Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura geografia rozszerzona 2023. Co pojawiło się na egzaminie? [ARKUSZ CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI] 16.05.23

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura rozszerzona z geografii. Arkusz CKE
Matura rozszerzona z geografii. Arkusz CKE CKE
We wtorek 16 maja o godzinie 9:00 uczniowie zmierzyli się z maturą z geografii na poziomie rozszerzonym. Co znalazło się w arkuszu i jak poradzili sobie uczniowie? Zadania były porównywalne z tym, co mieliśmy na próbnych maturach. Egzamin w zasadzie nie różnił się też bardzo od tych z wcześniejszych lat, w starej formule, zadania były bardzo podobne - oceniał krakowski maturzysta. - Dobrze mi poszło, jestem zadowolony. Po godzinie 14 opublikujemy arkusz CKE.
Trwa głosowanie...

Jak Ci poszła matura z geografii?

Matura rozszerzona z geografii. Jakie zadania pojawiły się na egzaminie?

Mateusz Węglarz i Emilia Maślanka z XIII LO w Krakowie oceniają, że egzamin z geografii był stosunkowo łatwy. Oboje rozwiązali wszystkie z 27 zadań w arkuszu, przy czym zaznaczają, że nie mają pewności, czy wszystkie dobrze.

Do niektórych zadań była potrzebna wykuta wiedzą. Ale było też dużo zadań na wykresach, w których wystarczyło zinterpretować wykres - mówiła nam tuż po egzaminie z geografii Emilia Maślanka.

Maturzyści z XIII LO zapamiętali z tej matury np. zadanie dotyczące populacji świata z podziałem na kontynenty. Mieli podany wykres który zaczynał się od 1900 r. i sięgał aż po prognozę do roku 2050. - Trzeba było porównać populację Europy i Euroazji. I było też pytanie o gęstość zaludnienia w Afryce - czy wzrośnie, czy spadnie do 3050 roku - relacjonował Mateusz.

Maturzyści wymieniają, że pojawiło się m.in. pytanie dotyczące wskaźnika dzietności czy rozdrobnienia gospodarstw rolnych. W jednym z zadań maturzyści mieli wstawić w tabelkę nazwę wskazanych miejsc, regionów, gdzie się wydobywa ropę naftową (chodziło o Alaskę i Zatokę Perską).

Emilia i Mateusz liczą na ok. 60-70 proc. z tego egzaminu. - Były raczej proste pytania, takie, których można się było spodziewać - podsumowują zgodnie.

Emilia zdawała geografię, bo wynik z tego egzaminu będzie brany pod uwagę w rekrutacji na studia, na które się wybiera - ekonomię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Mateusz, który chodził do klasy matematyczno-geograficznej, planuję natomiast studiować matematykę.

Matura rozszerzona z geografii. Jak poradzili sobie uczniowie?

Dominik Sarga, absolwent XVIII Liceum Ogólnokształcącego w krakowskich Bronowicach zakończył pisanie egzaminu z geografii już po godzinie i 40 minutach. Pominął dwa pytania (każde z nich było pytaniem za 2 punkty), bo – jak przyznaje – nie znał odpowiedzi. Ale resztę zadań rozwiązał i generalnie jest dobrej myśli. Ocenia, że egzamin nie był trudny.

- Uważam, że zadania były porównywalne z tym, co mieliśmy na próbnych maturach. Egzamin w zasadzie nie różnił się też bardzo od tych z wcześniejszych lat, w starej formule, zadania były bardzo podobne - oceniał krakowski maturzysta. - Dobrze mi poszło, jestem zadowolony - podsumowywał też Dominik, który jest absolwentem klasy matematyczno-geograficznej z rozszerzonym także językiem angielskim.

Zdający geografię na poziomie rozszerzonym mierzą się we wtorek, 16 maja, z arkuszami egzaminacyjnymi, w których jest ponad 20 pytań.

Jedno z zadań - jak relacjonował nam Dominik - wymagało pracy z mapą. - Z mapy szczegółowej trzeba było odczytać trasę, jaką pokona turysta, z Łeby do określonego punktu (turysta szedł najpierw ścieżką, potem ścieżką rowerową i dotarł na wydmy). Mieliśmy podane w przybliżeniu, że to na mapie wynosi 20 cm. Trzeba było obliczyć długość podróży turysty oraz w jakim czasie pokona on tę trasę, idąc ze średnią prędkością 4 km na godzinę - opowiadał maturzysta.

Inne z zadań dotyczyło wydobycia ropy naftowej na skalę światową. Należało podać, jakie są skutki wydobycia, na co ono wpływa. - Napisałem, że państwa, które mają zasoby ropy naftowej, mogą w dużej mierze decydować o cenie sprzedaży. Mają tu dużą przewagę dzięki temu, że większość państw nie ma dostępu do ropy naftowej, a jest ona kluczowym surowcem w przemyśle czy transporcie - mówił nam Dominik Sarga.

Na tegorocznej maturze trzeba się było także wykazać znajomością skał - m.in. należało rozpoznać skałę na zdjęciu i wybrać jedną z podanych odpowiedzi. Pojawiły się też na tym egzaminie strefy klimatyczne całego świata czy np. zadanie dotyczące przyrostu naturalny ludności.

- W tym zadaniu była mapa Polski i pytanie o ludność Polski. Trzeba było podać, dlaczego w niektórych województwach jest mniejszy przyrost naturalny - opowiadał krakowski maturzysta.

Dominik z XVIII LO jeszcze nie zdecydował, na jakie studia będzie startował - będzie to zależało m.in. od tego, jakie uzyska wyniki matury. Do tej pory rozważał np. studiowanie na AWF w Krakowie. Geografię jako przedmiot dodatkowy na maturze wybrał nie pod kątem rekrutacji na określony kierunek, tylko dlatego, że wiedział, iż może dobrze napisać ten egzamin. Przyszłym maturzystom, ze swojego już doświadczenia, radzi przed egzaminami powtórzyć najważniejsze działy. - najpierw systematyczna nauka, a przed maturą - solidna powtórka - podpowiada krakowski maturzysta.

Matura z geografii 2023. Wiedza i umiejętności

Geografia jest jednym z przedmiotów, który można zdawać na egzaminie maturalnym jako przedmiot dodatkowy. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała spis umiejętności i wymaganej wiedzy, do których odwoływać będą się zadania (otwarte i zamknięte) na maturze z geografii. Są to:

  • Wiedza geograficzna
  1. Poznawanie terminologii geograficznej.
  2. Zaznajomienie z różnorodnymi źródłami i metodami pozyskiwania informacji geograficznej.
  3. Poznanie zróżnicowania środowiska geograficznego, głównych zjawisk i procesów geograficznych oraz ich uwarunkowań i konsekwencji.
  4. Poznanie podstawowych relacji między elementami przestrzeni geograficznej (przyrodniczej, społeczno-gospodarczej i kulturowej) w skali lokalnej, regionalnej, krajowej i globalnej.
  5. Rozumienie prawidłowości w zakresie funkcjonowania środowiska geograficznego oraz wzajemnych zależności w systemie człowiek – przyroda.
  6. Rozumienie zasad racjonalnego gospodarowania zasobami przyrody i zachowania dziedzictwa kulturowego.
  • Umiejętności i stosowanie wiedzy w praktyce.
  1. Korzystanie z planów, map fizycznogeograficznych i społeczno-gospodarczych, fotografii, zdjęć lotniczych i satelitarnych, rysunków, wykresów, danych statystycznych, tekstów źródłowych, technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz geoinformacyjnych w celu zdobywania, przetwarzania i prezentowania informacji geograficznych.
  2. Interpretowanie treści różnych map.
  3. Identyfikowanie relacji między poszczególnymi elementami środowiska geograficznego (przyrodniczego, społeczno-gospodarczego i kulturowego).
  4. Formułowanie twierdzeń o podstawowych prawidłowościach dotyczących funkcjonowania środowiska geograficznego.

To, jak wyglądają arkusze można sprawdzić klikając w link: pokazowe arkusze egzaminacyjne CKE. Ponadto w

Informatorze

można sprawdzić szczegółowe wymagania, zasady oceniania oraz przykładowe zestawy zadań.

Warto zaznaczyć, że w tym roku egzamin z geografii na poziomie rozszerzonym jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie według podstawy programowej.

Za poprawne wykonanie wszystkich zadań, których liczba waha się między 25 a 35, można uzyskać 60 punktów. Matury z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym nie da się nie zdać, ponieważ nie obowiązują progi zdawalności. Na rozwiązanie zadań maturzyści mają trzy godziny, czyli 180 minut.

Zadania egzaminacyjne z geografii. To pojawi się na maturze

Przykładowe zadania egzaminacyjne:

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura geografia rozszerzona 2023. Co pojawiło się na egzaminie? [ARKUSZ CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI] 16.05.23 - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto