Miasto ściągnie pieniądze od mieszkańców za śmieci. Znamy kwotę

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Miasto Limanowa
Udostępnij:
Limanowa. Miasto musiało pokryć z własnych środków kwotę 286 tys zł, którą powinni wpłacić mieszkańcy w ub. roku tytułem opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

- Niezapłacone, ale należne opłaty od mieszkańców będą ściągane w tym roku i będą wpływać do budżetu miasta. W związku z tym zrekompensują kwotę, którą miasto wydało z budżetu – zapowiedział burmistrz Władysław Bieda w odpowiedzi na interpelację przewodniczącej Rady Miasta Jolanty Juszkiewicz.

Zapytaliśmy burmistrza w jaki sposób opłaty będą "ściągane" od mieszkańców.

– Opłata śmieciowa podlega pod ordynację podatkową. My działamy w zgodzie z tą ordynacją i kropka – skomentował w rozmowie z "Gazetą Krakowską".

W ubiegłym roku na sfinansowanie systemu gospodarowania odpadami na terenie Limanowej wydano ponad 4,5 mln zł. Ponad 0,5 mln zł Miasto musiało zapłacić z własnego budżetu, z czego aż ponad połowa z tych pieniędzy to środki, których nie wpłacili mieszkańcy, mimo że zgodnie z prawem powinni to zrobić.

Pisząc dokładniej, w 2021 roku za wywóz śmieci Miasto zapłaciło 4 mln 364 tys zł (plus faktura za grudzień 2020 w wysokości 180 tys zł). Koszt utrzymania punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych wyniósł ponad 24 tys zł.

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Miasta Limanowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy od 1 stycznia 2020 roku wynosi: 28 zł miesięcznie od 1 os. w przypadku odpadów komunalnych zbieranych i odbieranych w sposób selektywny oraz 84 zł msc. dla 1 os., jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny.

Tymczasem ryczałtowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe od 1 stycznia 2020 roku wynosi rocznie 165 zł za odpady gromadzone w sposób selektywny oraz 495 zł za 12 miesięcy, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny (opłata za rok).

W Gminie Limanowa od stycznia br. obowiązuje jedna stawka dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych, którzy segregują odpady komunalne. Jest to kwota 16,50 zł od jednego mieszkańca / miesięcznie. Jak informują władze gminy za nieprzestrzeganie zasad segregacji będzie naliczana dwukrotność obowiązującej opłaty od każdej zadeklarowanej osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Miasto ściągnie pieniądze od mieszkańców za śmieci. Znamy kwotę - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie