Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy szukają zasięgu. Czy są miejsca dla nowych masztów?

Marcin Paczkowski
Mieszkańcy gminy szukają zasięgu. Czy są miejsca dla nowych masztów?
Mieszkańcy gminy szukają zasięgu. Czy są miejsca dla nowych masztów? Archiwum naszemiasto
Wielu mieszkańców gminy Wolsztyn zmaga się z problemem braku zasięgu w swoim telefonie. Gmina szuka rozwiązania problemu jednak nikt nie chce wieży koło swoich domów.

Z brakiem zasięgu zmaga się spora część mieszkańców gminy Wolsztyn. Od dawna najbardziej narzekają we Wroniawch, gdzie aby do kogoś zadzwonić trzeba znaleźć specjalny punkt. To utrudnia korzystanie z telefonu, ponieważ znalezienie choć jednej kreski graniczy czasami z cudem. Gmina i operatorzy próbują ten problem rozwiązać, jednak postawieniu masztu nie jest prostą sprawą. Przede wszystkim swój sprzeciw wyrażają mieszkańcy danej miejscowości, w której taka wieża miałby powstać.

- My niżej podpisani protestujemy przeciw budowie stacji telefonii komórkowej przy ulicy Powstańców Wielkopolskich. Realizacja tej inwestycji stanowić będzie znaczne zagrożenie dla zdrowie, a nawet życia okolicznych mieszkańców. Obawiamy się, że emitowane pole magnetyczne może powodować choroby nowotworowe i przyczynić się również do śmieci. Wieża stanowić będzie także źródło uszczerbku dla walorów środowiskowych i życia wielu gatunków zwierząt i ptaków oraz roślinności. Budowa to obniży walory naszych i okolicznych nieruchomości. Jako mieszkańcy czujemy się oszukani i zlekceważeni postawą urzędu. Nie zostaliśmy poinformowani o planowej inwestycji. Nikt nas nie pytał o zgodę, nikt nam nie przedstawił warunków pola elektromagnetycznego i związanego z tym zagrożenia - czytamy w petycji, którą jakiś czas temu mieszkańcy złożyli na ręce burmistrza.

Mieszkańcy skarżą się, że wieża będzie negatywnie wpływać na ich stan zdrowia. W tym zakresie badania są rozbieżne. Specjaliści przekonują, że aby promieniowanie było szkodliwe, człowiek musiałby wejść na maszt, przytulić się do nadajnika i stać tak przez kilka godzin. Lekarze są raczej sceptyczni, ale przyznają, że promieniowanie może wywołać np. zmęczenie, utratę apetytu, nudności, bóle głowy, zaburzenia snu i układu krążenia, ale tylko wtedy, gdy jest ono bardzo silne. Inni naukowcy przestrzegają, że promieniowanie elektromagnetyczne może powodować u ludzi zaburzenia ze strony układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, zaburzenia odporności, bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia pamięci, a nawet inicjować procesy nowotworowe. Z kolei inni mówią, iż wieże wydzielają promieniowanie, jednak na co dzień wiele przedmiotów z jakich korzystamy także takie wydziela. Inną sprawą są natomiast walory estetyczne. W wielkich miastach gdzie nadajniki znajdują się na budynkach, mieszkańcy nawet nie wiedzą, że takowe koło nich są. Jeśli jednak trzeba postawić specjalny masz jak w tym przypadku, bardzo często pojawiają się głosy iż wieża będzie psuła krajobraz.

Przypomnijmy, iż jeszcze przed dwoma laty w Świętnie stały wieże. Wówczas jednak je rozebrano i wszyscy klienci sieci Plus nie mieli zasięgu w ogóle. Mieszkańcy pisali petycję, iż firma ma ponownie dostarczyć zasięg, ponieważ nie informowała wcześniej nikogo o takich planach. Po kilku tygodniach nadajnik przeniesiono na inną wieżę i zasięg ponownie wrócił. Teraz swój nadajnik chce postawić tutaj firma Play. Pierwotnie wieża miała stać niedaleko zabudowań. Mieszkańcy ponownie protestowali, aby nikt jej tutaj nie stawiał. Gmina więc się z pomysłu wycofała. - Zorganizowaliśmy w tej sprawie nawet zebranie wiejskie, na które przyszło zaledwie kilka osób. Dla budowy wieży znaleźliśmy inne miejsce, które znajduje się już zdecydowanie dalej od domów. Zaproponowaliśmy operatorowi nową lokalizację. Ten ma ją sprawdzić czy w tym miejscu masz będzie miał prawo bytu - skomentował sprawę burmistrz Wolsztyna, Wojciech Lis. Nowe miejsce dla inwestycji ma być znacznie lepsze dla mieszkańców. Nowy masz nie będzie stał przy ich domach. Jednak sprawy zasięgu to nie tylko problem w Świętnie.

Sprawa budowy wieży telekomunikacji we Wro-niawach już od kilku ładnych lat budzi sporo emocji. Mieszkańcy skarżą się, iż mamy XXI wiek a oni, żeby się gdzieś dodzwonić muszą biegać po domu czy posesji i szukać miejsca, w którym pojawi się kreska i będzie można wykonać połączenie. Problem niebawem ma zostać rozwiązany, ponieważ swój maszt ma postawić tutaj jedna z sieci. To z pewnością rozwiąże problem znacznej części mieszkańców, którzy z brakiem zasięgu nauczyli się już jednak żyć.

Nie ulega jednak wątpliwości, iż każdy z operatorów powinien dołożyć wszelkich starań, aby zasięg jego sieci na danym terenie był jak najlepszy, a prędkość transmisji danych zadowalająca. Niemniej rynek telekomunikacyjny działa na zasadach wolnorynkowych, a usługi telekomunikacyjne są usługami komercyjnymi i podlegają jedynie ogólnym regulacjom w zakresie ochrony konsumentów i konkurencji. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni inwestują w rozwój sieci i technologie w konkretnych lokalizacjach, jeśli istnieje uzasadnienie biznesowe, iż przychód z usług świadczonych klientom pokryje koszty inwestycji.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto