Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolanie wybrali zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego

Iwona Krzywda
Dzięki środkom z BO zyska m.in. Wojewódzka Biblioteka Publiczna przy ul. Rajskiej w Krakowie
Dzięki środkom z BO zyska m.in. Wojewódzka Biblioteka Publiczna przy ul. Rajskiej w Krakowie Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Dzięki specjalnym środkom rozdzielonym przez mieszkańców naszego regionu powstaną m.in. nowe miejsca dla seniorów, całodobowe książkomaty, nowe drogi i chodniki.

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego swoje głosy oddało ponad 176 tys. osób. To blisko 100 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

– Ogromne zainteresowanie drugą edycją budżetu udowadnia, że dysponowanie środkami publicznymi w taki sposób ma sens. Nic tak nie angażuje i nie inspiruje mieszkańców jak praca dla dobra lokalnej społeczności – podkreśla Grzegorz Lipiec z Zarządu Województwa Małopolskiego, który odpowiada za realizację budżetu obywatelskiego.

Małopolanie do podziału mieli 8 mln zł – po 1,33 mln zł na każdy z subregionów. Głosowanie trwało od 25 września do 13 października. Do budżetu zgłoszono 160 projektów. Ostatecznie na realizację ma szansę 48 zadań, które uzyskały największą liczbę głosów.

[zaj_kat]
W stolicy regionu zdecydowanym zwycięzcą został projekt „Robimy tlen – drzewa dla Krakowa”. W ramach niego zostanie zakupionych 3 tys. sadzonek drzew do posadzenia na terenach należących do województwa i rozdania mieszkańcom. Dzięki głosom krakowian pod Wawelem powstanie także m.in. akademia kobiecego futbolu, a Wojewódzka Biblioteka Publiczna przy ul. Rajskiej zyska całodobowy książkomat do zwrotu i odbioru literatury.

W krakowskim obszarze metropolitalnym największe poparcie zdobyła inicjatywa klubu sportowego Wiarusy Igołomia. Jego członkowie za pieniądze z budżetu obywatelskiego zamierzają szkolić kolejne pokolenia młodych piłkarzy w oparciu o innowacyjne treningi.

W subregionie sądeckim mieszkańcy postawili na projekt zakładający promowanie lokalnego dziedzictwa kulturalnego Łącka. W gronie zwycięzców znalazł się również m.in. pomysł zakupu nowoczesnych aparatów medycznych do ratowania noworodków dla szpitala im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu i stworzenia plaży w Mszanie Dolnej.

Na Podhalu wygrał projekt dedykowany seniorom. Z myślą o nich w Zakopanem powstanie nowoczesna siłownia „pod chmurką”, a także specjalna sala do ćwiczeń rekreacyjnych i rehabilitacji po przebytych chorobach i urazach.

W Małopolsce Zachodniej zdecydowanym zwycięzcą okazał się cykl specjalistycznych zajęć i warsztatów dedykowanych niepełnosprawnym dzieciom. Z kolei w subregionie tarnowskim – pomysł organizacji cyklicznych spotkań, które mają zachęcić mieszkańców do czytania książek.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 14

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto