Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Bochni decydują, na co władza wyda pieniądze

Małgorzata Więcek-Cebula
Patryk Salamon chce, by w Bochni powstał efektowny, duży mural.  Ma zamiar ozdobić malowidłami jedną ze ścian miejskiego kina
Patryk Salamon chce, by w Bochni powstał efektowny, duży mural. Ma zamiar ozdobić malowidłami jedną ze ścian miejskiego kina Wojciech Salamon
W przypadku Bochni to pierwsza edycja budżetu obywatelskiego, czyli głosowania, w którym sami mieszkańcy decydują, na jakie inwestycje pójdą pieniądze z budżetu miasta. Jest w czym wybierać, bo na liście figuruje 10 projektów ogólnomiejskich oraz 28 osiedlowych. - Propozycje są różnorodne i co jest istotne, każda z nich jest bardzo dobrze udokumentowana - podkreśla Andrzej Koprowski, asystent burmistrza Bochni.

Mural dla kina

Patryk Salamon z Bochni chce, aby w jego rodzinnym mieście powstał pierwszy, wielkowymiarowy mural. Jego projekt jest jednym z dziesięciu w kategorii ogólnomiejskiej.

- Zaproponowałem, by stworzyć go na ścianie bocheńskiego kina Regis, od strony parkingu przy ul. Okulickiego. W olbrzymi mural będzie wkomponowany neon kina - tłumaczy bochnianin. Z kolei zapalony rowerzysta Rafał Kłosowski marzy, żeby w Bochni stworzyć sieć parkingów dla jednośladów wraz z punktami serwisowymi.

- Tego bardzo brakuje, wszystkim poruszającym się po mieście na dwóch kółkach - zauważa.

Przykładów różnorodności ogólnomiejskich projektów jest więcej. Jeden proponuje np. zorganizowanie dużej fińskiej łaźni przy krytej pływalni w Bochni, inny budowę zewnętrznej siłowni na placu ks. A. Czaplińskiego, a kolejny uporządkowanie chaosu reklamowego w historycznym centrum miasta.

Fitness i bezpieczeństwo

Ciekawie prezentują się także mniejsze przedsięwzięcia osiedlowe. W tej grupie jest kilka pomysłów na tworzenie siłowni „pod chmurką” albo placów zabaw dla najmłodszych. Takiego miejsca brakuje między innymi mieszkańcom osiedla Dołuszyce.

- Byłoby to przede wszystkim bardzo sympatyczne miejsce spotkań dla dzieci młodzieży, a także osób starszych, które chcą spędzić czas na świeżym powietrzu - podkreśla Monika Wilk.

Sporo inicjatyw w tej grupie za cel ma poprawę bezpieczeństwa. Mieszkańcy ul. Krzyżaki zaproponowali na przykład montaż latarni przy drodze. Za oświetleniem lobbować będą też autorzy projektów z Kurowa oraz Kolanowa.

Pomysł z os. Słonecznego to wybudowanie parkingu samochodowego na miejskiej działce przy ul. Kolejowej. Zaprojektowanie i urządzenie zieleńców wzdłuż chodników, monitoring parkingu przy cmentarzu i osiedlowego placu rekreacyjnego to z kolei pomysł autorów z os. Windakiewicza.

- Monitoring parkingu jest konieczny, zwłaszcza wieczorami. Jest to miejsce spotkań młodych ludzi, pijących alkohol. Nic nie dają interwencje policji, sprawę powinno rozwiązać zamontowanie kamer w tym miejscu - tłumaczy Maria Serafin.

Do wydania 1,4 mln

O tym jednak, które projekty otrzymają pieniądze na realizację, mają prawo zdecydować w głosowaniu wszyscy mieszkańcy Bochni. Inwestycje z największym poparciem zostaną realizowane w przyszłym roku.

Na budżet obywatelski przewidziano w Bochni 1,4 mln zł. Połowa tej kwoty zapisana jest na projekty ogólnomiejskie, reszta - na projekty dla 14 osiedli. Każde z nich będzie miało do wydania 50 tys. zł.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto