Nasza Loteria

Mieczysław Bień - Prezydent Miasta Tarnowa

Materiał pochodzi i został sfinansowany ze środków komitetu wyborczego "WSPÓLNA MAŁOPOLSKA"

MIECZYSŁAW BIEŃ
Prezydent Miasta Tarnowa (1990-1994, 2002-2006)
Kandydat do Sejmiku Województwa Małopolskiego
Lista 12 Miejsce 1

Małopolska bez zbędnych reklam – nowa trasa rowerowa Velo Biała - rozwój lokalnego transportu zbiorowego poprzez bon transportowy – czyste powietrze wolne od smogu - rozwój społeczeństwa obywatelskiego

Kiedy kończyłem swoją ostatnią kadencję w samorządzie miasta Tarnowa nie myślałem, że przyjdzie czas powrotu. Powrotu do centralizacji. Powrotu do rozdzielania przez centralę środków na podstawowe potrzeby zbiorowości lokalnych bez ich udziału - od pensji nauczycieli, środków pomocowych, przez inwestycje i utrzymanie. Znów wracamy do starej zasady, kto nie z nami ten przeciw nam. Jak tak dalej pójdzie to samorząd stanie się terenowym oddziałem administracji centralnej. To już było. I naprawdę nie chcemy do tego wracać.

„Wspólna Małopolska” to ruch społeczny, który tworzą ludzie z wielu różnych środowisk: byli i obecni samorządowcy, lokalni liderzy, aktywiści, przedsiębiorcy, nauczyciele. Wszystkich nas łączy Małopolska. „Wspólna Małopolska” jest stowarzyszeniem, które ma na celu aktywizację oraz łączenie mieszkańców Województwa małopolskiego wokół idei samorządności, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz szacunku do prawa i odpowiedzialności za los drugiego człowieka. Mam przekonanie, że koncentrując się na wspólnych dla nas sprawach możemy przywrócić normalność w naszych relacjach, która zastąpi nasilające się polityczne podziały.

Moich plakatów i banerów nie znajdą Państwo na płotach, balustradach mostów, przyczepach stojących często na trawnikach, wśród całej masy reklam. Nie tylko w czasie wyborów Małopolska znika za billboardami i reklamami. Trzeba ograniczyć reklamowe rozpasanie przesłaniające naturalne piękno Małopolski. Żadne porządkowanie przestrzeni z wykorzystaniem Ustawy Krajobrazowej włącznie nie przyniesie efektów, jeśli najpierw nie zmieni się nasza mentalność i tolerancja dla chaosu. Będę wspierał wszelkie działania i inicjatywy zmierzające do uporządkowania zasad umieszczania reklam.

Chciałbym zadbać o to, aby do pracy urzędów wrócił rozsądek. Cierpimy w Polsce na nadmiar regulacji prawnych, dlatego też urząd, zamiast ślepego stosowania przepisów w relacjach z mieszkańcami powinni skupiać się na rozwiązywaniu ich problemów, a nie ich stwarzaniu. Kto korzystał ze środków w ramach programów współfinansowanych przez UE wie, że łatwiej wziąć kredyt, niż je pozyskać a potem rozliczyć. Czy nie lepiej pomagać, aby zrobić jak najwięcej. Dla rozwoju Małopolski potrzebne jest partnerstwo.

Mieszkańcy wielu sołectw i gmin mają bardzo utrudnione możliwości w korzystaniu ze środków publicznego transportu. Na rozkładach jazdy trudno znaleźć połączenia z większymi ośrodkami w soboty, a co dopiero w niedziele i święta. Zamierzam wspierać odbudowę lokalnego transportu publicznego poprzez finansowanie przez województwo i poszczególne gminy „bonów transportowych” dla tych przewoźników, którzy podejmą się uzupełnienia siatki połączeń.

Drogi rowerowe wzdłuż koryt rzek to nie tylko rekreacja dla całych rodzin, bezpieczna wygodna dla każdego jazda, ale również rozwój turystyczny regionu. Zamierzam stworzyć wspólny projekt z gminami koryta Białej do utworzenia ścieżki rowerowej Velo Biała od ujścia Białej do Dunajca przez Pleśną, Tuchów, Ciężkowice i dalej, wraz z budową stanic rowerowych w atrakcyjnych i ciekawych historycznie, przyrodniczo i krajobrazowo miejscach.

Nasze naturalne środowisko dusi się od smogu. Na mapach zagrożeń znajdziemy nie tylko Kraków. Dusimy się w Tuchowie i innych miejscowościach, których konfiguracja terenu, przebieg głównej drogi przez centrum, a wreszcie niefrasobliwość w spalaniu byle czego, doprowadza do przekroczeń norm jakości powietrza. Zamierzam wspierać wszelkie działania proekologiczne od budowy obwodnic, przez dofinansowania do wymiany przestarzałych pieców oraz edukację ekologiczną. Czysta Małopolska to nie może być tylko slogan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto