całkiem naturalnie, obrastać mchem, wtapiać w krajobraz. Można też zaszaleć i na tle spokojnej leśnej zieleni poustawiać wyraziste dizajnerskie sprzęty i instalacje osiągając świetny efekt. Nie ma tu jednak miejsca na marketowe plastikowe doniczki, czy pstrokate gipsowe krasnale.

Jeśli trafi się wam pień w ogrodzie, to możemy wykorzystać go do zrobienia donicy. Jest jednak jeden ważny warunek - pień musi być zdrowy.
Jeśli trafi się wam pień w ogrodzie, to możemy wykorzystać go do zrobienia donicy. Jest jednak jeden ważny warunek - pień musi być zdrowy. Magdalena Kmita-Kulesza

Styl prowansalski oprócz postarzanego drewna bardzo lubi ceramikę i kamień. Kamienne ścieżki i kamyczki obficie podsypane pod kwitnące oleandry, donice z kwitnącymi pelargoniami i lawendą oraz wyniesione na taras na lato kaktusy. Donice gliniane i z postarzanej porcelany doskonale wpiszą się w ten styl, podobnie jak metalowe zdobione techniką decoupage.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Podobne elementy i materiały zastosujemy w ogrodowych aranżacjach w stylu rustykalnym. Tyle, że tutaj zamiast lawendy pięknie wyglądać będą malwy oparte o drewniany płot, w kamionkowych donicach można posiać zioła albo niezapominajki. Ogrody w stylu rustykalnym są swojskie, sielskie, wiejskie. Znajdzie się w nich miejsce na kamienną studnię z drewnianym daszkiem, ławkę, skrzynki na kwiaty i kwietniki założone na starym rowerze, czy kole od wozu – byle nie jedno przy drugim.

Pamiętajmy, że to tylko dodatki do aranżacji ogrodu

Zapomnijcie za to o fontannach i rzeźbach (innych niż drewniane). Te raczej odnajdą się w stylu dworskim. Ale tutaj też należy zachować umiar i ostrożność. Jak w każdej innej aranżacji, podstawę stanowią rośliny: formowane żywopłoty i krzewy, chodniki okolone bukszpanami, szpalery róż, starannie zaprojektowane rabaty. Gdzieniegdzie ustawione rzeźby i fontanny nie będą tu kuły w oczy. Ogrodzenia z kutego żelaza albo murowane można obsadzić formowanym żywopłotem.

Na koniec propozycja dla odważnych i chcących poszaleć z kolorem i formą. W ogrodach urządzonych w stylu fusion, będących swoistym eksperymentem artystycznym architektów, walorem jest zaskoczenie wynikające z umiejętnego połączenia pozornie sprzecznych trendów i elementów. Wielkie kolorowe kule z blachy, ściana pomalowana na jaskrawy kolor, czy wielka puszka coli ułożona wśród kwiatów na wzór zwalonego pnia potężnego drzewa to dobrze przemyślane i ze smakiem zaprojektowane elementy. Mają kontrastować, prowokować i zaskakiwać.

Dobieraj starannie materiały

Drewno, kamień, szkło, żeliwo to chyba najbardziej „bezpieczne" wizualnie materiały. A najbardziej ryzykowny? Oczywiście: plastik. Tworzywa sztuczne, podobnie jak wykonane z nich przedmioty mogą być w lepszym lub gorszym guście. Pomijając jednak typowo dizajnerskie wysmakowane propozycje autorstwa dobrych projektantów, to te pozostałe, często „bazarowe" produkty na ogół wyglądają badziewnie: przejaskrawione kolory, niedbałe wykonanie, tandetny wygląd. Krótko mówiąc: wystrzegajmy się plastiku, ogrodowych krasnali, nadmiaru dodatków i kolorów innych niż kwitnących roślin, a szanse na uniknięcie kiczu w ogrodzie znacząco wzrosną.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak mieć kolorowy ogród, czyli wrzosowisko krok po kroku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mała architektura w ogrodzie – jak uniknąć kiczu. Poradnik - Gazeta Współczesna

Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto