Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyczne przeboje 2022 roku. Jakie płyty kupowali Polacy najchętniej i jakich piosenek słuchali w radiu w minionym sezonie?

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Sanah umieściła na ubiegłorocznej liście płytowych bestsellerów wszystkie swoje cztery albumy
Sanah umieściła na ubiegłorocznej liście płytowych bestsellerów wszystkie swoje cztery albumy Jakub Steinborn
Związek Producentów Audio Wideo opublikował listę najchętniej kupowanych płyt w Polsce oraz najczęściej odtwarzanych piosenek w polskich rozgłośniach radiowych w minionym roku. Kto triumfował w obu zestawieniach?

W tych branżach szukają pracowników. Coraz częściej poszukujemy pracy dodatkowej

od 16 lat

Już tradycyjnie podsumowanie sprzedaży fizycznej albumów zdominowane jest przez polskich wykonawców. Tym razem zdecydowaną liderką okazała się Sanah, która w pierwszej dziesiątce umieściła wszystkie cztery swoje płyty, zaczynając od miejsca pierwszego, które należy do „Uczty”, wydanej w kwietniu 2022 roku. Pozostałe jej wydawnictwa zajęły kolejno miejsca: „Irenka” – trzecie, „Sanah śpiewa Poezyje” – piąte i „Królowa dram” – ósme. Pozostałe jedno miejsce na podium przypadło Dawidowi Podsiadło, który z albumem „Lata dwudzieste” uplasował się na pozycji drugiej.

- Fenomen Sanah polega na prostocie jej piosenek. Ona nie udziwnia, tylko śpiewa ładne melodie, które najczęściej pisze sama. Siada przy fortepianie, gra i śpiewa – a to najprostsza forma komunikacji. Podobnie rzecz się ma z Dawidem Podsiadło. Zarówno on, jak i Sanah, piszą teksty, które są o czymś. Nie opowiadają o abstrakcyjnych rzeczach, tylko poruszają problemy swojego pokolenia. Dzięki temu ich przeboje są wiarygodne dla słuchaczy. Jeśli ma się do tego trochę talentu, wykształcenie, jest się pracowitym i ma się trochę szczęścia – to odnosi się sukces – tłumaczy nam Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny.

Wśród najchętniej kupowanych płyt w Polsce w minionym roku najwięcej jest albumów rodzimych wykonawców hip-hopowych. Najwyższe miejsca na liście zajmują „Hotel Maffija 2” SB Maffiji, „Dom dla zmyślonych przyjaciół” Szpaka, „Pretty Boy” White 2115, „Młody Matczak” Maty czy „Kompot” Palucha. To zaskakująca tendencja – bo wydawałoby się, że odbiorcy tej muzyki, którymi są głównie nastolatki, raczej słuchają jej w serwisach streamingowych i nie kupują fizycznych nośników.

- To kwestia szacunku dla artysty, który jest typowy dla kultury hip-hopowej. Już w czasach, kiedy szerzyło się piractwo fonograficzne, fani rapu kupowali legalnie wydane płyty swych idoli. Słuchanie muzyki z „piratów” było obciachem. Pamiętam, kiedy pewien fan podszedł do O.S.T.R.-ego, żeby mu dał autograf, a kiedy ten zobaczył, że to jest piracka płyta, to powiedział, że mu nie podpisze. Raperom udało się narzucić czytelną narrację: „Dajemy wam dobry towar, wy dajecie nam zarobić” – mówi Hirek Wrona.

Zaskakujący jest też niemal całkowity brak muzyki rockowej na liście płytowych bestsellerów. W pierwszej pięćdziesiątce pojawiły się tylko dwa nowe rockowe albumy: „Opvs Contra Natvram” Behemotha i „Zeit” Rammsteina.

- Powiedziałem już 25 lat temu, że rock jest martwy. Nie jest już muzyką buntowników. Rolę tę przejął hip-hop. Dzisiaj można nagrać płytę na iPhonie. Tak powstaje muzyka klubowa i hip-hop. Komu w tej sytuacji będzie się chciało sięgać po gitary? Dlatego dla obecnego pokolenia młodych ludzi rock jest zbyt hermetyczną i staroświecką muzyką. Ten sam bunt, który niosły kiedyś piosenki Elvisa Presleya, Sex Pistols czy Nirvany, dzisiaj niosą raperskie rymy. Ten bunt przybrał inną formę, bo mamy inne czasy – wyjaśnia Hirek Wrona.

W odróżnieniu od zestawienia sprzedaży fizycznej albumów, na playlistach radiowych prym wiedli w minionym roku artyści zagraniczni. Miejsce pierwsze zajmuje singiel brytyjskiego DJ-a i producenta Jaxa Jonesa „Where Did You Go”, drugie należy do kolejnego brytyjskiego producenta – Sigali i utworu „Melody”. Podium zestawienia zamyka australijsko-nowozelandzki duet Shouse z singlem „Won’t Forget You”. Niemal wszystkie utwory w pierwszej setce listy to muzyka dance.

- Ludzie chcą słuchać w radiu muzyki lekkiej, łatwiej, przyjemnej i pod nóżkę, bo mamy wojnę w Ukrainie, galopującą inflację i polityczne afery. Polacy bardzo ciężko pracują, ponieważ chcieliby dołączyć do grona najbogatszych społeczeństw na świecie. Dlatego, kiedy siadamy do samochodu lub wracamy do domu, mamy ochotę się odprężyć. I komercyjne stacje radiowe mają nam to zapewnić. Dlatego RMF FM czy Zetka, mając takie zasięgi jakie mają, starają się swym słuchaczom dać ten oddech – wyjaśnia Hirek Wrona.

Cotygodniowe notowania najlepiej sprzedających się płyt i najchętniej odsluchiwanych w streamie nagrań dostępne są na stronie: www.olis.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Muzyczne przeboje 2022 roku. Jakie płyty kupowali Polacy najchętniej i jakich piosenek słuchali w radiu w minionym sezonie? - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto