Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Ponad 700 skutków ubocznych po szczepieniach przeciwko COVID-19. Bieżący raport NOP

RED.
W Małopolsce do tej pory potwierdzono ponad 727 niepożądanych odczynów poszczepiennych (stan na 18 marca 2021). Jakie objawy wystąpiły u zaszczepionych? Zobacz w galerii. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>

LISTA ZGŁOSZONYCH NOP >>>
W Małopolsce do tej pory potwierdzono ponad 727 niepożądanych odczynów poszczepiennych (stan na 18 marca 2021). Jakie objawy wystąpiły u zaszczepionych? Zobacz w galerii. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>> LISTA ZGŁOSZONYCH NOP >>>Pawel Relikowski / Polskapress
W całej Polsce do tej pory odnotowano blisko 5 tys. skutków ubocznych u osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19. W samej Małopolsce ponad 720 osób zgłosiło, że po szczepieniu wystąpiły u nich niepokojące objawy. Większość z nich na szczęście miała jedynie łagodny charakter, niestety niektóre okazały się być poważne. Sprawdziliśmy, jakie dolegliwości zgłaszali zaszczepieni. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Długi COVID-19. Lista objawów

Przeanalizowaliśmy raport dotyczący zgłaszanych przez zaszczepione osoby niepożądanych odczynów poszczepiennych. Od pierwszego dnia podawania preparatu przeciwko COVID-19, a więc od 27 grudnia 2020 roku do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 4972 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 4263 miały charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

W Małopolsce do tej pory wykonano 391 742 szczepień. Jeśli chodzi o wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych zgłosiło je 727 osób. Zdecydowana większość z nich miała charakter łagodny. Zdarzały się między innymi typowe reakcje, jakie zazwyczaj pojawiają się po szczepieniu np. skoki ciśnienia, których przyczyną są towarzyszące sczepieniom emocje. Część zaszczepionych pacjentów skarżyło się także na bóle mięśni, stawów, a także ogólne osłabienie organizmu. Blisko trzydzieści spośród wszystkich z Małopolski wymagało dalszej hospitalizacji. Do szpitali trafili m.in. z powodu udaru, napadów padaczki czy też drętwienia ciała i omdleń.

Na ten moment w rzędowym raporcie dotyczącym NOP odnotowano 37 przypadków zgonu łączonego ze szczepieniami przeciw wirusowi COVID-19, z czego dwa z nich dotyczy mieszkańców Małopolski.

W raporcie NOP z 26 stycznia znalazła się także informacja, że 25 stycznia w Krakowie odnotowano zgon kobiety. W opisie tej informacji wskazano, że pacjentka miała: "choroby zasadnicze: miażdżycę, nadciśnienie i niewydolność krążeniową".

Zaznaczono jednak, że wg. lekarza "zgon pacjentki nie pozostaje w związku z podaniem szczepionki". Kobieta nie była hospitalizowana.

- Zmarła pacjentka zakładu opiekuńczo-leczniczego to osoba zaawansowana wiekowo - 85 lat i obarczona wieloma poważnymi schorzeniami. Zmarła 21 dni po podaniu pierwszej dawki. Zdaniem lekarza zgłaszającego śmierć, nie ma ona związku ze szczepieniem. Czekamy jednak na ostateczne potwierdzenie tego faktu - wyjaśnia w rozmowie z nami Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

W rządowym raporcie z 15 marca pojawiła się z kolei informacja o śmierci mieszkanki powiatu wadowickiego. Do zgonu doszło 12 marca.

Nie wiadomo, ile lat miała zmarła osoba ani w jakiej gminie mieszkała. Na internetowej stronie Ministerstwa Zdrowia można się natomiast dowiedzieć o przebiegu jej choroby. Podkreślono, że wcześniej nie chorowała.

U pacjentki dzień po szczepieniu, czyli 6 marca, pojawiła się gorączka, 38, 5 st. C i duszności, a objawy trwały przez sześć, kolejnych, dni. W czwartek, 11 marca, duszności ustąpiły, ale pojawił się suchy, męczący kaszel. Pacjentka zgłosiła się do przychodni. Chora, jak zanotowano, skojarzyła swoje złe samopoczucie z przyjętą szczepionką.

W piątek, 12 marca, zaraz po wejściu do przychodni zaczęła tracić przytomność. Mimo szybkiej interwencji pracowników przychodni, jej stan z minuty na minutę się pogarszał. Wiadomo, że kobieta doznała nagłego zatrzymania krążenia. Pomimo trwającej 25 minut resuscytacji, nie udało się jej przywrócić krążenia, ani oddechu. Stwierdzono zgon.

Włoch z zatorem płucnym

Tymczasem, w środę 17 marca do krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II trafił pacjent z zatorem płucnym. Okazało się, że dwa tygodnie wcześniej przyjął szczepionkę firmy AstraZeneca. Prof. Grzegorz Gajos, rzecznik szpitala podkreśla, że nie ma żadnego dowodu, iż zator był skutkiem podania szczepionki.

- O przypadku tym poinformujemy jednak Ministerstwo Zdrowia, gdzie zgłasza się wszystkie niepożądane odczyny poszczepienne, które wystąpiły do miesiąca po zaszczepieniu - dodaje prof. Gajos.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pacjentem krakowskiego szpitala jest naukowiec z Włoch, pracujący na jednej z krakowskich uczelni.

- Przyczyną zatoru najczęściej jest unieruchomienie, czyli np. sytuacja, w której człowiek długo leży lub siedzi w jednej pozycji i dochodzi do zastoju krwi. Tego typu przypadki występują głównie u osób, które mają genetyczne zaburzenie krzepliwości krwi, ale nie tylko - podkreśla prof. Gajos.

Jakie inne objawy wystąpiły u zaszczepionych? Zobacz w galerii. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska. Ponad 700 skutków ubocznych po szczepieniach przeciwko COVID-19. Bieżący raport NOP - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto