Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister rozwoju powołał Radę Ekspertów ds. Turystyki. Burmistrz Muszyny: będę optował za jak najszybszym otwarciem stoków i pensjonatów

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Muszyna i działający tam przedsiębiorcy czekają na otwarcie pensjonatów i stoków narciarskich
Muszyna i działający tam przedsiębiorcy czekają na otwarcie pensjonatów i stoków narciarskich Archiwum
Wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin powołał do życia Radę Ekspertów ds. Turystyki, w której zasiądzie dwadzieścioro naukowców, działaczy, samorządowców i przedsiębiorców turystycznych. Eksperci mają pomóc poprawić funkcjonowanie gospodarki turystycznej. - W radzie będę optował za jak najszybszym otwarciem stoków i pensjonatów, aby uratować chociaż cząstkę sezonu zimowego - mówi nam Jan Golba, burmistrz Muszyny, jeden z jej członków.

FLESZ - Szalona pogoda da się we znaki

Golba: postaram się przekonać innych do swoich pomysłów

W radzie zasiada m.in. Jan Golba, burmistrz Muszyny. Jak nam przekazał, jej członkowie mają się przede wszystkim zajmować opiniowaniem i doradztwem jeśli chodzi o funkcjonowanie turystyki w trakcie pandemii, jak i w momencie, gdy dobiegnie ona końca.

Będę w tym uczestniczył, postaram się przekonać innych do swoich pomysłów. Dobrze, że taka Rada powstała, na pewno dzięki ekspertom, którzy zostali do niej powołani, uda się przeforsować pomysły, dzięki którym przedsiębiorcy staną na nogi - mówi Golba.

Dodaje, że do tej pory rząd podjął wiele dobrych decyzji dotyczących turystyki, ale są i takie, które mocno krytykował publicznie. - Z pewnością bardzo dobrym rozwiązaniem była rządowa pomoc dla gmin górskich, to należy pochwalić. W tym momencie czekamy także na wsparcie w ramach programu Polskie Uzdrowiska. Program Odbudowy, w ramach którego ten projekt ma być realizowany, nie został jeszcze zaakceptowany przez parlament, miał ruszyć od kwietnia, teraz mówi się już o wrześniu. Na poprawę sytuacji gospodarczej gmin uzdrowiskowych rząd miałby przeznaczyć w ramach tego programu miliard złotych - mówi.

Nie ukrywa, że negatywnie ocenia natomiast kwestię ciągłego zamknięcia stoków narciarskich oraz hoteli i pensjonatów.

Międzynarodowe badania pokazują, że miejscami, w których jesteśmy najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem, są m.in. supermarkety. A przecież zostały otwarte. Natomiast jeśli chodzi o hotele, to w nich z kolei ryzyko zakażenia jest mniejsze niż np. w szpitalach. Rząd otwierając supermarkety a nie hotele, postępuje zupełnie odwrotnie niż mówią badania - twierdzi Golba.

W radzie będzie optował za jak najszybszym otwarciem stoków i pensjonatów, aby uratować chociaż cząstkę sezonu zimowego. - Mam nadzieję, że wiceminister Gut-Mostowy będzie przychylny mojej opinii. Sam jest przedsiębiorcą, więc dobrze wie, że otwarcie tych miejsc jest absolutnie potrzebne, jeśli chcemy naprawdę odbudować turystykę - dodaje.

Jak mówi nam sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzej Gut-Mostowy, rada jest powołana po to, by "zajmować się sprawami istotnymi z punktu widzenia turystyki". - Chodzi nie tylko o konsultowanie z ekspertami bieżących kwestii, będziemy rozmawiać również z członkami rady o tym, co zmienić w tej branży na przyszłość, aby lepiej funkcjonowała już po pandemii. Mamy nadzieję, że najbliższy czas przyniesie dobre informacje dla przedsiębiorców z branży turystycznej. Nie zmienia to jednak faktu, że ta branża potrzebuje nie tylko odmrożenia, ale także czekają ją zmiany systemowe - dodaje Gut-Mostowy.

- Osoby zasiadające w radzie w najbliższym czasie zamierzają spotkać się z przedstawicielami instytucji, odpowiedzialnych za stosowanie wytycznych dotyczących bezpieczeństwa i protokołów sanitarnych - dodaje wiceminister. Pytany o kwestię ponownego otwarcia pensjonatów i stoków narciarskich, o czym wspomina burmistrz Golba, jeden z członków rady, Gut-Mostowy odpowiada, że trzeba uzbroić się w cierpliwość. - Ostateczne decyzje w sprawie ewentualnych odmrożeń poszczególnych sektorów polskiej gospodarki każdorazowo - po konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Radą Medyczną i Ministerstwem Zdrowia - podejmuje premier - mówi wiceminister.

Jego zdaniem rada ds. turystyki nie została powołana zbyt późno. Podkreśla ponadto, że do tej pory ministerstwo, mimo że takiego ciała doradczego nie było, wsłuchiwało się w głosy ekspertów. - Cały czas rozmawiamy z przedstawicielami branży turystycznej. Dostajemy setki maili, interweniujemy na bieżąco. Niedawno uruchomiliśmy np. program dla subregionów górskich - podkreśla wiceminister Gut-Mostowy.

Zadania rady określono w zarządzeniu ministra rozwoju. Wśród nich jest:

  • opiniowanie i formułowanie stanowisk dotyczących propozycji systemowych rozwiązań w turystyce;
  • opiniowanie i przedstawianie propozycji inicjatyw legislacyjnych z zakresu turystyki
  • inicjowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju turystyki, konkurencyjności oferty polskiej turystyki na rynku międzynarodowym, tworzenia innowacyjnych produktów turystycznych, w szczególności poprzez wzmocnienie aktywności społecznej i przedsiębiorczości w sektorze turystyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Minister rozwoju powołał Radę Ekspertów ds. Turystyki. Burmistrz Muszyny: będę optował za jak najszybszym otwarciem stoków i pensjonatów - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto