Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony na naprawę zniszczeń po powodzi

Łukasz Jaje
Powodziowe straty w gminie Szczurowa były ogromne. Zarówno w mieniu prywatnym, jak i komunalnym
Powodziowe straty w gminie Szczurowa były ogromne. Zarówno w mieniu prywatnym, jak i komunalnym fot. archiwum
Wielkie wsparcie finansowe na odbudowę zniszczeń powodziowych w gminie Szczurowa. Samorząd znalazł się wśród 18 gmin w kraju, które otrzymają po kilka milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rezerwy celowej MSWiA oraz środków unijnych.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

Całkowita pula wynosiła 600 milionów złotych. Z regionu tarnowskiego pomoc otrzymały także gminy Wietrzychowice oraz Szczucin. Wartość projektu w gminie Szczurowa wynosi ponad 8 mln złotych z czego kwota dofinansowania jest równa około 5,8 miliona złotych. Resztę musi zapewnić gmina.

- Nie powinno być z tym problemów. Liczymy, że brakujące pieniądze zaoszczędzimy podczas przetargów - mówi Marian Zalewski. Pieniądze nie trafią do powodzian, będą jednak mieć wpływ na poprawę jakości ich życia. Milionowa dotacja zostanie przeznaczona na naprawę obiektów komunalnych, z których korzystają przecież wszyscy mieszkańcy.

Projekt zakłada odbudowę budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowce Morskiej. Remontu oraz modernizacji doczeka się także 18 innych budynków społeczno-kulturalnych. Wśród nich są nie tylko remizy strażackie, ale i między innymi domy ludowe i świetlice wiejskie. Powody do zadowolenia mają również sportowcy oraz kibice. Za dofinansowanie samorządowi uda się również przywrócić funkcjonalność sześciu stadionów sportowych.

To nie koniec porządków po ubiegłorocznym żywiole. Biorąc pod uwagę także zadania realizowane przez chociażby województwo małopolski, inwestycje popowodziowe w Szczurowej mogą wynieść nawet ok. 30 milionów złotych. - Pieniądze zostaną przeznaczone na istniejące drogi wojewódzkie - od mostu na Wiśle w Górce do granicy wsi Rudy Rysie z Przyborowem i od mostu na Rabie w Uściu Solnym przez Szczurową do granicy Rylowej z Borzęcinem Dolnym - dodaje wójt.

Gospodarz Szczurowej chociaż cieszy się z dofinansowania oraz wcześniejszego naprawienia wałów, to nie ukrywa rozczarowania z powodu bieżącego utrzymania i wykaszania wałów, a właściwie jego braku. - Co z tego, że wały zostały załatane, skoro nikt nie poczuwa się do obowiązku dbania o nie - stwierdza Marian Zalewski. Trudno się dziwić złości i obawom samorządowca. Straty w gminie Szczurowa z powodu ubiegłorocznej powodzi były ogromne.

- Szkody tylko w mieniu komunalnym wyniosły około 27 milionów złotych - wylicza Teresa Sznajder z referatu inwestycji Urzędu Gminy w Szczurowej.
Ucierpiał nie tylko samorząd. Woda zabrała wielu ludziom dobytek całego życia. Ponad 200 budynków mieszkalnych uległo zalaniu. W sumie 417 rodzin otrzymało zasiłki w wysokości do 6 tysięcy złotych. Powodów do radości nie mieli także rolnicy. W gminie pod wodą znalazło się aż 70 proc. użytków rolnych. Zasiłki trafiły do 542 rolników ze Szczurowej i okolic.

Współpraca Paweł Chwał

Serwis Wybory 2011: Najświeższe informacje wyborcze z Małopolski!

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto